Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Memoriál Jozefa Psotku prešiel viacerými zmenami

Štart pretekárov bežeckej disciplíny Extrém. Vpredu vľavo celkový víťaz Matúš Vnenčák. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 26. okt 2016 o 22:00

Ako sa darilo športovcom zo spišského regiónu?

VYSOKÉ TATRY. 32. ročník vysokohorského behu Memoriál Jozefa Psotku, venovaný spomienke na slovenského horolezca, ktorý zahynul pri zostupe z najvyššej hory sveta v roku 1984, prešiel oproti jeho predchodcom v minulých troch desaťročiach viacerými zmenami.

Prvou bola už minulý rok zmena miesta štartu a cieľa.

Ten sa od Sliezskeho domu presunul do Tatranskej Lomnice. Kým vlani aktérov podujatia prichýlili pri hoteli Sasanka, teraz to bolo Tenis centrum a jeho najbližšie okolie.

„Výborné rozhodnutie, našli sme tu úžasné zázemie,“ dali sa počuť viacerí aktéri z radov športovcov.

Druhou zmenou bolo zavedenie ďalšej športovej disciplíny, ktorá mala premiéru tiež pred rokom.

K pôvodnej bežeckej terénnej súťaži konanej na spôsob rally s troma časovkami pribudla novinka – klasický kros.

A tak pretekári z rôznych oblastí Slovenska, Poľska a Česka mali možnosť voľby.

O 9.00 sa na štart postavili „extrémisti“ – teda tí, ktorých čakala dlhšia a náročnejšia trať. Pol hodinu po nich vyrazili do tatranského terénu „basicári“.

Basic – klasický kros

Organizátori v cieli najskôr privítali súťažiacich na kratšej trati, ktorá tento rok merala približne dve desiatky kilometrov.

K dĺžke 19 km s celkovým prevýšením 880 m pribudol oproti minulému roku úsek od Tenis centra k hotelu Sasanka a rovnaká časť i opačným smerom.

Muži

Ako prvý cieľovú pásku spomedzi 46 mužov a 20 žien preťal Ján Hanulík z Bytče, súťažiaci vo farbách Univerzity Žilina.

„Som tu tretíkrát. Pôvodne som chcel súťažiť v disciplíne Extrém, ale bol som nútený okolnosťami zmeniť pôvodné rozhodnutie na Basic. Táto disciplína je v pohode. Páči sa mi, že sa beží systémom štart – cieľ. S umiestnením i výkonom som spokojný.“

Medzi bežcami v tomto regióne nie si veľmi známy. Odkiaľ si a akých podujatí sa zúčastňuješ?

„Pochádzam z Bytče, neďaleko Žiliny a chodievam na podobné preteky, avšak nie často – tak štyrikrát do roka. Baví ma najmä skialpinizmus, preto sa vždy teším na zimu. V lete behávam a venujem sa horskej cyklistike. I preto som tu prišiel. Minulý rok som bežal Extrém a bol som smutný, že organizátori zmenili trať. Počasie však neovplyvníme, preto ich rozhodnutie chápem. S touto Basic traťou som spokojný – viac mi vyhovuje, keď sa beží systémom štart – stop, nie časovky. Pre mňa to je lepšie.“

Spoločnosť na stupni víťazov mu robili Ondrej Duraj reprezentujúci Kamzik Running Team a Jakub Nyéki z Akadémie ozbrojených síl SR.

Najlepším regionálnym bežcom bol Sviťan Marek Kačmarčík, bez rozdielu veku šiesty.

Odštartoval i dobehol s úsmevom na tvári: „Spokojnosť. Škoda, že spolu so mnou tu nemohol bežať i starší brat Tomáš, ktorý je v tomto roku v top forme. Musel dať prednosť majstrovstvám Slovenska profesionálnych hasičov v polmaratóne, ktoré sa v rovnakom čase konajú na Liptove.“

Vynikajúcu siedmu priečku v celkovom poradí obsadil päťdesiatnik Pavol Ohrádka z Novej Lesnej v drese skialpinizmus.sk., víťaz kategórie od 50 rokov. Nestačil mu ani jeden z mladších veteránov – štyridsiatnikov.

Zaujímavou osobou v bežeckom poli bol i strieborný medzi päťdesiatnikmi.

Zjazdový lyžiar pretekajúci úspešne medzi bežcami Pavel Krasuľa zo Ždiaru: „Práve na tomto podujatí som začal moje bežecké súťažné vystúpenia. Pred šiestimi rokmi, keď ešte neexistovala kratšia trať, som dobehol jedinú sekundu pred limitom. V zime sa zúčastňujem svetových pohárov veteránov v alpských disciplínach, súťažím v slalome i v obrovskom slalome. Beh mi pomáha získavať a udržiavať fyzickú kondíciu. Pokiaľ moji súperi – zjazdoví lyžiari do cieľa dôjdu celí zadýchaní, mne to nehrozí.“

O tom, že jeho fyzická pripravenosť pred nadchádzajúcou sezónou je vynikajúca, svedčí i celková 12. priečka v absolútnom poradí bez rozdielu veku.

„Testoval som, ako je na tom môj najväčší súper Pavol Ohrádka. Stačilo pár kilometrov, aby som zistil, že nemám šancu ani počas výbehov do kopca, ani pri klesaniach. Potom som sa už trochu šetril, aby som vládal na druhý deň v poľskom Krakove, kde plánujem bežať polmaratón. S umiestnením i časom som vzhľadom na okolnosti veľmi spokojný.“

Ženy

Rovnej dvadsiatke žien kraľovala skialpinistka Ľubica Ďaďová z Dolného Kubína. Úžasný výkon. Rýchlejších od nej bolo iba osem mužov. A to, zdá sa, že po dobehnutí mala síl na rozdávanie.

Po preťatí cieľovej pásky sa poklusom vrátila do tatranského terénu, kde povzbudzovala svojich kolegov a kolegyne bojujúcich na dlhšej trati. Tejto činnosti sa oddala až natoľko, že nestihla doraziť ani na slávnostné vyhlásenie výsledkov. Cena od organizátorov však na ňu počkala.

Okrem víťazky organizátori i diváci mali možnosť vidieť i ďalšie zaujímavé osobnosti spomedzi nežnejšieho pohlavia. Svoje vystúpenia ozdobili skvelými výkonmi.

Druhá v cieli – profesionálna skvelá triatlonistka Alena Stevens pochádzajúca z Tatranskej Lomnice. Bývalá letuška uprednostnila profesionálny šport a trvalé bydlisko v Poprade.

Organizátori, športovci i diváci boli prekvapení, že sa postavila na štart. V pôvodnej štartovnej listine dokonca chýbala. Na štart ju zlákala kamarátka z detstva, slovenská reprezentantka v bežeckom lyžovaní Daniela Kotschová, s ktorou spoločne vyrastali v Tatranskej Lomnici. Kamarátske stretnutie okorenili bežeckou súťažou.

„Aj ja som milo prekvapená, že som prišla. Ešte dnes ráno som nevedela, že do Tatier vôbec pôjdem, pretože ma trošku pobolieval zub. Momentálne mám mimosezónne obdobie, takže v triatlone nepretekám, ani netrénujem. Do konca októbra mám takúto pauzu. Spestrila som si toto oddychové obdobie a prišla som si zabehať po horách. Vynikajúce spestrenie. Do kopcov vôbec nechodím, ale dnes sa mi to veľmi páčilo. Takže možno aj začnem.“

Po prezretí údajov z Garminu dodala: „Akurát som zistila, že moja zbytočná odbočka pred Rainerovou chatou ma stála minútu a 15 sekúnd, čo je moja strata na prvú ženu v poradí. Škoda, mohli sme mať pekný šprint do cieľa.“

Bronz v celkovom poradí brala európska šampiónka v nordic walkingu Zuzana Šucová z Novej Lesnej. Zároveň pridala prvenstvo v kategórii od 40 do 49 rokov.

„V minulom roku som bola prihlásená, nakoniec som však štartovať nemohla. Teraz som bola rada, pretože boli tu i také bežkyne, o ktorých som si myslela, že na ne nebudem mať. Som potešená, že som si rozumne rozložila sily.“

Takže zároveň výborný tréning na nordic walking – na majstrovstvá Poľska v maratóne?

„Stále sa pripravujeme na túto súťaž, preto robíme takéto dlhé tréningy. Pevne verím, že dnešný beh mi prospel pri získaní kondície. Trénujem behy preto, aby som si zvýšila funkčnosť organizmu a aby sa mi išlo potom ľahšie do kopcov.“

„Zemiak“ v celkovom poradí prischol vyššie spomenutej olympioničke Daniele Kotschovej, účastníčke ZOH 2014 v Soči v bežeckom lyžovaní.

Po pôrode dcérky sa vracia do rodiny športovcov: „Dvadsať rokov som lyžovala v Tatrách, ak bude sneh tu v Tatranskej Lomnici, pokúsim sa opäť. Lyžovanie, ako i šport celkovo mi chýba, na tréning si čas vždy nájdem, určite však nebudem cestovať za snehom na sústredenia do cudziny. Teraz dávam prednosť starostlivosti o ročnú dcérku.“

Piata bez rozdielu veku dobehla päťdesiatnička Danica Božová zo Svitu, minuloročná celková víťazka.

„V takejto konkurencii boli prvé štyri priečky jasné už pred štartom. Navyše, po Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach pred dvoma týždňami som ešte cítila únavu. Môj cieľ dobehnúť bez zranenia som splnila, som spokojná.“ Prvenstvo v kategórii od 50 rokov jej však neušlo.

Extrém

Súťaž na spôsob rally s časovkami mali pôvodne pretekári absolvovať na trati dlhej 36 km s prevýšením 2080 m.

Vzhľadom na vývoj počasia došlo k celkovej zmene trate i všetkých troch časoviek.

Pretekári ich absolvovali v úsekoch Tatranská Lomnica – Zbojnícka chata, Hrebienok – Sliezsky dom a Starý Smokovec (Jakubkova lúka) – Hrebienok.

Časový limit na absolvovanie celej trasy vychádzal zo zimných, takmer skialpinistických podmienok, organizátori ho preto stanovili na celkových osem hodín.

Muži

Na štarte chýbal minuloročný víťaz Poliak Krawczyk, ktorý uprednostnil pred týmto podujatím súťaž v Chorvátsku.

Zo 103 štartujúcich mužov traja do cieľa nedošli a ďalšia desiatka prekročila stanovený časový limit. Medzi tými, ktorí do cieľa došli, avšak prekročili stanovený limit bol i Jaroslav Mikuštiak z Ružomberka, účastník všetkých doterajších ročníkov, dnes veterán súťažiaci v najstaršej vekovej kategórii.

Trať najrýchlejšie zvládol 28-ročný skialpinista Matúš Vnenčák z Popradu vo farbách Dynafitu. K minuloročnej druhej priečke teraz pridal prvenstvo.

„Som maximálne spokojný. So všetkým – s výkonom, umiestnením i kvalitnou, perfektnou organizáciou. Po trojmesačnej zdravotnej pauze a iba mesačnom tréningu som vôbec netušil, čo môžem od seba čakať. Preto tá obrovská spokojnosť, ba až milé prekvapenie,“ zhodnotil sympatický vysokohorský bežec a skialpinista momentálne pracujúci u našich západných susedov.

Striebro v celkovom poradí bral Vlado Jambrich z Kráľovej hole, bronz bývalý slovenský reprezentant v skialpinizme, dnes veterán, avšak stále vynikajúci Milan Madaj z Jamesu Bobrovec.

Ženy

Z 12 štartujúcich žien časový limit nestihla iba jediná – k jeho splneniu jej chýbalo necelých deväť minút.

V cieli sa najviac tešila Zuzana Dudášová z Dolného Kubína. Podarilo sa jej obhájiť víťazstvo z minulého roka.

Absolútna slovenská špička v skialpinizme, venujúca sa tiež horskému behu i horskej cyklistike, majúca dosť skúseností i zo súťaží svetového pohára. 36-ročná Oravčanka potvrdila formu i pred nadchádzajúcou sezónou a nedala súperkám žiadnu šancu. Druhej v poradí v súčte časoviek nadelila takmer 9 minút.

Obdiv si zaslúži i 49-ročná Jana Madajová zo Žiarskej doliny, manželka bronzového Milana Madaja – k celkovej druhej priečke pridala zlato vo veteránskej kategórii.

Bývalá slovenská reprezentantka v skialpinizme využila dlhoročné skúsenosti z pohybu v náročnom teréne.

Tesne pred štartom bola veľmi skromná a opatrná: „Idem sa zúčastniť. Sama neviem, či to v takýchto podmienkach bude beh.“ Tretí najlepší súčet časoviek mala Ružomberčanka Lenka Hiklová.

Organizátori po dobehnutí odmenili najlepšie trojice pretekárov v celkovom poradí bez rozdielu veku i vo veteránskych kategóriách.

V rámci spoločenskej časti si prítomní mali možnosť pozrieť film Rasťa Hatiara o slovenských skialpinistoch Milanovi Madajovi a Dušanovi Triznovi v čase ich najväčších úspechov, ktorý mal premiéru iba deň predtým na Medzinárodnom festivale horských filmov.

Z výsledkov: EXTRÉM: Muži bez rozdielu veku: 1. Matúš Vnenčák – Poprad, Dynafit – súčet časoviek 2:19,40 hod., 2. Vlado Jambrich – Kráľova hoľa – 2:31,20 hod., 3. Milan Madaj – James Bobrovec – 2:33,53 hod., muži od 40 do 49 rokov: 1. Milan Madaj – James Bobrovec – 2:33,53 hod. (celkovo 3.), 2. Martin Plačko – ŠK Bradlan Brezová pod Bradlom – 2:36,01 hod., 3. Pavol Porubčan – Jogging klub Dubnica – 2:42,48 hod., muži od 50 do 59 rokov: 1. Eduard Grácik – Dolný Slask – 3:15,33 hod., 2. Anton Slamka – HK James D. Kubín – 3:19,47 hod., 3. Szymon Kołek – Poľsko – 3:20,48 hod., 10. Miroslav Hoza – James Klub Spiš – 3:52,50 hod., muži od 60 rokov: 1. Štefan Karak – Zem. Kostoľany – 4:15,00 hod., ženy bez rozdielu veku: 1. Zuzana Dudášová – D. Kubín, Piso Sport – súčet časoviek – 3:00,02 hod., 2. Jana Madajová – ŠK Žiarska dolina – 3:08,52 hod., 3. Lenka Hiklová – Malinô SkiAlp Team – 3:10,43 hod., ženy od 40 rokov: 1. Jana Madajová – SK Žiarska dolina – 3:08,52 hod. (celkovo 2. medzi ženami), 2. Gabriela Plačková – ŠK Bradlan Brezová pod Bradlom – 3:28,39 hod., 3. Radka Paulínyová – Trnava – 3:55,36 hod. BASIC: Muži bez rozdielu veku: 1. Ján Hanulík – Uniza Žilina – 1:48,18 hod., 2. Ondrej Duraj – Kamzik Running Team – 1:49,52 hod., 3. Jakub Nyéki – Akadémia ozbrojených síl SR – 1:52,38 hod., 6. Marek Kačmarčík – Svit – 1:58,08 hod., 7. Pavol Ohrádka – N. Lesná, skialpinizmus.sk – 2:00,45 hod., 9. Pavol Jambrich – Gerlachov, Ta3coffee – 2:04,20 hod., muži od 40 do 49 rokov: 1. Branislav Bíro – Hasiči Poprad – 2:05,08 hod. (celkovo 10.), 2. Rastislav Baločko – Madbiker – 2:07,28 hod., 3. Radovan Čepela – skialpinista.sk – 2:17,04 hod., muži od 50 do 59 rokov: 1. Pavol Ohrádka – N. Lesná, skialpinizmus.sk – 2:00,45 hod. (celkovo 7.), 2. Pavel Krasuľa – 1. Ski Masters Ždiar – 2:06,53 hod., 3. Róbert Lenčéš – Carpathian run & walking team – 2:14,59 hod., muži od 60 rokov: 1. Ján Lovás – James D. Kubín – 2:18,01 hod., 2. Stan Lisiak – Forerunners – 2:31,31 hod., 3. Vítězslav Dokoupil – Česko – 2:51,38 hod., ženy bez rozdielu veku: 1. Ľubica Ďaďová – skialpinista.sk / HK James DK – 2:03,38 hod., 2. Alena Stevens – Poprad, Trinity – 2:04,54 hod., 3. Zuzana Šucová – Sportteam Hritz N. Lesná – 2:10,22 hod., 4. Daniela Kotschová – Šport Rysy – 2:14,58 hod., 5. Danica Božová – Svit – 2:22,38 hod., 10. Drahomíra Popracová – Kežmarok – 2:41,03 hod., ženy od 40 do 49 rokov: 1. Zuzana Šucová – Sportteam Hritz N. Lesná – 2:10,22 hod. (celkovo 3. medzi ženami), 2. Dana Mišatová – 2:36,03 hod., 3. Ivona Kollárová – 2:40,59 hod., ženy od 50 rokov: 1. Danica Božová – Svit – 2:22,38 hod. (celkovo 5. medzi ženami), 2. Drahomíra Popracová – Kežmarok – 2:41,03 hod.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.