Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Micheľ štvrtýkrát v najlepšej svetovej trojke rozhodcov

Sportnet|Publikované 6. jan 2009 o 23:00

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skMedzinárodná federácia pre futbalovú históriu a štatistiku v pondelok uverejnila anketu o najlepšieho rozhodcu za

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

Medzinárodná federácia pre futbalovú históriu a štatistiku v pondelok uverejnila anketu o najlepšieho rozhodcu za rok 2008. Jej víťazom sa stal Talian Rosetti s 204 bodmi pred Slovákom Ľubošom Micheľom (126). Tretí skončil Belgičan Frank de Bleeckere (61).

KOŠICE. Slovenský futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ sa po skončení svojej aktívnej kariéry dočkal ešte jedného ocenenia, keď ho Medzinárodná federácia pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) zaradila medzi najlepšiu trojicu rozhodcov na svete. Pre 40-ročného rodáka zo Stropkova je to už štvrté umiestnenie v elitnej trojici arbitrov po sebe.

Bilancia víťazstvom

V roku 2005 skončil Micheľ tretí, o rok neskôr druhý, v roku 2007 tretí a v roku 2008 opäť druhý. Na najvyšší stupienok sa mu teda nepodarilo dostať, no jeho bilancia v posledných štyroch rokoch je fantastická! Ktovie, kedy sa najbližšie niečo podobné podarí ďalšiemu slovenskému zástupcovi. A či sa vôbec niekedy podarí skončiť štyrikrát v najlepšej trojke na svete. "Práve túto bilanciu považujem za svoje víťazstvo. Rozhodcovia z futbalovo menších krajín to mali vždy ťažšie, o vrcholné pozície musia bojovať dlhšie a tvrdšie," priznal starú pravdu Ľuboš Micheľ. Keďže viedol finále Ligy majstrov Manchester United - FC Chelsea v Moskve, s jeho umiestnením v najlepšej trojke sa viac-menej rátalo. Rovnako tak s Talianom Rosettim, ktorý viedol úvodný i finálový duel na ME v Rakúsku a Švajčiarsku.

Teší sa a váži si to

"Nevedel som, ako odborníci zareagujú na ukončenie mojej kariéry. Za normálnych okolností som čakal, že budem v najlepšej trojke. Predsa len v prospech Rosettiho zavážili argumenty z ME. Veľmi ma však teší a vážim si to, že som sa objavil štyrikrát po sebe v elitnej štvorke. Pritom v pomerne mladom veku. Verím, že ak by som pokračoval v kariére, minimálne ďalšie tri-štyri roky by som potiahol medzi najlepšími rozhodcami. Rozhodol som sa, ako som sa rozhodol a neľutujem to. Toto ocenenie beriem ako fakt, že celý svet uznal moje rozhodcovské kvality, a to ma veľmi teší," poznamenal riaditeľ medzinárodného oddelenia v Šachťore Doneck, ktorý prekvapujúco vlani v októbri ukončil kariéru pre chronické problémy s achilovkami. Mimochodom, na hlasovaní sa v ankete zúčastnili futbaloví experti z 83 krajín všetkých kontinentov.

Doma nedocenený

Micheľ netají, že doma je do istej miery nedocenený. Je pre vás toto ocenenie zadosťučinením? "Určite! Hlavne po tom, čo sa na Slovensku o mne hovorilo a písalo. Navyše i reakcia zo Slovenského futbalového zväzu nebola veľmi šťastná a pozitívna. Napríklad, doteraz som z nášho zväzu nedostal žiaden ďakovný list. Z komisie rozhodcov UEFA i FIFA mi poslali ďakovné listy, od nás ani náznak ničoho, že som niečo pre slovenský futbal urobil. O to viac ma teší zadosťučinenie, ktoré prichádza zo sveta."

Kvinteto nováčikov

Oproti roku 2007 sa v dvadsaťpäťke najlepších rozhodcov objavilo päť nových mien: Švéd Peter Fröjdfeldt (6. - 42 b.), Maďar Viktor Kassai (12. - 18), Uzbek Ravšan Irmatov (17. - 9 ), Nór Tom Henning Övrebö (20. - 7) a Rakúšan Konrad Plautz (23. - 6). Najlepších svetových arbitrov ocenia na slávnosti 16. marca 2009 vo Francúzsku pri príležitosti 25. výročia založenia Medzinárodnej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku. Zaujímavosťou je, že z Južnej Ameriky je v elitnej desiatke len jediný zástupca, čo bolo naposledy pred šiestimi rokmi. Odvtedy sa pravidelne objavovali minimálne dvaja arbitri z tohto kontinentu, pričom v roku 2006 až traja a Argentínčan Elizondo vtedy aj vyhral.

"Priznám sa, prvé štyri miesta som uhádol presne, akurát som si netrúfal tipnúť poradie. Tušil som, že vyhrá Rosetti. Busacca a De Bleeckere viedli semifinále ME, ja som rozhodoval finále Ligy majstrov, takže tieto štyri mená mi vyšli. Za posledných 10-12 rokov poznám dostatočne arbitrov, ich kvality, 'píár' i hodnotenie novinárov, takže viem, kto je kto vo svetovom rozhodcovskom zbore," dodal Ľ. Micheľ.

FAKTY

Najlepší svetoví rozhodcovia roka 2008 podľa IFFHS:

1. Roberto Rosetti (Tal.)204

2. Ľuboš Micheľ (SR)126

3. Frank De Bleeckere (Belg.)61

4. Massimo Busacca (Švajč.)60

5. Herbert Fandel (Nem.)47

6. Peter Fröjdfeldt (Švéd.)42

7. Manuel Enrique Mejuto González (Šp.)27

8. Howard Melton Webb (Angl.)26

9. Héctor Walter Baldassi (Arg.)24

10. Markus Merk (Nem.)21

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.