Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Medzinárodný úspech triatlonistov Krompách v Maďarsku

Sportnet|Publikované 3. sep 2002 o 22:00

Krompachy Ironman anglický výraz, ktorý v doslovnom preklade do slovenčiny znamená železný muž. Tento výstižný a priliehavý prívlastok je ako šitý

na mieru pre aktérov novodobého športu triatlon.

Mimoriadne náročný a namáhavý druh športu si skutočne žiada železných mužov. V jeden deň v priebehu dvanástich hodín zaplávať vzdialenosť necelých štyroch kilometrov, potom šliapať do pedálov bicykla 180 kilometrov a na záver ešte absolvovať maratónsky beh v dĺžke 42 195 metrov si skutočne žiada železných chlapov.

Vrcholom výkonnostného zenitu triatlonistu je vízia štartu na majstrovstvách sveta, ktoré sa každoročne konajú na exotickom Havajskom ostrove.

Trošku skromnejšiu, ale o nič ľahšiu či pohodlnejšiu métu si stanovilo kvarteto triatlonistov z klubu triatlon&duatlon&maratón pri MŠK v Krompachoch. Štvorica železných mužov v zložení Imrich Holečko, Kristián Krak, Ondrej Želasko a mladý nádejný adept tohto málo známeho športu Stanislav Kubík sa v tohtoročnú predposlednú augustovú sobotu zúčastnila v krajine južných susedom Medzinárodných majstrovstiev Maďarska v dlhom triatlone pod názvom Ironman.

O dojmy z účinkovania krompašských triatlonistov sa s nami podelil predseda klubu Ondrej Želasko.

Mesto Nagyatád, ktoré bolo dejiskom medzinárodného šampionátu Maďarska, sa nachádza na juhu krajiny v blízkosti chorvátskych hraníc. Úvodná časť pretekov v plávaní na vzdialenosť 3,8 kilometra mala štart ráno o 7.45 hod, za asistencie hustej hmly, ktorá sťažovala orientáciu súťažiacich. Na štart plaveckej disciplíny sa postavilo celkom dvesto pretekárov, vrátane ďalšej stovky, ktorá súťažila štafetovým spôsobom. Táto disciplína patrí medzi slabšie stránky krompašských triatlonistov. Najrýchlejšie absolvoval túto disciplínu Stanislav Kubík, uviedol Ondrej Želasko.

Druhou disciplínou maďarského Ironmanu boli cyklistické preteky s dĺžkou trate 180 kilometrov. Trasa viedla mierne zvlneným terénom a extrémne teplé počasie (35 stupňov) doslova žmýkalo fyzické sily cyklistov. Šťastena stála na strene krompašských cyklistov, ktorí celkovú trať zvládli bez vážnejších technických alebo iných rušivých momentov. V cyklistickej časti dosiahol Stanislav Kubík vynikajúce šieste miesto, hodnotné bolo aj 32. miesto Ondreja Želaska.

Maratónska trať bola situovaná do centra mesta Nagyatád a riešená šiestimi sedem kilometrov dlhými okruhmi. Jediným nedostatkom zo strany tamojších organizátorov bol deficit iontových nápojov obsahujúcich vysokoenergetické zložky, skonštatoval Ondrej Želasko.

Reprezentanti nášho regiónu si svojimi pozoruhodnými výkonmi v maratóne vylepšili celkové hodnotenie a samozrejme aj umiestnenie na tomto podujatí. Šiestym najlepším časom sa prezentoval Stanislav Kubík. Škoda, že o lepší čas a pochopiteľne aj umiestnenie ho pripravili usporiadatelia dezorientáciou smeru jeho finišu v cieľovej rovinke.

Stanislav Kubík tak obsadil v silnej medzinárodnej konkurencii fantastické šieste miesto.

Úctyhodný maratónsky finiš Ondreja Želaska (8. miesto) sa odzrkadlil v jeho umiestnení na výbornom osemnástom mieste. Statočne absolvoval maďarský Ironman aj veterán Imrich Holečko, ktorý pokoril najdlhšiu ľahkoatletickú trať časom 4:09,54 (39. miesto) a celkovo mu patrila 41. pozícia. V kategórii veteránov to znamenalo obsadenie pekného siedmeho miesta.

V úvode maratónu sa statočne držal aj posledný zo štvorice krompašských maratóncov Kristián Krak, žiaľ v polovici trate ho postihla kríza a následkom psychickej, ale aj totálnej fyzickej únavy bol nútený preteky predčasne vzdať. Veru, aj takúto podobu má tento nesmierne namáhavý a fyzický vyčerpávajúci šport.

Za zmienku stojí skutočnosť, že nezlomné úsilie zdolať trojicu náročných triatlonových disciplín Ironmanu bolo ozdobou aj jedného ďalšieho východniara, pretekára Supernovy Humenné Mareka Nemčíka. Ten po plaveckej a cyklistickej časti vyrážal do maratónu z 29. miesta, ale po zdravotnej kolízii s kolenom odpochodoval maratónsku trať za 6:33,52. V cieli ho čakala príjemná odmena v podobe srdečných ovácií publika i samotných organizátorov, dodal O. Želasko.

Na záver sa Ondrej Želasko pochvalne vyjadril aj k samotnej úrovni týchto medzinárodných triatlonových pretekov, za kvalitu ktorých si podľa jeho názoru zaslúžia organizátori absolutórium.

Povšimnutia hodným pozitívom záverečnej fázy maratónu bola skutočnosť, že každý pretekár, ktorý prišiel do cieľa bol dekorovaný vavrínovým vencom spolu s cieľovou fotografiou obdržal tričko s nápisom Finischer Ironman.

Triatlon, ktorý začal plaveckou časťou ráno o 7.45 hod. končil maratónom o 22. hodine za sprievodu svetelných efektov ohňostroja. Dôstojný rámec maj aj nedeľňajší záverečný ceremoniál vyhlasovania výsledkov. Zaujala na ňom pozoruhodnosť organizátorov, keď každý triatlonista, ktorý preteky dokončil dostal diplom spolu s účastníckym certifikátom vrátane pamätnej medaily.

Toto medzinárodné športové podujatie malo aj výrazný humánny charakter, keď časť finančného výťažku z neho bola venovaná pre telesne postihnutých.

Zápis krompašských železných mužov do európskeho triatlonového povedomia je skvelou pozvánkou na duatlonové preteky, ktoré sa v Krompachoch uskutočnia v tomto mesiaci v rámci konania krompašských trhov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.