Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Micheľ ešte taký zápas v kariére nezažil

Sportnet|Publikované 10. okt 2006 o 00:00

Košice - Zaujímavé okolnosti sprevádzali stretnutie C-skupiny futbalovej kvalifikácie o postup na ME 2008 Grécko - Nórsko (1:0). Zápas sa totiž začal

s 50 minútovým oneskorením o 21.15. Príčinou bola silná búrka a náasledný nespôsobilý termín, na ktorom stála voda.

"Ešte sa mi v mojej kariére niečo podobné nestalo. Bol som z toho prekvapený nielen ja, ale aj delegáti stretnutia," vrátil sa k zápasu hlavný rozhodca Ľuboš Micheľ, ktorému na čiarach pomáhali Martin Balko a Marián Ružbarský. "Problémom bolo, že búrka síce bola krátka, no veľmi intenzívna a voda nestačila odtekať z trávnika. Navyše bola hrozba ďalšej búrky. Domáci organizátori sa spojili s meteorológmi, ktorí avizovali, že za hodinu sa silná búrka môže zopakovať. Riziko toho, že začneme hrať a neskôr pre búrku prerušíme súboj, bolo veľké. Rozhodnutie bolo ťažké. Pravidelne sme informovali obe strany. Tréneri neboli veľmi naklonení scenáru, aby sa hralo. Za daného stavu sa ani podľa mňa nedalo hrať, ale musíme využiť všetky prostriedky. Počkali sme, voda začala postupne odtekať z hracej plochy a na ihrisko nastúpila čata pracovníkov, ktorí ju začali sťahovať." Ľ. Micheľ celú situáciu konzultoval s dvojicou delegátov a v kontakte boli aj s predstaviteľmi UEFA. Verdikt, že sa bude hrať, bol spoločným rozhodnutím. "Po zápase prišli predstavitelia oboch futbalových zväzov a povedali, že to bolo správne rozhodnutie," poznamenal Ľ. Micheľ, ktorému však počas II. plčasu nebolo všetko jedno. "Asi od 63. minúty sa začalo opäť blýskať nad Aténami a obával som sa, či sa búrka zasa nevráti. Potom je už rozhodnutie oveľa zložitejšie. Najmä, keď jedno z mužstiev vyhráva." Podľa reglementu totiž platí, že aj keby sa neodohrala len jedna záverečná minúta, musí sa celý zápas opakovať. A to už by Gréci, ktorí viedli 1:0 od 32. minúty asi hromžili ostošesť... V takomto prípade by sa opakovaný duel mal odohrať do 24 hodín. Pochopiteľne, ak by ani na druhý deň boli podmienky pre hru neregulárne, muselk by sa nájsť nový termín. "V 65. minúte by asi bolo ťažké stiahnuť z ihriska mužstvo, ktoré vedie. Samozrejme, tím, ktorý prehráva by išiel ochotne dolu z hracej plochy. Napriek tomu, že už niečo mám odpískané za sebou, bola to pre mňa úplne nová situácia. Opäť sa potvrdilo, že hoci je človek už ostrieľanejší, stále ho môže niečo nepredvídané prekvapiť. Opakujem, teória na niečo také nezabúda, no riešiť ju v praxi, je niečo úplne iné."

Zverenci nemeckého kouča Otta Rehhagela nakoniec vyhrali 1:0 a mohli sa tešiť. "Asi o ten jeden gól boli Gréci lepší a aj šťastnejší, lebo v II. polčase Nóri prebrali iniciatívu, mali prevahu, chceli vyrovnať, boli aj náznaky šancí, ale grécky brankár Nikopolidis dobre zachytal," dodal slovenský arbiter.

Súvisiace články