Mexiku hrozí, že po 24 rokoch nebude na MS

(Autor: ilustračné - tasr/ap)
SITA|10. okt 2013 o 11:44

Mexičania získali zlato na olympijskom turnaji v Londýne, ale v kvalifikácii o postup na MS 2014 sa im nedarí.

MEXICO CITY. Mexickí futbalisti nechýbali na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta od roku 1990. Teraz im však reálne hrozí, že na budúci rok v Brazílii si nezahrajú.

V piatkovom domácom súboji kvalifikácie zóny CONCACAF majú proti Paname nôž na krku - musia bezpodmienečne zvíťaziť.

"V našich hlavách máme len víťazstvo. Nič iné neprichádza do úvahy," uviedol útočník Javier Hernández obliekajúci si na klubovej úrovni dres Manchestru United.

"Skupina je stále ešte zamotaná a to nám dáva nádej na postup," vyslovil sa mexický tréner Víctor Manuel Vucetich, ktorý len minulý mesiac vystriedal pri kormidle neúspešného Joseho Manuela de la Torreho.

Už len dva zápasy

Mexičania získali zlato na vlaňajšom olympijskom turnaji v Londýne, ale v kvalifikácii o postup na MS 2014 sa im nedarí. V ôsmich zápasoch iba raz zvíťazili a s ôsmimi bodmi im v tabuľke zóny Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti patrí predposledné piate miesto.

Priamy postup do Brazílie majú len najlepší traja. Štvrtého čaká interkontinentálna baráž s Novým Zélandom.

Mexičania majú už len dva zápasy na to, aby si zabezpečili aspoň miesto znamenajúce postup do baráže. Za už istou dvojicou postupujúcich Spojenými štátmi americkými a Kostarikou je momentálne tretí Honduras, ktorý má tri body náskok pred dvojicou Panama, Mexiko.

Ak Honduras zdolá v domácom prostredí Kostariku, veľmi si priblíži účasť na treťom svetovom šampionáte vo svojej histórii. Minimálne si poistí štvrté miesto do baráže.

V prípade, že Mexičania sa rozídu s Panamou deľbou bodov, Honduras už bude istým účastníkom MS 2014.

"Bude to náročné, ale je tu veľká šanca kvalifikovať sa už v piatok. Urobíme všetko pre to, aby sme zvíťazili," uviedol pred súbojom s Kostarikou honduraský obranca Víctor Bernárdez.

V hre je aj 600 miliónov

Mexiko je tradičným účastníkom majstrovstiev sveta. Ak by Mexičania nepostúpili medzi svetovú futbalovú smotánku do Brazílie, bude to mať veľmi negatívny vplyv na budúcnosť športu v krajine.

Rogelio Roa, ktorý je riaditeľom športovej marketingovej spoločnosti Dreamatch Solutions, predpokladá, že športový biznis v Mexiku môže prísť až o 600 miliónov dolárov.

"Ak sa nekvalifikujeme, bude to ekonomická tragédia," vyhlásil Roa pre AFP. "Nebude to však jediná strata. Je tu aj silný sociálny aspekt. Ak Mexiko nebude hrať na MS, v hlavách miliónov fanúšikov sa bude odohrávať obrovské sklamanie," doplnil Roa.

Piatkový program kvalifikácie MS 2014 v zóne CONCACAF

Honduras - Kostarika (23.00 h SELČ, San Pedro Sula)

USA - Jamajka (0.35 h SELČ už v sobotu, Kansas City)

Mexiko - Panama (3.30 h SELČ už v sobotu, Mexico City)

Tabuľka

1. USA 8 5 1 2 10:6 16 - istý postup

2. Kostarika 8 4 3 1 11:5 15 - istý postup

3. Honduras 8 3 2 3 10:10 11

4. Panama 8 1 5 2 7:9 8

5. Mexiko 8 1 5 2 4:6 8

6. Jamajka 8 0 4 4 3:9 4

Súvisiace články