Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Milan Martnický - futbalista, ktorému to myslí nielen na trávniku

Sportnet|Publikované 13. dec 2002 o 23:00

Spišská Nová Ves - Dvadsaťjedenročný Milan Martinický sa pomaly, ale isto stáva na Spiši futbalovým pojmom. Po hosťovaní v Smižanoch už v jeseni

súťažného ročníka 2002/2003 opäť obliekal dres Spišskej Novej Vsi.

"Začínal som s hokejom ako štvorročný. V štvrtom ročníku základnej školy nastala zmena, tréner Timko ma zobral do futbalovej prípravky. V žiackej kategórii sme hrali prvú a druhú ligu. Rád spomínam na trénerov Jána Klapáča a Štefana Švaňu, ktorí dokonale ovládali svoje trénerske remeslo. Hlavne druhý z nich mi pomohol v mladšom doraste, pod jeho vedením sme postúpili do I. ligy. Mojimi spoluhráčmi vtedy boli Kudrik, Papcún, Melničuk. V tej sezóne sme s Radom Melničukom dali tretinu gólov celého mužstva. V staršom doraste nasledovalo účinkovanie spolu so súčasným hráčmi A - mužstva - Maxim, Fulajtár, Urich a ďalší," opísal svoje futbalové začiatky Milan Martinický.

Milan je vyložený ľavák, vyniká dobrým pohybom, veľmi dobre sa v strede poľa zapája do kombinácii a často sa pokúša o streľbu zo stredných vzdialeností.

"Keď Spišská Nová Ves pôsobila v II. lige, ako dorastenec som nastúpil na niektoré zápasy. Po vypadnutí z III. ligy viedol mužstvo Jaroslav Zajac a rok v kádri "áčka" mi dal veľa. Potom prišiel kormidelník Marián Blicha, v lete nasledovalo zranenie členka a "záhadné" hosťovanie do Smižian. Zišla sa tu skvelá partia bývalých novoveských hráčov - Suslov, Kašický, Gurčík, Kuchta, Leško, Olejník a ďalší. S prezidentom klubu Petrom Meckom mám dodnes veľmi dobré kontakty," skonštatoval na margo pôsobenia v A - mužstve Spišskej Novej Vsi a Smižanoch M. Martinický.

"Keďže som odchovancom spišskonovoveského klubu, nad ponukou vrátiť sa späť som ani minútu neváhal. Je tu kvalitný tréner Emil Bezdeda, aj úroveň tréningového procesu v jesennej časti bola na vysokej úrovni. Škoda, že sme nedosiahli lepšie výsledky a na vedúce Krompachy máme stratu päť bodov," uviedol M. Martinický.

Ako sme sa dozvedeli, Milan po skončení strojníckej priemyslovky v Spišskej Novej Vsi sa bez prijímacích skúšok dostal do TU Košice - strojnícka fakulta, kde študuje odbor dopravné stroje a zariadenia. Teraz je poslucháčom 4. ročníka a navyše si robí pedagogické minimum.

"Denne dochádzam do Košíc, zatiaľ sa mi darí. Väčšinu skúšok mám za jedna. Baví ma logistika, počítače, veda a technika. Verím a robím všetko preto, aby som úspešne ukončil vysokoškolské štúdium. Mojím snom je učiť na priemyslovke v rodnom meste, kde som dostal veľmi dobre základy a dlhy treba splácať.

Je pravdou, že skĺbiť štúdium a futbal nejde. Keď som v škole, nemôžem byť na tréningu. Na druhej strane mám futbal rád, obetujem mu všetko, trénujem individuálne. Verím, že po skončení vysokej školy si nájdem viac času pre tento najkrajší šport na svete. Mne cestu na futbalových trávnikoch nikto "nedláždi", všetko si musím vybojovať sám," povedal M. Martinický.

Tento mladý hráč má aj svoje futbalové vzory. Zo slovenských hráčov to bol nebohý Peter Dubovský. Momentálne sa mu páči hra Szilarda Németha. Zo svetových hráčov najviac pútajú Milanovú pozornosť Gigs z Manchestru a Inzaghi z AC Miláno. Ako hovorí, našu ligu nesleduje, lebo ako sa vyjadril, na to sa nedá pozerať. Ligu majstrov pozorne analyzuje: "Hrajú tu profesionáli, naši futbalisti sú profíci iba na papieri a zbehlí pri výplatach."

"Sledujem hokej, tenis, volejbal a šach. Fandím basketbalistkám SCP Ružomberok. Aj ja som sníval o prvej lige, ale vytriezvenie prišlo veľmi rýchlo. Škola mi dáva zabrať, prioritou bude ukončiť fakultu," dodal na záver Milan Martinický.

Rozhľadený a inteligentný futbalista plánuje začať zimnú prípravu v kádri štvrtoligovej Spišskej Novej Vsi a dúfa, že sa dostane do kádra trénera Bezdedu, pretože jeho nároky a ciele sú vysoké.

Milanovi želáme, aby naplno rozvinul svoje futbalové umenie, aby ho obchádzali zranenia a dokázal sa viac presadiť na futbalových trávnikoch.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.