Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Mikita zvolil Gartnera, Kurriho, Fetisova a Hawerchuka do Siene slávy

TASR|15. jún 2001 o 14:02

Toronto 14. júna (TASR) - Hokejové osobnosti Mika Gartnera, Jariho Kurriho, Dala Hawerchuka a Vjačeslava Fetisova zvolila vo štvrtok špeciálna výberová komisia s účasťou slovenskej legendy Stana Mikitu do hokejovej Siene slávy NHL.

Piatym zvoleným je nehráčsky kandidát, generálny manažér Pittsburghu Penguins Craig Patrick, počas ktorého pôsobenia získal tím tučniakov dvakrát Stanleyho pohár. Zvolených do siene slávnostne uvedú na jeseň.

Osemnásťročné kolégium, v ktorom sú okrem Mikitu napríklad aj Pat Quinn, či Frank Selke, mohla ako každý rok do siene zvoliť maximálne kvarteto osobností v hráčskej kategórii. Preto sa do elitnej spoločnosti pre tento rok nezmestili Pat LaFontaine, Kevin Lowe, ani Andy Moog.

Gartner, v historických tabuľkách NHL piaty hráč v počte strelených gólov (708), komentoval svoje zvolenie slovami: "Bol som šokovaný natoľko, že som asi 10 minút nedokázal nič povedať". Úctyhodný počet presných zásahov nazbieral počas 19 sezón, ktoré strávil postupne vo Washingtone, Minnesote, New Yorku, Toronte a vo Phoenixe. Viac gólov než on zaznamenali len Phil Esposito (717), Marcel Dionne (731), Gordie Howe (801) a Wayne Gretzky (894). Gartner však ako jediný zo všetkých hráčov NHL dokázal 15-krát v rade streliť najmenej 30 gólov v sezóne.

Jarri Kurri je prvým Fínom, ktorý sa môže pochváliť zvolením do Siene slávy NHL. "Mal som možnosť hrávať s tými najlepšími tímami a hráčmi, akými sú Wayne Gretzky, Mark Messier a mnohí ďalší. Mám na to veľa pekných spomienok," povedal bývalý hráč Edmontonu, Los Angeles, New Yorku Rangers, Anahaimu a Colorada, ktorý vo svojej kariére zaznamenal 1398 kanadských bodov.

Obranca Fetisov je po brankárovi Vladislavovi Tretjakovi druhým Rusom, ktorému sa dostalo tejto pocty. V NHL odohral 10 sezón v kluboch New Jersey a Detroit Red Wings a výrazne reprezentoval v zámorí ruskú hokejovú školu.

Hawerchukovu 16-ročnú kariéru ukončilo v roku 1997 zranenie boku. Počas nej vystriedal dresy Winnipegu, Buffala, St. Louis a Philadelphie a pripísal si 1409 bodov do tabuľky produktivity, v čom mu patrí 13. miesto v historickej tabuľke NHL.

ph iš

Súvisiace články