Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Mesto Prešov zatiaľ peniaze pre futbal neodsúhlasilo

V utorok sa pre futbal snažil tlačiť na zastupiteľstvo aj verejný protest pred prešovskou radnicou. Aj za účasti malých detí. (Autor: TASR/Milan Kapusta)
Sportnet|Publikované 27. jún 2012 o 10:40

Zastupiteľstvo deklarovalo, že chce pomôcť mládežníckemu futbalu, o konkrétnej sume sa bude rokovať v septembri.

PREŠOV. Futbalový klub 1. FC Tatran Prešov sa po odchode dvojtretinových akcionárov už dlhšie zmieta vo finančných problémoch.

Pomocnú ruku našiel klub v podobe ukrajinského kapitálu, ktorý je ochotný vstúpiť a finančne zaplátať dieru po odchode futbalových mecenášov Branislava Prieložného a Maria Hoffmana.

Vstup ukrajinských peňazí je podmienený aj finančnou podporou mládežníckeho futbalu mestom Prešov.

Mestské zastupiteľstvo o tom rokovalo dnes. Závery sú pre klub sčasti pozitívne, no na druhej strane vniesli do tejto problematiky ďalšie nevyriešené otázniky.

Mestské zastupiteľstvo dnes na hlasovaní vyjadrilo najstaršiemu futbalovému klubu na Slovensku podporu v podobe 84 % hlasov poslancov.

Mesto Prešov týmto rozhodnutím deklarovalo pomoc mládežníckemu futbalu v klube 1. FC Tatran Prešov. Definitívne rozhodnutie o výške finančnej pomoci padne až v septembri na ďalšom zasadaní.

O peniazoch až v septembri

V priebehu dvoch mesiacov materiál prerokujú v troch komisiách, na základe ktorých vzíde konkrétna suma na podporu mládežníckeho futbalu.

Primátor mesta Prešov Pavel Hagyari po dnešnom rokovaní v otázke financovia mládežníckého futbalu naynačil možný posun zložitej situácie.

„Aj toto zastupiteľstvo ukázalo, že je ochota podporiť mládežnícky futbal. Máme záujem, aby mladá generácia športovala, otázka je však výška podpory. Predpokladám, že Prešov nebude chcieť byť niekde na spodných priečkach. Je potrebné, aby sme si jasne povedali, aké sú potreby, čo dáva futbalový klub, čo dáva Slovenský futbalový zväz a čo môže poskytnúť mesto. Máme dva a pol mesiaca na to, aby sme opäť rokovali s 1. FC Tatran. Bola vytvorená komisia z poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sa zúčastnia na rokovaniach a po preštudovaní detailných materiálov ohľadne nákladov na mládežnícky futbal v Prešove, ďalšie mestské zastupiteľstvo v septembri rozhodne o konkrétnej sume. Musím však ešte povedať, že je potrebné, aby aj štát svojou legislatívnou úpravou a možnosťou napríklad odpisov sponzorských darov a podobne, výraznejšie podporil šport na Slovensku.“

Petrik: Štart do novej sezóny je otázny

Vedenie futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov akceptuje deklaráciu o podpore mládežníckeho futbalu, no zároveň si uvedomujú, že po dnešku ostal nevyriešený bod o zmene platného, no stále nezrealizovaného uznesenia z roku 2005.

V ňom sa mesto zaviazalo počas rokov 2005 až 2008 preinvesovať v areáli 1. FC Tatran na prenajatých pozemkoch sumu vo výške 159 430 €, na refundovanie preukázaných finančných nákladov spojených s futbalovou prípravou mládeže v rovnakej výške.

Pokračuje generálny riaditeľ 1. FC Tatran Prešov Jozef Petrik: „Nerozumiem, prečo mesto odkladá plnenie svojho sedemročného záväzku. Ak chceme hovoriť o korektných vzťahoch, mali by sme začať možno pri ňom. Odďaľovanie problémov by sa malo niekde preseknúť. Je to uznesenie o ďalšom uznesení, čo prakticky nič nevyriešilo. Uznesenie o podpore mládeže akceptujeme, je potrebné dohodnúť sa a pripraviť podľa overených čísel návrh financovania mládeže na budúci ročník. No výstup nie je veľmi príjemný. Stále je to v rovine sľubov, ktorých tu už bolo dosť. Uvidíme, čo prinesie realita. Pozitívne je, že ústna podpora mládežníckeho športu bola u väčšiny poslancov zjavná. Verím, že to vyústi aj do konkrétnych činov. V tejto súvislosti oceňujeme aj podporu, ktorú nám rôznou formou vyjadrili fanúšikovia nášho klubu. Veľmi si ju vážime.“

Generálneho riaditeľa sme sa opýtali, čo reálne znamená pre klub a jeho ďalšie účinkovanie na slovenskej futbalovej scéne rozhodnutie mesta Prešov.

„Keďže máme potenciálneho investora, ktorý očakával, že mesto bude takým partnerom, na ktorého sa je možné v istých záležitostiach oprieť, dnes sme opäť v patovej situácii. Nevieme, či sa pohneme s futbalom vpred a či investor bude rešpektovať takéto rozhodnutie mesta. Štart do novej sezóny je teda otázny,“ uzavrel Jozef Petrik.

Remeta: Deklarácia nič neznamená

"Deklarácia v princípe pre nás ešte neznamená nič. Na jednej strane mám optimizmus, že mesto niečo deklarovalo. Na druhej strane som sklamaný z toho, že mesto napríklad nedokázalo prijať jednoduché uznesenie o tom, že formálne urobí úpravy svojho vlastného uznesenia, ktorým má záväzok spred siedmich rokov. Ak bolo povedané, že musíme byť pri schvaľovaní nejakej sumy korektní partneri, tak mne sa ťažko hovorí o tom, či mám veriť nejakej deklarácii, ktorá nie je konkrétna. Nedošlo ani k rozhodnutiu o tom, že dlžná suma, teda záväzok podľa uznesenia, ktoré prijalo mestské zastupiteľstvo toho istého mesta, sa splní," skonštatoval pre TASR prezident klubu Miroslav Remeta.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.