Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Milan Timko si zvyká v dánskom Aalborgu

Sportnet|Publikované 4. okt 2003 o 00:00

Košice/ Aalborg - Dva tréningy s mužstvom stačili vedeniu dánskeho klubu Aalborg AaB, aby médiám prostredníctvom športového riaditeľa Lynge Jacobsena

potvrdilo definitívny záujem o 30 - ročného slovenského zadáka Milana Timka. A tak prešovský rodák pojedá legionársky chlebík tam, kde to doteraz Slováci nezvykli.

Milan Timko, 29 - násobný reprezentant Slovenska (na konte má jeden strelený gól) naskočil do Aalborgu počas rozbehnutej súťaže, presnejšie, po 5. kole, keď mal Aalborg na konte 4 body a pasívne skóre. V klube preto nevládla prílišná spokojnosť. Možno aj tá prispela ku tomu, že sa začali hľadať noví hráči. "Prišla mi ponuka, že Aalborg hľadá defenzívny typ hráča. Prišiel som sa ukázať a Dáni sa rozhodli, že si ma nechajú. Zmluvu som podpísal na jeden rok," hovorí Milan Timko.

Svoju premiéru absolvoval slovenský zadák proti Herfölge, ktoré v posledných sezónach patrí k dánskej špičke. Debut nebol výsledkovo najšťastnejší a mal i svoje dôsledky. "Prehrali sme 0:2, po tomto kole odstúpil tréner a nahradil ho nový." Presnejšie, Poula Erika Andreasena nahradil Sören Kusk, ešte na jar kormidelník Viborgu. A zároveň prišlo aj to, čo sa legionárom stáva - po príchode nového trénera prestávajú hrať. Aj keď na rozdiel od iných prípadov sa Milan Timko na nepriazeň nového trénera nesťažuje. "Povedal mi, že sa musím trochu aklimatizovať, zvyknúť si. Takto mi vysvetlil, prečo nehrávam."

V nedeľu vyhral Aalborg s Aarhusom 2:1, predtým s Farumom 1:0, šsťbodový záťah v posledných dvoch kolách ho posunul na 6. miesto. Teda na pozíciu, v ktorej bol Aalborg po skončení predchádzajúcej sezóny, v klube, ktorý ma na konte dva dánske tituly, sa preto dýcha ľahšie.

Aký futbalový štýl sa preferuje v dánskej lige? "Hrá sa veľmi takticky, taktika je na prvom mieste. Hrá sa neraz opatrne, často je i malá chyba potrestaná tak, že sa rozhoduje o výsledku," hovorí Milan Timko, ktorý sa tak musel adaptovať na niečo úplne iné, ako sa preferovalo v krajine, kde pôsobil predtým. V Turecku sa dôraz na taktiku rozhodne nekladie... "Nie, tam to bolo viac kreatívne, viac herné, v Dánsku sa hrá ako podľa šablóny. Každý má určené, čo má robiť, má svoje úlohy a tie musí plniť."

Do Dánska prichádzal Timko po dvojročnom pôsobení v tureckých kluboch Kocaelispor a Adanaspor. Prešovský rodák, na Slovensku naposledy hráč bratislavského Slovana (predtým Tatran Prešov, 1984 - 1992, KOBA Senec, 1992 - 1993, Artmedia Petržalka, 1994 - 1997, Baník Ostrava, 1997 - 1998, Slovan Bratislava, 1998 - 2001), odišiel do Turecka na jar 2001. V Kocaelispore sa ocitol najprv na hosťovaní, po tom, čo sa však jeho turecký tím, ktorému hrozila zostupová priepasť, zázračne vzchopil, nasledoval prestup. V ďalšej sezóne si viedol Kocaelispor od začiatku dobre, pohárová Európa mu unikla len o vlások, vinou horšieho záveru - Kocaelispor tak skončil so 43 bodmi na 11. mieste. Slovenský legionár však zmenil pôsobisko, prestúpil do tímu nováčika tureckej ligy, Adanasporu. Tento klub, verný veľkolepému tureckému plánovaniu, túžil po 5. - 6. mieste a pohárovej Európe. Pri zisku 40 bodov sa musela Adana uspokojiť s 11. miestom, slovenský legionár sa po sezóne porúčal - v Adane mal podpísanú zmluvu len na jeden rok. "V Turecku je to výhodnejšie, radšej treba podpísať kratšiu zmluvu, ako dlhšiu, pretože nik vám v Turecku nezaručí, že všetko bude v poriadku."

Ako si Slovák zvyká v Dánsku? "Pomaličky mi to ide. Je to dosť ťažké, je to pre mňa nové prostredie, nová krajina, noví ľudia, noví jazyk, dánština je náročná," hovorí Milan Timko, ktorý sa však dorozumieva po anglicky. Dánsko ho svojím životným štýlom nezaskočilo. "Je tu typický západný štýl, neodlišuje sa od západnej Európy."

Počet reprezentačných štartov u Milana Timka sme spomínali. Ešte ako hráč Adany absolvoval svoj (zatiaľ) posledný reprezentačný zápas v Olomouci proti ČR (1:4), Jurkemik ho skritizoval za chyby a odvtedy do reprezentácie nepozval. "Na reprezentáciu momentálne nemyslím. Musím sa tu najprv presadiť, musím pravidelne hrávať, potom sa už možno na túto tému bude dať rozprávať."

* * *

TIMKOV KLUB: AALBORG AaB

Rok založenia: 1885

Predchádzajúci názov: BK 1885 Aalborg

Klubové farby: biela, červená

Štadión: Aalborg Stadion (16 000)

Website: www.aalborg-bk.dk

Úspechy: majster Dánska 1995 a 1999, víťaz Dánskeho pohára 1966 a 1970

Umiestnenia v posledných sezónach: 1991: 6., 1992: 5., 1993: 4., 1994: 5., 1995: 1., 1996: 5., 1997: 5., 1998: 7., 1999: 1., 2000: 5., 2001: 5., 2002: 6.

Súvisiace články