Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Michalovčania majú unikátnu zbierku športových dresov a šálov

Cenné dresy. Súčasťou zbierky sú originálne dresy úspešného cyklistu Petra Sagana, ktoré daroval jeho osobný masér Maroš Hlad (vpravo). Na snímke so zberateľom Milanom Vasiľom. (Autor: Milan Potocký)
Sportnet|Publikované 12. dec 2014 o 00:00

Originálne dresy darovali zberateľom z Michaloviec známi futbalisti, cyklisti, hokejisti a hádzanári.

Jedinečnú zbierku obohacujú šály známych športových veľkoklubov, darovné zberateľom fanúšikmi, ktorí navštívili prestížne športové podujatia po celom svete.

MICHALOVCE. Steny michalovského Baru KM zdobia dresy športovcov, ktorí svojimi výkonmi, rekordmi a športovými úspechmi očarili celý svet.

Za každým zaveseným dresom sa ukrývajú nielen známe meno a číslo úspešného športovca, ale aj jedinečný životný príbeh a osud.

Michalovčania Milan Vasiľ, Jaroslav Kanóc a Tomáš Hredzák začali so zbieraním dresov a šálov pred tromi rokmi.

Dnes majú vo svojej jedinečnej zbierke stovky kúskov, ktoré obliekali svetoznámi športovci.

Na stene visí cyklistická elita

Milan Vasiľ vysvetlil, že medzi najcenenejšie kúsky patria reprezentačné a klubové dresy najúspešnejšieho slovenského cyklistu Petra Sagana. Dresy s originálnymi podpismi majú zarámované za sklom.

Podarilo sa ich získať vďaka Michalovčanovi Marošovi Hladovi, ktorý je osobným masérom cyklistickej hviezdy.

Sagana sprevádza na každých veľkých pretekoch. Aj vďaka Marošovým kontaktom s cyklistickou elitou sa podarilo zberateľom získať ďalšie cenné dresy.

„Máme aj originálny dres úspešného kazašského cyklistu Alexandra Vinokurova, ktorý si vybojoval zlato na olympijských hrách v Londýne,“ uviedol 37-ročný Milan Vasiľ. Na stene visí aj dres ďalšieho úspešného slovenského cyklistu Jána Valacha.

Vzácny kúsok je dres Petra Bondru, keď ešte hrával v NHL za Washington Capitals, ale aj dres Martina Škrteľa, hráča FC Liverpool.

„Tento dres nám doniesol Rasťo Pastirák, ktorý sa stretol so Škrteľom v Anglicku,“ dodal Tomáš Hredzák. Milan Vasiľ spresnil, že pre niektoré cenné dresy už objednali špeciálne figuríny.

Nechýbajú aj známi Michalovčania

Zbierka dresov mapuje aj úspechy a slávu michalovského športu a miestnych rodákov.

Na stene visí napríklad dres úspešného Michalovčana - hádzanárskeho brankára Richarda Štochla, ale aj futbalového brankára Mariána Kelemena, ktorý hrával za viaceré známe európske kluby. Naposledy obliekal dres poľského Slasku Vroclav.

Nechýba ani dres bývalého hádzanára Radoslava Kozlova, ktorý hrával za Tatran Prešov, ale kvôli vážnemu úrazu musel športovú kariéru predčasne ukončiť.

Pestrá je aj zbierka michalovských hokejistov. Na stene nechýba dres hokejistu Ivana Boržíka, ktorý okrem michalovskej Dukly hrával aj vo Francúzsku, alebo dres hokejistu Radoslava Regendu, ale aj michalovských hádzanárok a ďalších úspešných športovcov.

V zaujímavej zbierke prevládajú šály futbalových veľkoklubov.

„Nič nie je kupované, všetko doniesli a darovali Michalovčania a zákazníci, ktorí boli v zahraničí,“ povedal Tomáš Hredzák, ktorý osobne priniesol viacero cenných kúskov z Veľkej Británie. Steny zdobia šály klubov Manchester United, Chelsea Londýn, FC Liverpool a ďalších klubov.

Nezabudli ani na nebohých kamarátov

Na stene visia aj dva dresy dnes už nebohých známych michalovských futbalistov Marcela Demka a Miroslava Topoľančina.

Životy oboch talentovaných futbalistov predčasne vyhasli počas tragických dopravných nehôd.

Michalovská športová verejnosť na nich nezabudla a na ich počesť pravidelne organizujú futbalový memoriál.

Milan Vasiľ potvrdil, že zbierka dresov a šálov sa stala veľkou raritou a atrakciou, ktorú obdivujú nielen Michalovčania, ale aj cudzinci.

Veľmi milo boli prekvapení aj mladí futbalisti, ktorí zavítali do Michaloviec na medzinárodný turnaj hráčov do 17 rokov Michalovce Cup 2014.

Bohatú zbierku dresov si pozreli aj mladí hráči zo španielskych veľkoklubov FC Barcelona a Real Madrid.

Súvisiace články