Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Mazocha začali prebúdzať

Publikované 24. jan 2007 o 23:00

Zranenému skokanovi prestali podávať lieky, aby ho priviedli k vedomiu.

KRAKOV. Lekári v krakovskej nemocnici včera začali s prebúdzaním zraneného českého skokana Jana Mazocha z umelého spánku. Hovorkyňa nemocnice Anna Niedzwiedzká včera vysvetlila, že je to proces trvajúci niekoľko hodín. Začal sa po ďalšom predpoludňajšom tomografickom vyšetrení, po ktorom lekári usúdili, že pacient môže byť privedený k vedomiu.

Preto Mazochovi prestali podávať lieky, ktoré ho umelo udržiavali v kóme. Po úplnom odznení účinkov liekov sa bude môcť vykonať podrobné neurologické vyšetrenie a dnes by sa malo rozhodnúť o ďalšom postupe liečby.

Český skokan absolvoval od sobotňajšieho zranenia tri tomografické a jedno angiografické vyšetrenie. Tomografia poskytuje lekárom snímky, ktoré zobrazujú vyšetrovaný orgán podrobne, vo viacerých rezoch. Angiografia je vyšetrenie priechodnosti ciev, do ktorých sa vstrekuje kontrastná látka.

Strata vedomia je vážna vec

Po prevoze do Čiech majú mať Mazocha pod dohľadom odborníci z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe. „Zranenia mozgu patria k najvážnejším. Poruchu vedomia považujem za to najhoršie, je to prejav vážneho poškodenia mozgu. Predpokladám, že z Krakova dostaneme snímky jeho mozgu a ďalšie si urobíme. Ich porovnanie je veľmi dôležité z hľadiska určenia vývoja celého zranenia,“ povedal v utorok prednosta neuro­chirurgickej kliniky Vladimír Beneš.

Prípadné narušenie funkcií mozgu sa podľa neho pozná až vtedy, keď úplne prestanú účinkovať lieky, ktoré organizmus utlmujú. „Ak pacient po úraze mozgu prežije, stav sa najmä u mladých ľudí postupne lepší. Zvyčajne však to, čo do roka po úraze zostane, je trvalé,“ dodal Beneš.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.