Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Medzinárodná konfrontácia pre kluby tabu, niekto "múdry" vymyslel nelogické šturmovanie

Sportnet|Publikované 20. dec 2002 o 23:00

Poprad - Keď sme nadhodili asistentovi trénera hokejistov ŠKP Milanovi Skokanovi (na snímke) tému vianočných kaprov, odvetil, že na tie je ešte čas.

"Hokej je prednejší. Musíme pripraviť mužstvo tak, aby sme boli schopní obstáť so silnými rivalmi Košicami a Zvolenom na ich ľade v zápasoch, ktoré nasledujú v tesnom slede v závere roka," riekol jedným dychom ostrieľaný kouč, ktorý sa vzápätí pustil do kritiky termínov extraligových kôl, ktoré sú na programe po sviatkoch.

"Je to proti logike a zdravému rozumu, aby sa vtedy hralo. Vidím v tom viac negatívnych čŕt ako pozitívnych. Neviem, ktorý "múdry" človek takto rozhodol. Jednak stráca sa možnosť solídnej prípravy v tomto cykle. Okrem toho prichádzame o medzinárodnú konfrontáciu na klubovej úrovni, čo predtým bolo bežné a obvyklé. Kluby už vlastne nemajú možnosť zahrať si so zahraničnými súpermi a aj v tom treba hľadať príčiny, prečo je pokles v extralige. Sme izolovaní, s rivalmi z iných krajín prichádza do kontaktu len celok, čo hrá v Kontinentálnom pohári. Poukázal by som aj moment sviatkov - každý ich chce predsa osláviť v duchu tradícií a tým trpí zase tréningový proces. Pred tým si nemožno zakrývať oči a úprimnosť je namieste. Nemci to majú inak zariadené, u nich sviatkovanie trvá jeden deň, podľa ich modelu sa nedá kráčať." Popradčania podľa slov M. Skokana boli dohodnutí na predohrávkach s Košicami i so Zvolenom, ale nadriadený orgán poslal odpoveď, že to nie je možné. Podotkli sme však, že viac a skôr mohli orodovať práve zástupcovia jednotlivých klubov na zasadnutiach ZOK. Prečo sa neozvali, kým bol ešte čas a nenamietali proti tomuto spôsobu šturmovania? "Na to neviem odpovedať. Zrejme predstavitelia klubov nediskutujú o všetkých problémoch s trénermi...V tom je tiež nejaký zádrh."

Vrátili sme sa však k bežným hokejovým témam, ktoré sú napojené na dni relatívneho voľna. Popradčania nevycestovali na žiadne sústredenie, pripravujú sa doma. "Najprv mali chlapci dva dni voľna, potom sme začali zarezávať so zameraním na vytrvalostnú a silovú stránku, lebo tieto atribúty boli po sérii zápasov nenávratne preč. Z toho dôvodu sme uprednostnili rozvoj takýchto predpokladov." M. Skokan má pokope všetkých hráčov až na Romana Tomasa, ktorý dostal dodatočne pozvánku na reprezentačný turnaj v Moskve. Aj mladíci z juniorky si osvojujú vyššie tréningové nároky v posilňovni, na ľade, pri výbehu. Bežky k slovu tentoraz neprišli. Hlavná vec, že maródka ustúpila a všetci hokejisti sú v poriadku. Tréner sa zasmial, keď sme boli zvedaví na priečku, ktorá láka ŠKP v dlhodobej časti. "O tom sa nebavíme. Prvoradé je dostať sa do play off a z ktorého miesta to bude, to nie je až také smerodajné. Nemáme vypísané cieľové prémie za základnú časť, hoci chlapci si zarobia viac, ak skončia čo najlepšie. Je to na nás, ako si poradíme s úlohami." Kým v iných špičkových kluboch ešte hodlajú kuť horúce januárové železo umožňujúce hráčske rošády, v popradskom klube vedia, že sa musia držať pri zemi. "Jedna vec sú predstavy kormidelníkov o skvalitnení kádra a druhá finančné možnosti, ktoré nás vždy skrotia pri podobnom uvažovaní. Káder je uzavretý, hoci možno jedna-dve zmeny budú, ale nepoviem vám, v akom slova zmysle, či prípadne pôjde o príchody alebo odchody," zahral sa na tajnostkára tréner Skokan. Vzápätí však naznačil, že keby mali kouči voľnú ruku, siahli by po obrancoch, minimálne dvaja by sa zišli, na Slovensku ale nadpriemerných bekov niet. "Takže táto záležitosť neprichádza zatiaľ do úvahy."

Pomaly nastane čas na bilancovanie a pod Tatrami vedia, že potenciál kolektívu je väčší, ako sa niekedy odhalil. Hlavne chýbali stabilnejšie výkony bez kolísavej príchute a predovšetkým doma mohli východniari absolvovať viac víťazných duelov. Možno tak bude až po novom roku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.