Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Micák chytil v Ďurkove druhý dych a odmenou mu bola miestenka v jedenástke roka

Sportnet|Publikované 30. dec 2003 o 00:00

Košice - Z kádra vedúceho celku najvyššej regionálnej futbalovej súťaže Trio Tatra Ďurkov sa vo východniarskej Jedenástke 2003 ocitol iba ľavý

stredopoliar Ľubomír Micák (na snímke). Tento skúsený futbalista, ktorý obliekal aj dres prvoligového mužstva sa dočkal výraznejšieho ocenenia práve v tomto roku. Priznal, že to vôbec nečakal, lebo v porovnaní s najlepším treťoligistom Martinom Čižmárom má o desať rokov viac. "O to mám väčšiu radosť, že som sa dostal do tejto zostavy roka, pretože som hrával prevažne v prvej a tretej lige, druhú akosi vypúšťam. Necítim sa byť až taký starý, aby som nemohol hrať ešte vyššiu súťaž. Príkladov je stále dosť," s úsmevom hovorí Ľ. Micák. Pre zmenu dresu sa rozhodol začiatkom roka a z Michaloviec si to namieril do celku nováčika súťaže, ktorému sa v najvyššej regionálnej súťaži príliš nedarilo. Pred odvetnou časťou mal plnú hlavu starosti so záchranou a jednou z oporou potápajúcej sa lode mal byť práve skúsený tridsaťtri ročný Ľ. Micák. Nielen on svojím výkonom, ale aj jeho spoluhráči zatiahli za jeden koniec povrazu a dokázali v jarnej časti nemožné. V jesennej sa opäť postarali o rozruch, keď od začiatku dokázali bojovať o prvú priečku a po jesennej časti sa stali jesenným kráľom súťaže. S úspešným strelcom a kapitánom lídra tretej ligy sme si sadli na kus reči.

Ďurkov bol predsa nováčik súťaže, ktorému sa nedarilo a Michalovce bojovali v iných poschodiach. Prečo ste si zvolili tento klub?

"Chcel som hrať kvalitný futbal a Ďurkov hral tretiu ligu. Predpokladal som, že by som mohol hrať vo Vranove, Humennom či Trebišove, no ponuka prišla práve z Ďurkova. Záujem mali aj kluby z nižších súťaží, ale nakoniec som sa rozhodol pre treťoligový Ďurkov."

Čo pre vás znamenal prestup do Ďurkova?

"Nehovorím, že v Michalovciach bolo zle, ale mužstvo bolo pod veľkým tlakom. Aj na moju osobu bol vyvíjaný tlak, pretože patrím k starším hráčom. Celková atmosféra v klube nebola najlepšia, vedenie možno očakávalo viac odo mňa, ale ja nie som všemohúci. Po odchode z tohto klubu som našiel v Ďurkove jednu veľmi dobrú partiu. Prišiel som do potápajúcej sa lode, no všetci sme verili, že sa v súťaži zachránime. Mali sme len jedenásť bodov, no nakoniec sme to dokázali. Po jesennej časti súťaže sme na prvom mieste. Samotné postavenie dáva odpovedať, že v klube sa urobil kus poctivej roboty a nie je to náhoda, že sme po šestnástich kolách na prvom mieste."

Máte skúsenosti aj na rozdávanie, ako sa ich snažíte odovzdať kolektívu?

"Snažím sa o to nielen na ihrisku, ale mimo neho. Futbal, to nie iba odohrať deväťdesiat minút, ale aj o správaní sa v šatni a mimo ihriska."

Máte za sebou ročné pôsobenie v novom klube, čo to pre vám znamenalo?

"V prvom rade veľkú pohodu a radosť z futbalu a želal by som si, aby to vydržalo čo najdlhšie."

Ste platným hráčom nielen v defenzíve, ale i ofenzíve. Na ktorý gól si najviac spomínate?

"Počas mojej kariéry som strelil veľa gólov a musím povedať, že všetky boli dôležité. Každý hráč si však cení tie góly, ktoré pomohli k víťazstvu, alebo remíze. Jeden z takých som strelil na ihrisku prešovského béčka, kde sme remizovali, hlavne tieto góly my utkvievajú v pamäti. Na druhej strane musím priznať, že ani neviem komu som dal gól. Futbal beriem ako svoje zamestnanie a nerobím si štatistiku gólov. Samozrejme, že s každého mám radosť."

Vo futbale sme neraz svedkami nešportových zákrokov, ako sa na ne pozeráte?

"Každý hráč túži vyhrať a patrí to aj o mne. Na druhej strane však musí byť aj tolerancia, no futbal by sa mal hrať tvrdo a nie zákerne. Nie je dobré ak sa niekto snaží vyhrať za každú cenu, no malo by to byť férovým spôsobom. Futbalová tvrdosť k tomu, ale žiadne zákroky na červenú kartu, buchnutie hlavou, alebo kopnutie zozadu do futbalu nepatria."

V tomto roku zaznamenalo vaše mužstvo výrazný výkonnostný vzostup, ktorý vás zaradil medzi favoritov súťaže.

"Druhá polovica vlaňajšieho ročníka nám vyšla, hlavne úvodných päť kôl, no potom sme mali menšiu krízu. Na chvíľu som mal pocit, že sme zabudli hrať futbal, neviem či to bolo v psychike. Predsa len prišiel zlom a začali sme hrať tak ako sme si predstavovali. V nastúpenom trende sme pokračovali aj v novom ročníku a to nás katapultovalo na prvú priečku. Podávali sme vyrovnané výkony a verím, že aj v jarnej časti na nich nadviažeme."

Súvisiace články