Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Melzer žiada 35 kg, Volandri len 10

SITA|Publikované 5. jún 2009 o 11:12

Čísla a fakty zo zákulisia druhého grandslamového turnaja tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži

PARÍŽ. :

Každú sekundu 10 sendvičov

Občerstvovacia spoločnosť L´Affiche má v akcii až 736 pracovníkov. Každú sekundu predajú v areáli priemerne viac ako 10 sendvičov. Dovedna ich za dva týždne naservírujú približne 140 000, ale aj 80 000 hotdogov (8 kilometrov údenín v nich). Napríklad len veľký bufet Passing umiestnený pod veľkoplošnou obrazovkou na Námestí mušketierov minie v najexponovanejších dňoch 800 kg zemiakových hranolčekov. Hráči denne zjedia 160 kg banánov a počas celého turnaja 3 tony ryže.

Odpad v zásobníku pod dvorcom Suzanne Lenglenovej

V areáli sa denne vyskytne 35 000 až 50 000 osôb. Vyprodukujú 30 ton odpadu. Golfové vozíky s troma pripojenými zbernými kontajnermi priebežne vyprázdňujú obsah košov a zhromažďujú ho v zásobníku s rozmermi 30 kubických metrov pod dvorcom Suzanne Lenglenovej. Technické služby ho vyprázdňujú dvakrát denne. V nasadení je 250 upratovačov.

Antuka v centre mesta

Pred radnicou v centre Paríža dovedna 9 dní (vlani ich pri inaugurácii bolo 5) prevádzkujú propagačno-zábavný projekt "Roland Garros v meste". Na provizórnom antukovom dvorci sa prezentujú rôzne tenisové osobnosti súčasnosti i minulosti, k dispozícii je veľkoplošná obrazovka s priamymi prenosmi, ale aj aktivity pre deti či kútik so zariadením na meranie rýchlosti podania.

1561 fyzioterapeutických úkonov a ošetrení

Hráči majú k dispozícii 23 turnajových fyzioterapeutov, plus dvoch od ATP a štyroch od WTA a k nim dvoch ortopédov. Vlani vykonali zdravotníci a maséri 1561 úkonov a ošetrení, použili 45 litrov oleja či krému a spotrebovali 6 km obväzov.

Vypletanie za 25 eur sa dá stihnúť do 10 minút

Rakúšan Jürgen Melzer si nechal vypliesť raketu na 35 kg, Talian Filippo Volandri len na 10 kg. Na jeden nástroj treba 11 metrov strún a procedúra je hotová za 20 minút. Radovým profesionálom trvá do trištvrte hodiny. V urgentných prípadoch to majstri tohto remesla zvládnu za 10 - 12 minút. Celkovo počas turnaja vypletú desiati pracovníci spoločnosti Tecnifibre približne 3000 rakiet. Poplatok za jeden úkon je 25 eur v hlavnej súťaži, 20 eur v kvalifikácii a 12 eur pre juniorov.

Denne 900 jázd

Hráči a ich realizačné tímy majú k dispozícii 110 turnajových áut a mikrobusov. Už v prvú nedeľu hlavných súťaží vykonali 900 jázd s dovedna 2000 pasažiermi. Tenisti majú na ubytovanie v niektorom z 11 oficiálnych hotelov k dispozícii 240 eur denne (120 eur počas kvalifikácie) a diéty vo výške 31 eur denne na stravu v areáli.

V podstate sa hrá na vápenci

Každý kurt má celkovú hrúbku jednotlivých vrstiev 80 cm, z ktorých tá najdôležitejšia vrchná, teda antuková, tvorí len 2 mm (hmotnosť 1,1 - 1,5 tony na kurt podľa veľkosti "výbehov"). V skutočnosti je podkladom, na ktorom sa hrá, vápenec (7 - 10 cm). Antukový posyp plní tri funkcie: estetickú, sklzovú a ústretovú voči zraku tenistov. Biela farba by ich totiž nedostatkom kontrastu "oslepovala". Hlavný dvorec Philippa Chatriera má plochu 41 x 22 m, vedľajšie kurty 36 x 18 m. Počas turnaja majú úpravu každého dvorca, vrátane zakrytia pri daždi či na noc, na starosti 4 ľudia. Aj so stálymi zamestnancami a pracovníkmi na polovičný úväzok je ich dovedna 99.

Počítač varuje pred konfliktami

Rozpis zápasov na jednotlivé dni vzniká v špeciálnej miestnosti s 12 obrazovkami na vizualizáciu inštalovania či presúvania mien hráčov a ďalších základných údajov. Od tejto sezóny má tím okolo športovej riaditeľky Sandry de Jenkenovej-Eversmannovej k dispozícii špeciálny plánovací a kontrolný softvér, ktorý podľa vopred zadaných požiadaviek spustí alarm pri rôznych možných "konfliktoch". Ide napríklad o zladenie povinností tenistov vo dvojhre, štvorhre i miešanej štvorhre, odhadované dĺžky trvania zápasov, požiadavky televíznych spoločností napríklad v súvislosti s aktérmi z jednej krajiny, prípadne časovú kolíziu pre trénerov s viacerými zverencami. Softvér tvorili 10 mesiacov, dolaďovali ho a harmonizovali s IT-systémom podujatia ďalších 5 mesiacov od decembra do apríla, potom sa uskutočnil štvordňový modelovaný test a napokon prišla na rad generálka počas kvalifikácie.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.