Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Mesík postúpil z kvalifikácie, víťazom Malysz

SITA|Publikované 23. feb 2007 o 13:14

SAPPORO 23. februára (SITA) - Jediný slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore Martin Mesík obsadil v piatkovej ...

SAPPORO 23. februára (SITA) - Jediný slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore Martin Mesík obsadil v piatkovej večernej kvalifikácii na veľkom mostíku HS-134 postupové 43. miesto a prebojoval sa tak do sobotňajšej hlavnej súťaže. Dvadsaťsedemročnému zverencovi trénera Petra Schlanka namerali v konkurencii 64 skokanov 113 metrov, za čo získal od rozhodcov 96,9 bodu. Člen LK Vimar Banská Bystrica svojím piatkovým vystúpením zároveň splnil prioritný cieľ, s ktorým na šampionát v Japonsku odcestoval - byť účastníkom 1. kola hlavnej súťaže. Na predchádzajúcich MS 2005 v nemeckom Oberstdorfe sa Mesíkovi podarilo postúpiť z kvalifikácie len na strednom mostíku, na svetovom šampionáte pred štyrmi rokmi v talianskom stredisku Val di Fiemme sa na strednom ani na veľkom mostíku do hlavnej súťaže nedostal.

Najlepšie si v piatkovej kvalifikácii v Sappore počínal skúsený 29-ročný Poliak Adam Malysz, ktorý doletel na značku 139,5 m (144,6 b). Druhý bol prekvapujúco jeho krajan Kamil Stoch (134,5 m/140,1 b), tretí skončil Fín Harri Olli (134,5 m/139,6 b), obaja však skákali z vyššieho nájazdu (18. okno).

Skokani z elitnej pätnástky v aktuálnom hodnotení Svetového pohára 2006/2007, ktorí mali bez ohľadu na výkon a umiestnenie účasť v sobotňajšej hlavnej súťaži vopred zabezpečenú, absolvovali svoje kvalifikačné pokusy zo zníženého nájazdu (15., resp. 13. okno). Z ašpirantov na medailu obsadil aktuálny líder SP Anders Jacobsen z Nórska 33. priečku (120,5 m/111,9 b), jeho najväčšieho súpera v boji o krištáľový glóbus Rakúšana Gregora Schlierenzauera klasifikovali až na 45. pozícii (110,5 m/91,9 b). Kvalifikácia nevyšla ani piatemu mužovi hodnotenia SP Švajčiarovi Andreasovi Küttelovi (61. miesto: 96 m/59,8 b), obhajca titulu svetového šampióna spred dvoch rokov z Oberstdorfu Janne Ahonen z Fínska skončil v piatkovej kvalifikácii na 31. mieste (123 m/112,4 b).

Sobotňajšie 1. kolo hlavnej súťaže je v Sappore na programe od 18.00 h miestneho času (10.00 SEČ).

Výsledky piatkovej večernej kvalifikácie v skokoch na lyžiach na veľkom mostíku HS-134 na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore:

1. Adam Malysz 144,6 bodu (139,5 m), 2. Kamil Stoch (obaja Poľ.) 140,1 (134,5 m), 3. Harri Olli (Fín.) 139,6 (134,5 m), 4. Noriaki Kasai (Jap.) a Sigurd Pettersen (Nór.) - obaja 139,2 (134 m), 6. Jernej Damjan (Slovin.) 138,7 (136,5 m),...43. Martin Mesík (SR) 96,9 (113 m) - postúpil do sobotňajšej hlavnej súťaže