Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Mečíř pozval aj Iva Kleca

Sportnet|13. sep 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Tenisti Slovenska hrali vlani vo finále Davisovho pohára s Chorvátskom (2:3), ale tento rok majú starosti so záchranou vo svetovej skupine. Z opôr už Karol Kučera skončil s kariérou a Karol Beck si od novembra 2005 odpykáva dvojročný trest ..

Ivo Klec, nováčik v slovenskom daviscupovom tíme. Premiéru by mohol absolvovať v nadchádzajúcom barážovom zápase s Belgickom. FOTO - ARCHÍV

BRATISLAVA - Tenisti Slovenska hrali vlani vo finále Davisovho pohára s Chorvátskom (2:3), ale tento rok majú starosti so záchranou vo svetovej skupine. Z opôr už Karol Kučera skončil s kariérou a Karol Beck si od novembra 2005 odpykáva dvojročný trest za pozitívny dopingový test. K tradičnej dvojici Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák priradil kapitán tímu Miloš Mečíř na nadchádzajúci barážový zápas s Belgickom v Bratislave (22. - 24. 9.) mladších hráčov Lukáša Lacka a po prvý raz aj Iva Kleca. Hostia prídu na Slovensko ako favoriti, veď kým domáci tím má v prvej stovke svetového rebríčka len Hrbatého (28.), Belgičania všetkých štyroch tenistov z predbežnej nominácie.

Slovensko sa do baráže zosunulo po februárovej prehre v 1. kole svetovej skupiny v Čile 1:4, kým Belgicko do nej postúpilo po víťazstve v 2. kole euro-africkej zóny na Ukrajine 4:1.

"Pozícia Dominika Hrbatého ako jednotky v našom tíme je jasná," povedal kapitán Mečíř, ktorého stále trápia bolesti chrbta. Preto chýbal na zápase v Čile, zastúpil ho tréner Tibor Tóth. "O poste druhého hráča v singli rozhodnem po príprave. S Mertiňákom rátam do štvorhry. Uvažoval som aj o zaradení šestnásťročného Martina Kližana, ktorý vyhral juniorku na Roland Garros, ale na mužských turnajoch sa mu veľmi nedarilo. Zatiaľ sme ešte bez neho."

Hrbatý hrá tento týždeň na turnaji na tvrdom povrchu v Pekingu, Mertiňák sa po víťazstve nad Lackom vo finále kvalifikácie dostal do hlavnej súťaže antukového turnaja v Bukurešti a Klec hrá na challengeri na tvrdom povrchu vo francúzskom Orleanse. Príprava nášho tímu sa začne tento víkend v Sibamac aréne Národného tenisového centra. Opäť sa bude hrať na tvrdom povrchu Premier, na žiadosť Hrbatého ho novým náterom mierne spomalili.

Nováčik Ivo Klec tenisovo vyrástol v Nemecku, ale má slovenské korene a už aj slovenský pas. Jeho otec hral ligový futbal v Nitre. Dvadsaťpäťročný Klec hrá prevažne challengerové turnaje, pohybuje sa v druhej stovke svetového rebríčka.

"Belgických tenistov dobre poznám. Sú šikovní, technicky dobre pripravení, majú rýchle nohy. Vedia zahrať na všetkých povrchoch. V poslednom čase hral v dobrej forme najmä Malisse, ale aj Olivier Rochus. Bude to pre nás veľmi ťažký oriešok," doplnil Mečíř.

Deväť dní pred otvorením zápasu Slovensko - Belgicko je štvortisícové hľadisko vypredané na 70 percent. Vstupenky na piatkové a nedeľňajšie dvojhry sú po 600 korún, na sobotňajšiu štvorhru stoja 400.

Víťaz zápasu bude hrať v sezóne 2007 v šestnásťčlennej svetovej skupine, kým porazený tím v nižšej euro-africkej zóne. Slovensko hralo v baráži už šesť ráz (1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004) a len dva razy neuspelo. (on)

Predbežné nominácie na barážový zápas

  Slovensko Belgicko
  Dominik Hrbatý Olivier Rochus
  (28. v ATP (31.)
  vo dvojhre)  

Ivo Klec   Kristof Vliegen

  (198.) (35.)
  Lukáš Lacko Xavier Malisse

(208.)    (38.)

  Michal Mertiňák Christophe Rochus
  (306.) (64.)

Súvisiace články