Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Mikita má vážne zdravotné problémy, trpí demenciou

Stan Mikita je legendou Chicaga Blackhawks. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 31. jan 2015 o 15:36

Stanovi diagnostikovali Lewyho demenciu, čo je progresívne ochorenie.

CHICAGO. Člen Siene slávy slovenského hokeja a dvorany NHL, legenda Chicaga Blackhawks Stan Mikita, má vážne zdravotné problémy a trpí demenciou, poškodením mozgu.

" V súčasnosti je v starostlivosti opatrovateľov," uvádza podľa denníka Chicago Tribune vo vyhlásení rodiny bývalého hokejistu. Choroba mu robí problémy s myslením, pohybom, správaním sa. Je nevyliečiteľná, ale ľudia s ňou dokážu roky žiť.

Rodina požiadala médiá a verejnosť o rešpektovanie súkromia. "Stan vždy cítil, že fanúšikovia sú na prvom mieste. Dúfam, že teraz bude on v ich myšlienkách a modlitbách," uvádza sa v rodinnom vyhlásení.

Mikita hral síce už pred desaťročiami, v kabíne Blackhawks bol rešpektovaný aj v súčasnosti. "Je to skutočne smutné. Je veľkou časťou rodiny a histórie Blackhawks," zareagoval kapitán mužstva Jonathan Toews.

"Čítal som o ňom ako dieťa, sledoval som viaceré zostrihy z jeho zápasov. Jeho rady sú neoceniteľné. Je skvelé, že som mal možnosť ho spoznať," doplnil Patrick Kane.

Dnes 74-ročný Mikita je s 1467 bodmi najproduktívnejším hráčom Chicaga Blackhawks v histórii, s 541 gólmi je druhým najlepším strelcom.

Rodák zo zatopenej dedinky Sokolče na Liptove získal v rokoch 1967 a 1968 Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča NHL, v rokoch 1964, 1965, 1967 a 1968 zasa Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hokejistu sezóny. Od roku 1983 je v Sieni slávy NHL, neskôr ho uviedli aj medzi slovenské hokejové legendy.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.