Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

McNamee: Niekto zo Slovákov musí zabrať na US Open

Slovensko má už len minimálnu šancu dostať pozvánku na budúcoročný Hopmanov pohár a možnosť obhájiť prvenstvo z posledného ročníka. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 21. aug 2009 o 18:30

Už len veľmi slabé svetielko bliká Slovensku ako nádej na akú-takú možnosť obhajovať titul z tenisového Hopmanovho pohára.

Ako informoval médiá náš najskúsenejší daviscupový reprezentant Dominik Hrbatý, Slovensko s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane pozvánku na najbližší ročník tohto turnaja miešaných tímov v Perthe (2. - 9. januára 2010). Riaditeľ turnaja Paul McNamee hovorí, že dôvodom je nízke postavenie našich mužov v rebríčku ATP.

Je pravda, že ste Hrbatému oznámili, vraj nepočítate s účasťou Slovákov, trojnásobných víťazov a obhajcov Hopmanovho pohára?

"Žiaľ, je to tak. Pozvaných môže byť len 8 krajín a Slovensko nemá kvalitného hráča."

To isté bolo aj pred rokom, ba rebríčkovo ešte horšia situácia u našich mužov, a predsa ste Slovákov pozvali.

"Pripomínam, že som veľmi vyšiel v ústrety najmä Dominikovi Hrbatému, ktorý ma požiadal o posledný štart a využil som vlastne akúsi voľnú kartu. Keďže pre odrieknutie Daniely Hantuchovej nemohol prísť obhajovať trofej roku 2006 a lúči sa s kariérou, urobil som láskavosť a Slovensko sme pred rokom pozvali ako uznávanú tenisovú kapacitu s výbornými výsledkami v minulosti a bol to odo mňa taký dar Dominikovi za všetky pekné výkony na rozlúčku. On sám priznal, že malo ísť o posledný štart. Nik netušil, že to Slovensko vyhrá."

Nemá obhajca automaticky zaručenú účasť na ďalší rok, aby mohol úspech obhájiť?

"Na našom turnaji to tak nefunguje a okrem Slovákov roku 2006 potom raz neprišli obhajovať ani Rusi. Ba veľmi zriedka v dejinách sa stalo, že sa objavil presne ten istý víťazný pár po roku. Mysleli sme si, že Hrbatý sa po zranení vďaka Perthu a následnej kvalifikácii v Melbourne do hlavnej súťaže Australian Open chytí a vyšvihne v rebríčku. Žiaľ, nestalo sa a stále je aj za stopäťdesiatkou, momentálne na 161. mieste. Slovensko má v stovke len Karola Becka na 98. mieste a keby bol v päťdesiatke, veru by dostal pozvánku on."

Nie je vám ľúto, že Hrbatý už nebude mať šancu stať sa jediným trojnásobným víťazom v histórii a teraz už vôbec neplánuje cestovať do Austrálie na január 2010, čo môže znamenať jeho koniec vo veľkom tenise?

"Rozlúčky sú vždy smutné, ale Hrbatý mal šancu tohto roku, a nevrátil sa na bývalé pozície. Musel by zahrať na US Open extrémne dobre, alebo ak by sa Beck priblížil 50. miestu, potom naozaj zvážime pozvánku pre Slovensko."

Takže šance existuje.

"Zatiaľ áno, ale veľmi slabá - podmienkou je výnimočné vystúpenie jedného z nich v USA. Pravdu povediac, ešte viac mi je ľúto Dominiky Cibulkovej, ktorá odišla z Perthu 2009 nezdolaná s bilanciou 7:0, je vo svetovej dvadsiatke a zamilovala sa do nášho turnaja. Škoda, že nemá výkonnostne podobného partnera. Na tomto stroskotalo mnoho iných krajín v minulosti, keď nemali alebo muža alebo ženu."

Kedy oznámite kompletné tímy Hopmanovho pohára 2010 a aké novinky chystáte?

"Prvým pozvaným je domáci pár Austrálie Hewitt a Stosurová, o týždeň-dva oznámime ešte jednu krajinu a zvyšok koncom októbra. Hrací systém sa nemení, najväčšou zmenou je čas finále. Vzhľadom na neustále neskoré nočné zakončenie sa finále nezačne o 18.00 miestneho času ako posledné dva roky, ale vrátime sa k rannému termínu 10.00, teda finále bude v sobotu 9. januára ráno."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.