Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Micheľovi budú jubilejný duel v Lige majstrov pripomínať dresy Ševčenka a Kuffoura

Sportnet|Publikované 24. okt 2002 o 22:00

Košice - Jubilejný 20. zápas v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži vo futbale absolvoval rodák zo Stropkova Ľuboš Micheľ. Ako keby

predstavitelia rozhodcovskej komisie UEFA vedeli, že na menšie jubileum sa patrí priradiť aj zaujímavý zápas, a zo stredajšej ponuky vybrali pre slovenskú rozhodcovskú štvoricu (asistenti Balko, Šramka, štvrtý Stredák) zápas na San Sire AC Miláno - Bayern Mníchov. Domáci si po víťazstve 2:1 zabezpečili postup do II. fázy Ligy majstrov. Naopak, Bavori, ktorí ešte ani raz nechýbali v druhej fáze, majú veľmi ťažkú situáciu nielen, aby sa prebojovali na druhé postupové miesto, ale aby si zabezpečili aspoň 3. pozíciu znamenajúcu nasadenie do 3. kola Pohára UEFA.

Blahoželáme k menšiemu jubileu. Pocity zo zápasu?

"Bol to ťažký, náročný zápas, pretože v ňom išlo o veľa. Hlavne Bayernu. Z toho možno vyplývala i nervozita na hracej ploche. Bolo okolo toho veľa rečí, ale na hracej ploche som rozhodoval podľa svojich pocitov. Aj teraz doma som si spätne pozrel videokazetu z tohto stretnutia a keby som mal ešte raz posúdiť situácie v pokutovom území, rozhodol by som sa rovnako."

Nemenili by ste teda na svojich verdiktoch nič?

"Nie. Na hracej ploche som to vnímal tak, že v oboch prípadoch si útočníci chceli vypýtať faul. Ich úmysel nebol pokračovať v hre za loptou, ale ísť do kolien a do kontaktu zo súperom. V prvom prípade u Serginha i v druhom u hosťujúceho Santa Cruza bol kontakt vyvolaný práve útočníkmi. Podľa môjho názoru to neboli priestupky na jedenástky."

Práve manažér Bayernu Uli Hoeness si po zápase uľavil aj smerom k slovenskej trojici - druhý gól Milána padol po ofsajde a po zákroku na Santa Cruza mala byť jedenástka. Na druhej strane však Santa Cruz a ani nikto z hráčov Bayernu neprotestoval za žltú kartu udelenú za filmovanie.

"Na trávniku je to stále boj. Hráči stále skúšajú rozhodcu, pokiaľ až môžu ísť. Sú si vedomí, že keď idú do súboja v šestnástke, je riziko udelenia žltej karty za filmovanie neporovnateľne menšie a zanedbateľné, voči tomu, čo ten hráč môže získať. Útočníci to teda skúšajú a myslím si, že i naďalej tak budú robiť."

Čo na tieto inkriminované momenty hovoril delegát stretnutia?

"Bol ním Slovinec Šajn. K momentu Santa Cruza sme sa ani nevracali. Od začiatku to bral ako správne rozhodnutie. Čo sa týka domáceho Serginha, tak sa ma pýtal na môj názor, lebo z tribúny to vyzeralo akože faul. Bol zvedavý na môj pohľad na vec. Stál som blízko k zákroku, asi päť metrov a videl, že Serginho si posunul loptu a cítil za sebou obrancu Bayernu, že ide kĺzačky, tak sa zalomil a išiel si vypýtať faul. Podľa mňa horšie by bolo, keby som jednu situáciu posúdil ako pokutový kop a druhú nie. Takto som si v oboch prípadoch zachoval rovnaký meter."

Ako bol spokojný delegát?

"Vo všeobecnosti bol spokojný. Štandardne, ako je to bežné po zápasoch ligy majstrov, sme hodnotili asi štvrťhodinu zápas. Prešli sme všetky dôležité momenty - on si povedal svoj názor, my sa k tomu môžeme vyjadriť."

Keď ste si doma pozreli videozáznam asi ste si všimli, že druhý gól domácich padol po ofsajde...

"Áno, záber ukázal, že Inzaghi bol o pol tela pred Kovačom. Je to však ťažká situácia. Asistent niekedy musí mať i kúsok šťastia, aby situáciu dobre zhodnotil."

O tejto spornej situácii sa hovorilo aj preto, že tesne pred týmto okamih odmával asistent Balko ofsajd Inzaghimu, ktorý nebol. Hneď na to urobil opak.

"Áno, videl som to. Pri tom prvom momente išiel Inzaghi dopredu a obranca Bayernu sa vysúval dopredu. Deje sa to veľmi rýchlo. Kým lopta letí meter-dva a asistent zaregistruje ten moment, zrazu sa hráči posunú tak, že sú meter v ofsajde. V druhom prípade bežali Inzaghi s Kovačom smerom k bráne. Kovač ho nevidel a Inzaghi využil správny moment."

Tréner domácich Carlo Ancelotti bol riadne napálení po neodpískanej jedenástke. Aký však bol po záverečnom hvizde?

"Prišiel na hraciu plochu a podal nám ruku. Každý zápas prináša emócie, ktoré postupné opadnú. Veľké zápasy prinášajú i veľké napätie."

Keď ošetrovali zraneného Kahna debatovali ste s Inzaghim. O čom?

"Práve o zákroku na Serginha. Hráč sa stále bude o niečo snažiť. Spýtal sa ma, či to nebol pokutový kop, tak som mu vysvetlil svoj pohľad na vec."

Inak, Inzaghi okrem strieľania gólov pôsobí na ihrisku aj ako menší záškodník. Neustále, štípanie a poťahovanie obrancov za ruky a najmä za dresy je niekedy veľmi nenápadne. Zrejme ste vedeli o jeho skrytých fauloch, prehodili ste s ním pár slov i pred zápasom na túto tému?

"S hráčmi sa nestretávame pred zápasom. Skôr som upozorňoval asistentov, lebo s Igorom Šramkom sme s ním už mali skúsenosti, aj s jeho bratom Simonem, či už z ME alebo zo zápasov Lazia. Je tým už známy, že príde tesne k obrancovi, pridrží si ho a potom spadne. Je to jeden z útočníkov, ktorému sa veľmi ťažko píska. Myslím si, že sme mu za držanie odpískali možno i päť-šesť faulov."

Za každým nasledovali zopnuté ruky a ´Mamma mia´...

"To je už tak. Je to miláčik publika a doma aj týmto spôsobom vytvára tlak na rozhodcu. Vlastne každý zákrok proti Inzaghimu ocenia tribúny piskotom. Je to vlastne psychický boj medzi hráčom a rozhodcom. Práve v tomto prípade nás delegát pochválil, že sme boli dôslední a všímali sme si nielen hru obrancu, ale i útočníka."

Vrátime sa ešte k začiatku, ktorý bol nezvyklo divoký, keď vám počas hymny Ligy majstrov padali svetlice takmer na hlavy. Registrovali ste to?

"Bol to zaujímavý nástup. Zopár svetlíc dopadlo i do našej tesnej blízkosti. Je to futbal a šou, zrejme to k takému veľkému futbalu patrí, hoci to nie je nič príjemné. Našťastie, nikomu sa nič nestalo."

V predchádzajúcom zápase Ligy majstrov ste po zápase v Eindhovene dostali od Arsenalu dres Vieiru. Pribudlo i tentoraz niečo do zbierky? Koľko takých cenných suvenírov už máte vo svojej zbierke?

"Pribudli dva. Z domácej strany som dostal dres Andreja Ševčenka a z hosťujúcej Samuela Kuffoura. Nerátal som, koľko dresov mám doma, lebo nejaké s času na čas niekomu venujem."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.