Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Michal Ivančo sa stal majstrom sveta

Šampión Michal Ivančo. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 7. mar 2013 o 23:00

Slovenský reprezentant Michal Ivančo potvrdil výbornú formu aj na majstrovstvách sveta v rakúskom Neukirchene.

Svoju zbierku medailí z tejto sezóny doplnil o zlato svetového šampióna.

BANSKÉ. Po Majstrovstvách Európy psích záprahov organizácie WSA v nemeckom Haidmühle sa o týždeň postavil slovenský reprezentant Michal Ivančo na štart svetového šampionátu federácie FISTC v Rakúsku.

Hoci dva trojkolové preteky v priebehu desiatich dní, navyše spojené s cestovaním, sú mimoriadnou záťažou pre lyžiara aj psa, naša dvojica zvládla túto výzvu bravúrne.

Trate v Rakúsku boli pripravené výborne, no psov často miatla skutočnosť, že vedľa súťažných bola pripravená „biela stopa“ aj pre rekreačných bežkárov.

Druhým podstatným detailom bol 600-metrový úsek, kde sa pretekári navzájom míňali a psov to zvádzalo reagovať na seba navzájom.

„Keď sme stretávali na desiatom kilometri ďalších psov, Ares bol už predsa len trošku unavený a hrozilo, že by mohol vymýšľať. Napriek tomu všetko dopadlo v prvý deň dobre a na I. Štefana som získal náskok 42 sekúnd. Väčšia časť trate bola rovinatá a v takomto prípade rozhoduje technika lyžiara. Musím priznať, že Igor je lepší bežkár, preto ma rozdiel po prvom dni medzi nami prekvapil,“ konštatoval Michal Ivančo.

Úradujúci majster Európy I. Štefan zabral v sobotu naplno a na svojho rivala stiahol 14 sekúnd.

„Dojazd do cieľa bol veľmi prudký a nechcel som riskovať, že by som predbehol Aresa, ktorý by sa mohol zľaknúť a urobiť chybu, preto som dosť dobrzďoval, na čom som stratil,“ vrátil sa spätne k sobote M. Ivančo.

Nedeľňajšie finále

Nedeľa sľubovala parádny finálový súboj a obidvaja slovenskí reprezentanti nesklamali.

Ivančo si na trati opticky kontroloval svoju pozíciu a i keď cítil, že súper z jeho náskoku ukrajuje, snažil sa mať situáciu pod kontrolou.

„Po dobehnutí do cieľa sme vedeli, že to bude tesné. Igorova manželka sa bola pozrieť na výsledky a vrátila sa k nám s informáciou, že o 9 sekúnd vyhral jej manžel, preto som mu športovo zablahoželal. Po pätnástich minútach som sa však išiel zo zvedavosti pozrieť na môj nedeľňajší čas a zistil som, že o deväť stotín som nakoniec vyhral ja. Manželka I. Štefana totiž pozerala na výsledky z predchádzajúceho dňa... Na trati sme strávili takmer dve hodiny, preto je rozdiel necelej sekundy unikátny a ak sa nad tým zamyslím, neviem ani povedať, kde som ho mohol získať, lebo naozaj je to iba okamih,“ usmieval sa majster sveta Michal Ivančo.

Zbierka medailí

V tejto sezóne platí, že Michal Ivančo sa domov bez medaily nevrátil. Na ME psích záprahov na suchu získal zlato, na ME WSA skončil tretí a naposledy sa v Rakúsku tešil z titulu majstra sveta, keď v priamom súboji zdolal európskeho šampióna I. Štefana.

„Keby mi niekto pred sezónou povedal, že to takto dopadne, bral by som to ako sci-fi. Niekedy bolo problémom už len dostať sa na majstrovstvá, a nie ich ešte vyhrať. S odstupom času ma mrzí, že som v Haidmühle nezískal druhé miesto, ale tvrdím, že ráta sa každá medaila, preto som nadovšetko spokojný,“ neskrýval spokojnosť člen Prima Siberian Husky Club Vranov.

Po náročnom tripe v priebehu mesiaca – Rakúsky pohár WSA, ME WSA a MS FISTC – nezabudol M. Ivančo ani na Aresa, ktorého výkon ocenil predovšetkým v Nemecku, kde mu nešli optimálne bežky, ale jeho štvornohý priateľ pracoval aj za neho.

„Ares si to teraz celý týždeň doma užíva. Odmenu už dostal v Rakúsku a aj teraz mu venujem maximálnu pozornosť, aby cítil ako si vážim, že mi pomohol a vždy ma potiahol,“ zdôraznil M. Ivančo.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.