Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Mikita viní za súčasnú pauzu v NHL obe strany,majitelia chcú rozbiť NHLPA

TASR|17. dec 2004 o 07:59

Chicago/Bratislava 17. decembra (TASR) - Trojmesačná pauza v NHL, ktorá v týchto dňoch veští krach celej sezóny 2004/2005, nenechala ľahostajného ani ...

Chicago/Bratislava 17. decembra (TASR) - Trojmesačná pauza v NHL, ktorá v týchto dňoch veští krach celej sezóny 2004/2005, nenechala ľahostajného ani 64-ročného Stana Mikitu, prvého držiteľa Stanleyho pohára so slovenskými koreňmi.

Slávny útočník, ktorý v NHL odohral 22 sezón za Chicago Blackhawks a v roku 1961 s nimi získal vzácnu trofej, tvrdí, že obe zainteresované strany sú veľmi tvrdohlavé. Otvorene ich nazval somármi. "Ja neviem, či majitelia klubov nechcú terajším postojom zlomiť hráčsku asociáciu NHLPA. Či nechcú dosiahnuť to, aby sa hráči už nestretávali. Aby už neboli spolu," komentoval postoje majiteľov klubov hráč, ktorý v minulosti neraz s majiteľmi vtedajších klubov vyjednával v mene NHLPA znenie novej kolektívnej zmluvy.

Rodák z Liptova, ktorý od ôsmich rokoch žije v Chicagu, pesimisticky tvrdí, že súčasná situácia v zámorskej hokejovej súťaži je oveľa horšia a komplikovanejšia ako boli vyjednávania v časoch jeho aktívnej činnosti. "Musia strácať peniaze. Veď nikto teraz nechodí do ich arén," pokračoval hokejista, ktorý v rokoch 1958 - 1980 hral v najvyššej súťaži a v rokoch 1960 - 1970 patril k najlepším hráčom celej NHL. "Samozrejme, že si dávali počas posledných dvoch rokov peniaze bokom, že šetrili, lenže to isté robili aj chlapci, aj hráči. Lenže, keď oni teraz dostávajú 10.000 dolárov mesačne a boli zvyknutí na pol milióna, tak to ťažko znášajú. Sú naozaj v ťažkej situácii," pripomenul Mikita zákulisie interného boja o platový strop a iné ústupky, ktoré od hráčov žiadajú majitelia klubov NHL.

"Ale aspoň teraz vidia, že ráno zistia, že peniaze nie sú na šekoch. A že teraz zbadali, že ani nevedia kedy budú. Majú ťažkú situáciu," zdôraznil najslávnejší slovenský hokejista. Ako ďalej povedal, keď ani jedna strana v blízkej budúcnosti neustúpi, môže sa stať, že NHL sa v Kanade a Amerike tak skoro hrať nebude.

Na margo neprehľadnej situácie v zámorskej profilige, ktorú sleduje iba tak sporadicky, povedal, že zainteresované strany môžu iba tak dospieť k nejakému výsledku, keď si opäť sadnú za rokovací stôl. "Ako sa môžu na niečom dohodnúť, keď sa teraz rozišli s tým, že nevedia, kedy sa zasa stretnú?" položila si slovenská hokejová legenda rečnícku otázku, na ktorú ani nehľadala odpoveď.

Výluka v NHL v sezóne 1994/1995 pozastavila chod NHL na pol roka a skončila sa 1. januára 1995. Aktuálny lockout trvá už viac ako tri mesiace.

Súvisiace články