Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Milan Haborák poslal guľu za limit i rekord

Sportnet|24. máj 2004 o 00:00

Milan Haborák rád súťaží. Na veľkých pretekoch, malých mítingoch alebo exhibíciách. Teraz si vyberal, išlo o limit na aténsku olympiádu (20,30 m). Podľa kritérií medzinárodnej atletickej federácie ho vlastnil už z vlaňajška. Slovenský atletický zväz ...


Milan Haborák vytvoril v Turnove slovenský guliarsky rekord 20,87 m.FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠMilan Haborák rád súťaží. Na veľkých pretekoch, malých mítingoch alebo exhibíciách. Teraz si vyberal, išlo o limit na aténsku olympiádu (20,30 m). Podľa kritérií medzinárodnej atletickej federácie ho vlastnil už z vlaňajška. Slovenský atletický zväz však vyžaduje potvrdiť olympijské kritérium v tejto sezóne.

Tridsaťjedenročný rodák zo Šariša sa rozhodol pre klasický "rodinný" míting s príjemnou atmosférou i dobrou konkurenciou. Včera v moravskom Turnove nepochybne i krásnou, spomienkovou pointou. Haborák na Memoriáli Ludvíka Daňka, olympijského diskárskeho víťaza 1972, dosiahol vrhom 20,87 metra slovenský rekord. Podmienku na cestu do Atén potvrdil s vyše polmetrovou istotou.

Trikrát najlepší slovenský atlét (2000, 2001, 2002) pred štyrmi rokmi v Sydney skončil na peknom jedenástom mieste, teraz by chcel o čosi viac. "Zatiaľ to nešpecifikujem. Je začiatok sezóny, mám pokoj na premýšľanie," povedal po súťaži v nie príliš vľúdnom počasí. Takmer na dva roky presne v rovnakých utvoril svoj prvý najlepší slovenský výkon histórie. V nemeckom Thume dosiahol vtedy 19. mája 20,82 cm. "Nikdy nič nie je to isté, tieto preteky mali krásny rámec," pochvaľoval si Haborák, hoci prehral s Čechom Stehlíkom, ktorý sa zlepšil na 20,96 m.

"Tréningy nasvedčovali, že si môžem veriť. Keď som v rozcvičke atakoval dvadsať a pol metra, dostalo presvedčenie, v kútiku duše, rekordný rozmer. Záležalo, či zosúladím silu, rýchlosť," obozretne tvrdil vrhač, ktorý mal po patáliách s viacerými zraneniami (vlani i teraz v zime) problémy s technikou.

"Musím sa priznať, že pred súťažou by som nebol povedal, že takýto výkon nebude stačiť na prvenstvo. V sérii som mal ešte ďalší pokus za 20,40 a to všetko mi dodáva optimizmus do ďalšieho priebehu sezóny," uviedol Haborák pre agentúru SITA.

V oštepárskej súťaži zvíťazil ďalší atlét Dukly Banská Bystrica Marián Bokor, ktorému hneď v prvom pokuse namerali 80,72 m. Znova tým splnil B-limit na olympiádu. (pf)

Súvisiace články