Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Za posledným maratónskym mohykánom. Vo veku 98 rokov zomrel František Kapcár

František Kapcár na odhalení busty zakladateľa Medzinárodného maratónu mieru Vojtecha Bukovského v roku 2018. (Autor: TASR)
Vladimír Mezencev|25. jún 2021 o 10:49

Dlhé roky mal na starosti financie na MMM.

KOŠICE. Františka Kapcára poznal v Košiciach každý, kto v druhej polovici minulého storočia pôsobil v telovýchovnom hnutí.

Nečudo, veď dlhé roky zastával funkciu ekonóma Mestského výboru Československého zväzu telesnej výchovy.

Jeho rukami symbolicky prechádzali všetky financie, prichádzajúce na účty telovýchovných jednôt.

Buben", ako ho volali priatelia a známi, v rámci svojich možností pomáhal všetkým: od turistov po lyžiarov.

Nielen peniazmi, ale i dobrými radami. Nie náhodou tohto charizmatického pracovníka v každom oddiele úprimne a radostne vítali.

Sám niekedy aktívne hrával futbal. Okrem toho mal rád najmä plávanie, cyklistiku, stolný tenis, či basketbal.

Bol príkladom v pracovitosti a usilovnosti

Samostatnú kapitolu v jeho živote tvoril Medzinárodný maratón mieru (MMM).

Do jeho organizácie ho v roku 1942 v okupovaných Košiciach zapojila rodina víťaza premiérového ročníka tohto podujatia Karola Hallu, ktorý dobehol prvý do cieľa v roku 1924.

V obchodnej akadémii sa ocitol v jednej lavici so synom Karola Hallu.  „V roku 1942 syna a mňa zverboval, aby sme na bicykloch pôsobili v úlohe traťových rozhodcov,“ citoval Kapcárove spomienky webový portál atletika.sk

„Buben“ odvtedy až do smrti Vojtecha Brauna Bukovského (1963) úzko spolupracoval s týmto zakladateľom dnes slávneho košického maratónu.

František Kapcár s dcérou Erikou, vnučkami Erikou a Denisou v cieli jedného z MMM. (Autor: Archív rodiny Kapcárovej)

Dlhé roky v organizačnom výbore MMM zastával funkciu jeho „financmajstra“ a o jeho svedomitosti a odbornosti svedčí aj to, že nikto nikdy, teda za celé dlhé desaťročia, ho ani len neupodozrieval z nejakých finančných machinácií.

Naopak, bol príkladom ostatným organizátorom MMM v pracovitosti, usilovnosti a v plnení si svojich povinností.

Kapcár sa tiež veľmi usiloval zistiť dátum a miesto úmrtia prvého víťaza košického maratónu – Halla sa ku koncu II. svetovej vojny odsťahoval do Miškolca, kde žila jeho dcéra. Odhadoval, že zomrel niekedy v rokoch 1946 – 1947, ale presný dátum smrti Karola Hallu sa ani Kapcárovi ani organizátorom MMM dodnes nepodarilo zistiť.

Maratónu sa venoval aj na dôchodku

O láske a závideniahodnom vzťahu Františka Kapcára ku košickému maratónu svedčí i to, že jeho organizátorom nezištne pomáhal ešte dokonca po svojej deväťdesiatke.

Pred prvou októbrovou nedeľou, teda pred štartom MMM sme ho na sekretariáte Maratónskeho klubu mohli stretnúť každý deň.

Keď už nič iné, tak bol akýmsi spojovníkom medzi poštou a organizačným výborom svetoznámeho maratónu.

Z tohto sveta odišiel navždy v tichosti a bez rozlúčky v utorok 22. júna. Tak, ako nenápadne a skromne žil, tak sa aj vydal na druhý svet.

Na ňom sa možno stretne so známymi víťazmi a osobnosťami kráľovskej bežeckej disciplíny, ktorí úspešne absolvovali MMM, či už to boli Abebe Bikila, Gyula Tóth, Sergej Popov, Václav Chudomel, ale samozrejme najmä s Vojtechom Braunom Bukovským.

Posledná rozlúčka s Františkom Kapcárom bude v pondelok 28. júna o 10. hod. na Verejnom cintoríne v Košiciach.

Česť jeho pamiatke.

Súvisiace články