Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Medzi európskou elitou nechce byť R. Kaňuk iba do počtu

Sportnet|Publikované 10. dec 2002 o 23:00

Poprad/Praha Včera odcestovala pätica slovenských plavcov (Moravcová, Korbašová, Machovič, Križko, Kaňuk) na 6. ME v krátkom bazéne, ktoré sa od

zajtra uskutočnia v nemeckej Riese. Držiteľa slovenského rekordu na 50 m voľný spôsob (22,47) i 50 m prsia (28,97), Popradčana Rastislava Kaňuka, sme telefonicky zastihli včera na území českej republiky, odkiaľ nám poskytol najčerstvejšie informácie. Budú to moje štvrté ME v krátkom bazéne a rád by som si na nich zaknihoval najlepší výsledok v kariére. Vo štvrtok sa predstavím na 50 m kraul, v piatok potom na dvojnásobnej trati a v sobotu na 50 m prsia, rozhovoril sa zjavne dobre naladený popradský plavec, ktorý nechce byť medzi európskou elitou iba do počtu. V mojej hlavnej disciplíne na 50 m voľný spôsob by som sa rád pozrel do semifinále, ako pred tromi rokmi v Portugalsku. Ambície v ostatných disciplínach sú taktiež jasné. Rád by som atakoval moje osobné maximá, pričom na 50 m prsia by som rád vylepšil slovenský rekord z minulého roku, ktorý som zaplával práve na ME, priblížil nám svoje vyhliadky urastený pretekár, ktorému nehrajú do karát ranné rozplavby. Je pravda, že som typ pretekára, ktorý dosahuje kvalitné výkony v neskoršom, poobedňajšom čase. Posledné dni som sa však prispôsobil skutočnosti, že rozplavby sú na programe v raňajších hodinách, a tak som skôr vstával a pokúšal sa nabudiť telo do optimálnej pohody a teploty už skôr. Dôležité bude dobre sa vyburcovať a ísť na maximum. Nečakané mrazy udreli aj v Nemecku. Nenarušilo to pohodu v tíme? Určite to nie je pre nikoho príjemné, ale treba sa s tým vysporiadať. Našťastie sme zdravotne v poriadku, nálada je výborná a už sa tešíme na samotné preteky, doplnil R. Kaňuk.

V kvality svojho zverenca verí aj tréner Vladimír Furtkevič, aj keď je tentoraz vo vyhláseniach o niečo opatrnejší. Veľmi dôležité bude, aby Rasťo dodržal taktické veci, ktoré sme si povedali. Ide predovšetkým o jeho životný režim, pretože je o ňom známe, že do pracovného nasadenia sa dostáva až poobede. Verím však, že zmobilizuje sily a zabojuje. Ak by sa prebojoval do semifinále, tam by pre neho určite nebolo problémom vyhecovať sa a zaplávať kvalitný čas. Najťažšie však bude dostať sa cez ranné rozplavby a ak by sa v nich priblížil k trenčianskemu času (22,47), bolo by to aj pre mňa určité prekvapenie. Výkonnostne je na tom však určite lepšie ako minulý rok. Menšie obavy mám z toho, že slovenská skupinka cestuje na ME v malom počte, a tak bude ťažké vyhecovať pretekárov do optimálneho rytmu, objasnil V. Furtkevič.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.