Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Milan Baroš - Valach s rýchlosťou žrebca

Sportnet|22. jún 2004 o 00:00

Kolegovia z Českej republiky, tréneri, odborná i laická verejnosť u našich susedov špekulovali, či bude hrať reprezentácia s jedným, alebo dvoma hrotovými hráčmi. Ak jeden, tak Koller, ak dvaja, tak aj Baroš. S Lotyšmi to je jasné! Až také to nebolo, ...

Kolegovia z Českej republiky, tréneri, odborná i laická verejnosť u našich susedov špekulovali, či bude hrať reprezentácia s jedným, alebo dvoma hrotovými hráčmi. Ak jeden, tak Koller, ak dvaja, tak aj Baroš. S Lotyšmi to je jasné! Až také to nebolo, ale práve Milan Baroš zavelil na obrat. Spolu s Poborským, Nedvědom a striedajúcim Heinzom toho urobili najviac pre ťažko vybojované víťazstvo. A zároveň ukázali, že mužstvo je veľmi silné, nielen futbalovo, ale aj morálne. Jeden či dvaja útočníci proti Holandsku? Opatrníci volali len po jednom. Lišiak Brückner si nedal do ničoho kafrať. Postavil oboch, ba pridal, keď bolo treba aj tretieho. Ostravský Maradona opäť nádherne trafil a potvrdil, že jeho miesto je na ihrisku, lebo tam dokáže krútiť nádherné valašské tance. Nechýbala ani kritika, že ho v prvom polčase s Lotyšskom nebolo vidieť, no ocenenie hráč zápasu všetci schvaľovali. Prvý dal, druhý zariadil, s Holandskom to bolo naopak. Paráda.

Vo valašských Viganticiach ho pozná každý, bodaj by nie. Aj v Ostrave a nemálo ľudí i v Liverpoole, kde teraz hráva. Rodičia športovali, otec okrem futbalu skúšal všeličo iné vrátane skokov na lyžiach. Mama Radoslava hrávala volejbal, ale drvila aj športovú gymnastiku. Preto vie oceniť, čo jej Milča musel urobiť, aby sa dostal tak vysoko, ako momentálne je. Išiel tvrdo za úspechom. Bývalý hráč Česko-Slovenska a aj reprezentačný tréner Werner Lička ocenil jeho "zarputilosť".

O ambicióznosti škoda hovoriť. Vedel, že úspech visí dosť vysoko, preto podriadil všetko potrebe rastu. Tréneri mu navrhli úľavu, on ju odmietol. I preto ukazuje v Portugalsku schopnosť nasadiť ešte jedny, rezervné pľúca. Mal krízy, s pomocou ich dokázal prekonať. S dnešným trénerom A-mužstva získal titul majstra kontinentu medzi 21-ročnými futbalistami. Ponuky mal zo Sparty i Racingu Lens. On však tvrdohlavo opakoval: "Chcem hrať za Liverpool!" Odvaha, mladícka nerozvážnosť?

Dostal sa do mesta Beatles i Reds. Začiatok presvedčivý nebol, do silného kádra sa hneď nedostal, no tréner Gerard Houllier ho sledoval v rezervnom mužstve. Chvíľa talentovaného hráča prišla. Prebil sa na ihrisko, hrával až po nešťastnú zlomeninu nohy. No opäť sa prejavila pozitívna tvrdohlavosť. Horšie to bolo s náklonnosťou trénera.

Aj na to sa ho pred odchodom na ME pýtali. Posťažoval sa, navyše konkurenciu zvýši Djibril Cissé. Dodal, že riešenie sa vždy nájde, teraz nechce zabudnúť pribaliť si na cestu do Portugalska pušný prach. Do kufra sa dostal a jeho dva góly prispeli k postupu do štvrťfinále. Jeho strelecká bilancia v reprezentácii je skvelá, dal už 18 gólov.

(dus)

Zažiaril

Milan Baroš

Narodený: 28. 10. 1981 vo Valašském Meziříčí

Hráčska kariéra: FC Vigantice (1987 - 1991), Rožnov pod Radhoštěm (1991 - 1993), Baník Ostrava (1993 - 2001), FC Liverpool (2001 -).

Reprezentácia ČR: 27 zápasov - 18 gólov.


Súvisiace články