Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Melbournské peklo

Sportnet|23. jan 2006 o 00:00

Už tri dni za sebou museli organizátori tenisových majstrovstiev Austrálie siahnuť k pravidlu o extrémnej teplote. Také voľačo sa dá prirovnať len k sérii dažďov vo Wimbledone, no aj to je niekedy príjemnejšie ako dostať úpal a odpadnúť.

Extrémne horúčavy v Melbourne dali zabrať aj Peruáncovi Hornovi, v zápase tretieho kola sa ochladzoval vreckom s ľadom. FOTO - ČTK/AP

Po skúsenostiach z minulosti Australian Open prijal toto pravidlo na ochranu hráčov aj divákov preto, lebo umelý povrch Rebound Ace sa na veľkých dvorcoch vkotle tak rozpáli, že pri teplote v tieni 35 stupňov dosiahne pri zemi 60! V takom stave priam horia nohy a číhajú zranenia. Voľakedy bola hranica 40 stupňov, neskôr 38 a po finále 2002 Capriatiová - Hingisová ju ešte znížili na 35 stupňov, lebo obe hráčky nevládali stáť na nohách pri teplote v tieni 37,5.

Vlani toto pravidlo uplatnili len raz, a to tesne pred zápasom Safin - Hrbatý. Zatvorili strechu, keď bolo 36, čím zvýhodnili Safina. Teraz mal Hrbatý zápas s Rusom Andrejevom už rozohraný pri teplote 33, no o pol hodiny bolo 36 a o hodinu 40 a podľa pravidla sa rozohraný zápas musí skončiť v podmienkach, ako sa začal. Včera sa už od rána vôbec nič nedialo, lebo Melbourne zažil rekordných 43 stupňov a organizátori prišli o veľa nepredaných vstupeniek do areálu. Na svoje si mohli prísť len tí, čo sa dostali do krytých arén Roda Lavera a Vodafone.

Na dnes predpovedajú 26 stupňov, čo je pre tenis výborné, ale podľa Dominika je to na Davydenka málo.

ANDREJ BUČKO, Melbourne

Súvisiace články