Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Mesíkove ciele v Pragelate: dva razy v tridsiatke

Sportnet|Publikované 16. jan 2006 o 23:00

Skokani na lyžiach majú pred zimnou olympiádou v Turíne nabitý program. Na prelome rokov diváci v nemeckých a rakúskych lyžiarskych ...

Martin Mesík nad Garmisch-Partenkirchenom. FOTO - REUTERS

Skokani na lyžiach majú pred zimnou olympiádou v Turíne nabitý program. Na prelome rokov diváci v nemeckých a rakúskych lyžiarskych strediskách so zatajeným dychom sledovali napínavý súboj Čecha Jakuba Jandu s Fínom Jannem Ahonenom na Turné štyroch mostíkov, potom Roar Ljökelsöy so svojou nórskou družinou unikol svetu na šampionáte v letoch na mamuťom mostíku v rakúskom Kulme a tento týždeň sa už skáče o body do Svetového pohára v japonskom Sappore.

Po návrate do Európy slúžia na doladenie formy ešte preteky v poľskom Zakopanom, vo švajčiarskom Willingene a potom už svetová špička zamieri do Pragelata v údolí Val di Chisone, asi 80 kilometrov od Turína. Jediným slovenským zástupcom na olympijských mostíkoch bude Martin Mesík z Vimaru Banská Bystrica.

"Mostíky v Pragelate? Sú moderné, s výbornými podmienkami na skákanie. Pravda, ak nefúka vietor," spomínal Mesík na vlaňajšie preteky Svetového pohára. Skákalo sa na veľkom mostíku HS (Hill Size - veľkosť mostíka)-140, vyhral Fín Hautamäki. Náš reprezentant sa pred rokom neprebojoval z kvalifikácie do hlavnej súťaže, s tréningom absolvoval dovedna tri skoky. "Nepovedal by som, že by mi mostík nevyhovoval. Vždy záleží na forme. Ak ju mám, každý mostík mi je potom dobrý," doplnil zverenec trénera Petra Schlanka.

Mesík v tejto zime vybojoval v decembri na pretekoch vo švajčiarskom Engelbergu za 29. miesto prvé dva body do Svetového pohára a poistil si tak účasť na olympiáde. Na nemecko-rakúskom turné si potom splnil predsavzatie: tri razy sa z kvalifikácie dostal medzi 50 najlepších, no cez tvrdý k. o. systém sa už nedostal do finálovej tridsiatky.

Aj na majstrovstvách sveta v letoch urobil krok vpred, svoj slovenský rekord zlepšil na 195,5 metra. Postúpil z kvalifikácie medzi 40 najlepších, ale po prvom kole zostal tesne pod čiarou. "Lety mi sedia, mám rád preteky na mamutích mostíkoch. O to väčšie sklamanie som cítil, keď som po drobnej chybe na odraze nepostúpil do ďalších kôl," vravel po návrate domov. V marcovom Svetovom pohári v Planici je odhodlaný konečne pokoriť hranicu 200 metrov.

Slovensko malo v ére samostatnosti zastúpenie v skokoch na zimnej olympiáde v Lillehammeri '94 (Miroslav Slušný) aj v Nagane '98 (Martin Mesík), ale do Salt Lake City sa Mesík nekvalifikoval. "Rok predtým som na majstrovstvách sveta v Lahti skončil na 35. mieste, to mi zavrelo bránu do Ameriky," vravel namrzene.

Na veľkom mostíku v Nagane dosiahol Martin 26. miestom dosiaľ najlepšie umiestenie nášho skokana pod piatimi kruhmi. "V Pragelate by som chcel tak na strednom, ako aj na veľkom mostíku skončiť v prvej tridsiatke a, pochopiteľne, zlepšiť výsledok spred ôsmich rokov. Neprekáža mi, že v Taliansku sa bude skákať večer pri umelom osvetlení," doplnil Mesík.

Najdôležitejšie preteky zimy ukázali, že hlavnými kandidátmi na olympijské medaily budú Čech Janda, Fín Ahonen, Švajčiar Küttel, Nemec Uhrmann, nórski a rakúski skokani. Prekvapujúci víťaz na oboch mostíkoch zo Salt Lake City Švajčiar Ammann pred štyrmi rokmi zažiaril a vzápätí aj zhasol.

Mesíkove najlepšie výsledky v kariére

Svetový pohár

16. miesto vo Willingene '03

Majstrovstvá sveta

20. miesto v Trondheime '97

Zimné olympijské hry

26. miesto v Nagane '98

Víťazi ZOH 2002 v Salt Lake City

Stredný mostík (K-90)

1. Ammann (Švajč.), 2. Hannawald (Nem.), 3. Malysz (Poľ.)

Veľký mostík (K-120)

1. Ammann, 2. Malysz, 3. Hautamäki (Fín.)

Program skokov na ZOH 2006 na mostíku v Pragelate

Sobota 11. 2. skoky na strednom mostíku - kvalifikácia (18.00)

Nedeľa 12. 2. skoky na strednom mostíku - preteky (18.00)

Piatok 17. 2. skoky na veľkom mostíku - kvalifikácia (18.00)

Sobota 18. 2. skoky na veľkom mostíku - preteky (18.00)

Pondelok 20. 2. skoky na veľkom mostíku - súťaž družstiev (18.00)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.