Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

MFK po Cottbuse nadviazal spoluprácu aj s Boltonom

Sportnet|Publikované 17. dec 2007 o 23:00

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skLen nedávno nadviazal MFK Košice futbalovú spoluprácu s nemeckým bundesligovým tímom Energie Cottbus a na svete je

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

Len nedávno nadviazal MFK Košice futbalovú spoluprácu s nemeckým bundesligovým tímom Energie Cottbus a na svete je už ďalšia spolupráca - tentoraz s anglickým klubom Bolton Wanderers. A to ešte nie je všetko. Sľubne sa rozvíjajúce kontakty do zahraničia by mala rozšíriť spolupráca so zatiaľ bližšie nešpecifikovaným klubom zo Španielska.

KOŠICE. Na tomto poli sa teda Košičania rozbehli vo veľkom štýle. Všetka iniciatíva má za cieľ jediné: ešte viac zlepšiť prácu s mládežou v MFK Košice.

Osem dní v Anglicku

Športový riaditeľ MFK Košice Jozef Vukušič strávil osem dní v Anglicku. Počas dlho plánovanej cesty strávil prvú časť v Boltone a druhú v Londýne. Košičania už dávnejšie oslovili niektoré anglické kluby. Z Boltonu zareagovali a prejavili záujem stretnúť sa. "S predstaviteľmi futbalového klubu Wanderers i futbalovej akadémie sme si sadli niekoľko hodín pred zápasom Bolton - Wigan (4:1). Bolo dosť času porozprávať sa s manažérom a riaditeľom akadémie o práci v ich zariadení. Po zápase som mal stretnutie so skautom prvého mužstva a aj so Zoltánom Harsányiom, s ktorým som hovoril predovšetkým z pohľadu slovenskej dvadsaťjednotky," začal rozvíjať svoju cestu Jozef Vukušič, ktorý je aj asistentom pri reprezentačnej 21-ke.

V apríli návšteva z Boltonu

Z Boltonu mal veľmi dobrý pocit. Zaujímali sa ako pracujú Košičania s mládežou a, samozrejme, interesovali sa aj o hráčov A-mužstva. "Záujem o spoluprácu je obojstranný. Musíme ešte dotiahnuť predstavy naše a ich. Určite ešte vycestujem do Boltonu, aby som priamo videl konkrétnu činnosť v akadémii, jej štruktúru a celú organizáciu. Aj predstavitelia Boltonu prejavili záujem o návštevu Košíc. Rátam, že by sa tak mohlo stať niekedy v apríli. Pricestovali by nielen ľudia z akadémie, ale i skaut prvého mužstva."

Do detailov prepracované

Nášho športového riaditeľa počas zápasu s Wiganom veľmi nadchol boltonský Reebok Stadium (28 000 miest). "Išlo o typicky ostrovný zápas. Bolton hrá anglickým štýlom na nakopávané lopty dopredu. V útoku majú dve hviezdy - Anelku a Dioufa. Pred zápasom sme mali možnosť nazrieť do zákulisia, ako to tam všetko prebieha. Musím priznať, že Angličania to majú prepracované do detailov. Je tam veľa podnetov, ktoré sú pre nás zaujímavé. Táto návšteva len potvrdila, že v Košiciach je veľmi potrebné postaviť nový štadión. Od neho sa všetko odvíja."

Trojica na stáži v FC Chelsea

Len nedávno prestúpil z MFK Košice do FC Chelsea iba 14-ročný talent Milan Lalkovič. V rámci tohto prestupu sa tiež dohodla stáž zástupcu MFK vo veľkoklube ruského majiteľa Romana Abramoviča. Ešte pred príchodom Jozefa Vukušiča strávili päť dní v akadémii FC Chelsea manažér mládeže MFK Ján Lesniak a tréner Róbert Lukáč. Po príchode športového riaditeľa MFK celá trojica si pozrela duel Ligy majstrov Chelsea - Valencia (0:0). Po ňom zostal na Stamford Bridge len J. Vukušič. "Pozrel som si tréningový proces v akadémii. Mal som šťastie stretnúť sa s Frankom Arnesenom, ktorý má na starosti chod klubu po športovej stránke. V akadémii som sledoval tréningový proces, organizačnú činnosť. V klube sú naozaj zameraní na kvalitu. Majú tam asi sto hráčov z celého sveta rôznych národností, o ktorých je maximálne postarané. Pracuje sa s nimi tak, aby sa raz dostali do prvého mužstva." Jozef Vukušič bol v kontakte aj s Milanom Lalkovičom. Rovnako tak videl i Nitrana Miroslava Stocha, ktorý je v Chelsey dlhšie a hrá za tamojšiu osemnástku. Naňho však bol zvedavý z pohľadu slovenskej dvadsaťjednotky, lebo už je adeptom na tento dres. Videl ho v pohárovom zápase osemnástky FC Chelsea. "Obom chlapcom sa darí. Je vidieť, že majú mimoriadny talent a napredujú. Podmienky v akadémii sú fantastické."

Čerešničkou Emirates Stadium

Jozef Vukušič si odskočil aj do prekrásneho stánku Arsenalu Londýn - Emirates Stadium, kde videl ďalší duel Ligy majstrov Arsenal - Steaua (2:1). "Bola to veľmi dobrá služobná cesta. Našiel som veľmi veľa podnetov, ktoré sa dajú využiť najmä pre prácu v našom klube. Najväčším pozitívom pre náš klub je črtajúca sa spolupráca s Boltonom. Z nášho pohľadu hlavne vidím priestor v tom, aby sme aj našim mladým hráčom, ktorí napredujú v našom klube, poskytli možnosť vycestovať tam, zažiť to, aby mali impulz a motiváciu do ďalšej práce," dodal J. Vukušič.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.