Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

McNamee nečakane odstúpil z postu šéfa Australian Open

Sportnet|6. mar 2006 o 00:00

Hra, set, zápas - Lleyton Hewitt. Austrálska tenisová jednotka si vydobyla svoje. Po nepríjemnostiach a škaredom verejnom obraze v januári a februári sa Hewitt dostáva z krízy a začína mať navrch.

Po novom roku doma v rodisku v Adelaide šokujúco prehral s Kohlschreiberom a hrajúci v slabej forme vypadol v 2. kole Australian Open. Vyhováral sa na pomalý povrch a neochotu domácich organizátorov poskytnúť austrálskej jednotke čo najlepšie podmienky na vlastnom grandslamovom turnaji, tak ako to robili Američania pre Samprasa a Agassiho v New Yorku. Odriekol účasť v 1. kole Davisovho pohára vo Švajčiarsku pre údajné zranenie, ale na ďalší týždeň už hral v USA. Súdil sa s majiteľom reštaurácie pre nezaplatený účet (4000 dolárov) a čelil obvineniam, že zabudol aj na charitatívny večierok pre postihnutých športovcov. Súdi sa aj s bývalým blízkym priateľom z austrálskeho futbalu Andrewom McLeodom pre zverejnenie istých snímok bez povolenia. Pred fotoreportérmi zamyká manželku a dieťa, na ktoré má za polmiliónový honorár právo len jeden časopis.

Priveľa na nervy športovca, nemyslíte? Lenže Austrália s náhradníkmi postúpila do štvrťfinále DC, Hewittovi sa ušli iba titulky, že ,,krajina je uňho na druhom mieste" a pred týždňom po dohode s nehrajúcim kapitánom Johnom Fitzgeraldom sľúbil nastúpiť v apríli proti Bielorusku v Kooyongu. Dvakrát po sebe sa dostal do finále turnajov ATP, nachádza pôdu pod nohami a výkonný šéf federácie Tennis Australia Steve Wood sľúbil do budúcnosti preveriť aj rýchlosť povrchu na Australian Open, kde mal hlavné slovo riaditeľ Paul McNamee.

Hewitt premenil aj tento mečbal a dohnal McNameeho k rezignácii. Energický päťdesiatnik, bývalý wimbledonský víťaz štvorhry McNamee, sa v piatok po 12 rokoch vzdal funkcie riaditeľa Australian Open. Odmieta pripustiť súvislosti okolo konfliktu s Hewittom: ,,Uvažoval som odstúpiť už po storočnici turnaja vlani, no teraz definitívne prišiel čas. Môžete si myslieť, čo chcete, rôzni hráči budú mať vždy rôzne názory, no my sme museli náš turnaj, náš tovar, ponúknuť do celého sveta v čo najoptimálnejšom balení. Aj preto je teraz Australian Open rovnocenný s Parížom, Wimbledonom či US Open, láme divácke rekordy, dosiahli sme historické inovácie ako večerné finále a zdvihli sme odmeny na kedysi nemysliteľné sumy."

Nie je známe, kto bude novým riaditeľom v Melbourne Parku, ale McNamee ostáva v rovnakej funkcii na Hopmanov pohár v Perthe, ktorý v roku 1989 založil. Necháva si pár týždňov čas na rozmyslenie, či ostane v športe, pôjde do biznisu alebo politiky. Hrdý Hewitt po tejto správe z Las Vegas odkázal: ,,Nemyslím si, že sa Paul pozeral mnohým ľuďom do očí." Svetová tenisová veľmoc Austrália nemá okrem Hewitta už žiadneho hráča v prvej stovke.

Súvisiace články