Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

ME 2004: Francúzsko - Anglicko 2:1

SITA|13. jún 2004 o 23:12

V druhom nedeľňajšom stretnutí B-skupiny na futbalových majstrovstvách Európy 2004 zvíťazil úradujúci kontinentálny šampión Francúzsko na Estádio da Luz v Lisabone nad Anglickom ...

Lisabon 13. júna (TASR) - V druhom zápase B-skupiny na EURO v Portugalsku vyhral obhajca titulu Francúzsko po dramatickom strhujúcom závere nad Anglickom 2:1 (0:1).

Vedúci gól Albionu vsietil v 38. minúte stredopoliar Lampard, ktorý ukončil famóznu 11-zápasovú šnúru bez inkasovaného gólu, ktorú od 26. júna 2003 ťahali zverenci trénera Santiniho neuveriteľných 1078 minút! Anglickí futbalisti mali ešte v 73. minúte výhodu pokutového kopu, ale strelu kapitána Beckhama pozorný Barthez zneškodnil. Francúzi ale famózne zvládli nadstavený čas, keď najskôr Zidane zvládol priamy kop a vyrovnal na 1:1 a o dve minúty na to po faule brankára Jamesa na prenikajúceho Henryho chladnokrvne premenil jedenástku na víťazný gól.

B-skupina - 1. kolo:

Francúzsko - Anglicko 2:1 (0:1)

Góly: 90+1. a 90+3. (11 m) Zidane - 38. Lampard, Rozhodcovia: Merk - Schräer, Salver (všetci Nem.), ŽK: Pires, Silvestre - Scholes, Lampard, James, 65.000 divákov.

Francúzsko:
Barthez - Thuram, Gallas, Silvestre (79. Sagnol), Lizarazu - Pires (76. Wiltord), Vieira, Makelele, Zidane - Henry, Trezeguet

Anglicko:
James - Neville, King, Campbell, A. Cole - Beckham, Lampard, Gerrard, Scholes (76. Hargreaves) - Rooney (76. Heskey), Owen (69. Vassell)

V úvodnom polčase mali evidentne viac z hry ľahkonohí dvojnásobní majstri Európy, ktorí sa spoliehali na kreativitu a streleckú potenciu Zidaneho, Trezegueta a Henryho. Už po štyroch minútach hry Pires strieľaným centrom vyskúšal pozornosť anglického gólmana Jamesa, ale ako sa neskôr ukázalo, bola to jediná strela Francúzov medzi žrde v tejto časti stretnutia. Angličania mali v útoku mladého Rooneyho, ktorý sa síce niekoľkokrát efektne uvoľnil, ale Bartheza on a ani nikto z jeho spoluhráčov až do 38. minúty neohrozil. Vtedy udrel Beckham - vybojoval faul a z nariadeného priameho kopu z 20 metrov našiel hlavu Lamparda, ktorý nekompromisne dal vedúci gól svojho tímu.

Po zmene strán sa európski šampióni vrhli do ofenzívy, Henry ožil, niekoľkokrát ohrozil Jamesa, ale zverenci trénera Erikssona využili každú príležitosť na protiútok. Beckhamova delovka v 55. minúte z 18 m letela tesne nad Barthezove brvno, Rooneyho prienik zastavil Lizarazu faulom. Zidane a spol. potom znovu zobrali opraty do svojich rúk, ale ich akcie končili tesne pred pokutovým územím. V 73. minúte sa do veľkého sóla pustil Rooney, vnikol do pokutového územia, kde ho nedovolene zastavil Silvestre a hlavný arbiter Merk odpískal penaltu. K lopte sa postavil kapitán Beckham, ale jeho bývalý spoluhráč z Manchestru United Barthez vystihol smer strely a loptu vyrazil. Po tomto momente obidvaja tréneri prestriedali, Santini s ofenzívnym úmyslom, čo sa napokon prejavolo v zmene skóre. V nadstavenom čase prišiel už nikým nečakaný zvrat, Zidane najskôr perfektne zvládol priamy kop a vyrovnal na 1:1 a o dve minúty na to po faule Jamesa na prenikajúceho Henryho chladnokrvne premenil jedenástku na víťazný gól.