Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Medzi českými trénermi bujnie závisť, Jarabinský s kráľovským odstupným

TASR|9. jan 2003 o 12:20

Praha 9. januára (TASR) - Príjmy trénerov vo futbalovej Gambrinus lige sa pohybujú od 40.000 českých korún mesačne až po päťnásobok tejto sumy, pričom ...

Praha 9. januára (TASR) - Príjmy trénerov vo futbalovej Gambrinus lige sa pohybujú od 40.000 českých korún mesačne až po päťnásobok tejto sumy, pričom napríklad zverejnený plat kormidelníka slovenskej reprezentácie Ladislava Jurkemika je približne iba polovičný, než najviac ohodnoteného ligového kouča v Čechách. Aj keď predčasné ukončenie zmluvy určite bolí aj vo futbale, krátka misia v pražskej Sparte vyniesla slovenskému odborníkovi Jozefa Jarabinskému podľa denníka Sport zmluvne viazané odstupné 12,5 milióna korún!

Jarabinský mal podľa tohto zdroja na Letnej plat 250.000 Kč mesačne, minimálny príjem v Gambrinus lige je ale 40.000, čo je o 2000 menej, ako "berú" českí poslanci. Zistiť, aká suma sa objavuje na výplatnej listine toho-ktorého klubu, by dalo fušku i renomovaným detektívnym kanceláriám. Kluby i samotní tréneri tomuto bezosporu dôležitému článku zmluvy stále prikladajú najvyšší stupeň utajenia. "Niet sa čo čudovať, trénerov je veľa a pracovných príležitostí málo. Závisť je v tejto branži snáď väčšia, ako kdekoľvek inde. Nie je výnimkou, že keď sa nezamestnaný kouč dozvie, koľko berie jeho kolega, zavolá na klub, že by to namiesto neho odtrénoval i za menej," prezradil denníku Sport zdroj blízky futbalovému dianiu.

Uvedené platové rozmedzie tvorí tzv. základný príjem, k tomuto sa pripočítavajú bonusy za víťazstvá, tie sa od ekonomických možností jednotlivých klubov pohybujú od 15.000 do 50.000 korún, ďalej bonusy za umiestenie a svoju úlohu zohráva napríklad aj ťaženie v európskych pohárových súťažiach. V Česku sa pritom rozmáha aj požiadavka participovať na prípadnom prestupe hráča do zahraničia, čo niektorí renomovaní tréneri údajne žiadali zakomponovať do textu svojich kontraktov.

mi ph

Súvisiace články