Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Medaily visia na Holmenkollene

Nórka Marit Björgenová môže na MS zopakovať medailovú zbierku z olympiády 2010. Vo Vancouvri získala 3 zlaté, jedno striebro a jeden bronz. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|21. feb 2011 o 23:03

Najbližšie na stupeň víťazov mal zo Slovákov Bajčičák v Oberstdorfe 2005. Aj teraz cíti formu.

BRATISLAVA. Nórske hlavné mesto Oslo a areál Holmenkollen sú už pripravené na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Šampionát organizujú na kopci nad mestom po rokoch 1930, 1966, 1982 a 1995 už po piaty raz. Vo februári 1952 tu prebiehali súboje o medaily zimnej olympiády.

Majstrovstvá sveta na Holmenkollene sú pre klasické lyžovanie ako tenisový turnaj vo Wimbledone. Prvé bežecké súťaže odštartujú zajtra. Dovedna rozdelia 21 kolekcií medailí.

Domáce esá – Northug a Björgenová

Nórsko bolo najúspešnejšou krajinou na posledných majstrovstvách sveta v Liberci 2009, v medailovej bilancii nazbieralo 5 zlatých, 4 strieborné a 3 bronzové medaily. Slávny bežkár Petter Northug vybojoval na českom snehu tri tituly.
Northug má aj na Holmenkollene najvyššie ciele. V pretekoch žien v bielej stope má túto zimu výbornú formu jeho krajanka Marit Björgenová. V sobotu vyhrala aj generálku na 10 km klasicky v Drammene pred svojou najväčšou rivalkou Justynou Kowalczykovou z Poľska - už istou víťazkou Svetového pohára.

V pretekoch mužov má Northug najväčších súperov vo Švajčiarovi Dariovi Colognovi, Čechovi Lukášovi Bauerovi aj vo švédskych reprezentantoch.

Medaily aj peniaze

Najlepší pretekári na majstrovstvách sveta dostanú v Nórsku okrem medailí po prvý raz aj finančné prémie. V bežeckých súťažiach rozdelia dovedna 440-tisíc švajčiarskych frankov. Víťaz individuálnych pretekov si odnesie 16-tisíc. Northug by takto pred dvoma rokmi v Liberci zarobil 48-tisíc frankov. Zlatá štafeta mužov i žien si rozdelí 15-tisíc.

Nóri zaradili do štafety aj biatlonistu Emila Hegla Svendsena, výborný bežec by mal obsadiť tretí úsek.
Štafetové preteky patria na šampionáte k najzaujímavejším. Aj na Holmenkollene sú vstupenky na 4. marca už vypredané. Pritom Svendsen chce stihnúť aj preteky na MS v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku (3. – 13. marca). Na druhý deň po štafete v Nórsku by už mal bežať na Sibíri.

Švédi prišli na majstrovstvá sveta s revolučnými paličkami. „Sú oveľa ľahšie, pružnejšie a pri odpichu zrýchľujú beh,“ charakterizovala ich reprezentantka Anna Haagová.

Šesť Slovákov

Slovenské lyžovanie od roku 1993 zatiaľ nemá medailu z majstrovstiev sveta. Najbližšie bol k nej Martin Bajčičák v Oberstdorfe 2005, v skiatlone na 30 km finišoval o niekoľko centimetrov štvrtý. Na večeri ho kolegovia z národného tímu utešovali a na krk mu zavesili zemiakovú medailu.

Na MS 2009 dosiahla najlepšie umiestenie Alena Procházková, v šprinte voľnou technikou dobehla ôsma.
Bajčičák a Procházková sú najväčšími slovenskými nádejami aj na Holmenkollene. Martinovi zdvihlo sebavedomie 15. miesto v sobotňajších pretekoch Svetového pohára na 15 km klasicky v Drammene, je to jeho najlepší výsledok v tejto zime. Procházková naopak zostala v rozpakoch, že vo svojej najsilnejšej disciplíne, v šprinte, sa v záverečnom teste pred MS nedostala do najlepšej tridsiatky pretekárok.

Šprint voľnou technikou zaradili organizátori MS už na štvrtok 24. februára. Bajčičák si najviac verí v záverečnom maratóne na 50 km voľne s hromadným štartom. Je extrémne ťažký, a to má Martin rád.
V behoch nastúpia aj Ivan Bátory, Peter Mlynár, Katarína Garajová a v skokoch Tomáš Zmoray.

Súvisiace články