Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Mester: Museli sme sa riadiť podľa pravidiel NABBA

Absolútny majster sveta. Vladimír Flimel na košickom pódiu. (Autor: Róbert Sándor)
Sportnet|Publikované 15. jún 2009 o 22:00

Svetový šampionát v kulturistike a bodyfitnes federácie NABBA v sobotu v Steel Aréne zakončilo prvenstvo nášho reprezentanta Vladimíra Flimela v kategórii absolútny majster sveta. No v súvislosti s majstrovstvami sveta, ktoré sa stretli s veľkým diváckym

ohlasom, sa nehovorí len o vydarenom podujatí a zisku medailí. Organizátor - Slovenský zväz kulturistiky fitnes a bodyfitnes totiž neumožnil komisárom Antidopingovej kontroly vstúpiť do haly a odobrať účastníkom vzorky.

KOŠICE. Skôr ako sa v sobotu začalo finále majstrovstiev sveta v kulturistike a bodyfitnes federácie NABBA, prišiel prezident Slovenského zväzu kulturistiky fitnes a bodyfitnes Arpád Mester do styku a komisármi Antidopingovej agentúry SR.

"Prišli pred Steel Arénu. Mali požiadavku, že chcú vstúpiť do haly a vykonať dopingové testy. Túto situáciu som prerokoval s predstaviteľmi federácie NABBA, teda federácie, ktorá nás poverila zorganizovaním šampionátu. Až po rozhovore s nimi som komisárom povedal, aké je stanovisko. My sa musíme riadiť podľa pravidiel NABBA. Samozrejme, aj táto federácia má vo svojich stanovách naformulované, aké látky sú zakázané, no v stanovách je aj to, že priamo NABBA žiada o vykonanie dopingových testov. No komisárov NABBA zo svojho ústredia nepozvala, dokumenty, že NABBA žiadala o odobratie vzoriek, komisári nemali," predostiera Arpád Mester svoje stanovisko.

Kvôli Slovákom by vstup umožnil

Na Slovensku existuje zákon Národnej rasy SR 300/2008 o športe a vyhláškou ministerstva školstva predpisuje postup pri vykonávaní dopingovej kontroly. Podľa nej by organizátor mal vytvoriť podmienky na výkon kontroly. No a tá by sa v sobotu v Košiciach celkom iste týkala aj našich reprezentantov. "Ak by boli komisári povedali, že odber vzoriek chcú vykonať len u slovenských športovcov, tak im vstup na súťaž umožním. No nič také neodznelo. A na základe konzultácií s poprednými predstaviteľmi NABBA priamo v Košiciach som sa riadil medzinárodnými stanovami. Som si však istý, že naši pretekári by nemali problém s kontrolou, rovnako Slovenský zväz kulturistiky fitnes a bodyfitnes nemá problém s testovaním pretekárov. Za všetkých pretekárov federácie NABBA, samozrejme, nenesiem zodpovednosť. My sme mali pred troma týždňami medzinárodné majstrovstvá Slovenska v Novákoch. Očakávali sme návštevu dopingových komisárov, no neprišli. V Novákoch boli pritom k dispozícii všetci adepti na reprezentáciu, ktorí už boli vo vrcholnej fáze prípravy na svetový šampionát v Košiciach."

Kauza

Svetový šampionát v Košiciach sa konal aj s podporou štátu. Zväz, ktorému šéfuje Mester, dostal dotáciu 30-tisíc eur. Po víkendovom podujatí sa však nehovorí o vydarenom podujatí, ale o kauze, prezident SZKFB Arpád Mester v tejto súvislosti poznamenáva: "Podľa predstaviteľov viacerých krajín sme posunuli organizátorskú latku mimoriadne vysoko. Slovensko získalo v histórii prvý titul absolútneho majstra sveta federácie NABBA, do Steel Arény prišlo 4 000 divákov, no zdá sa, že niekomu tento úspech leží v žalúdku. Náš zväz má stále silnejšiu pozíciu, máme stále viac kvalitných pretekárov a sme tak tŕňom v oku iných. Škoda, že na Slovensku nie je taká klíma, aby sme sa dokázali tešiť z úspechov, ktoré dosahujú naši reprezentanti."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.