Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Maxima Broker sa do Euroligy prihlásila

Vracia sa. Luisa Michulková bude odvádzať služby zase Košiciam. (Autor: judy)
Sportnet|Publikované 24. jún 2009 o 22:00

Ženský basketbalový majster Maxima Broker Košice napokon bude pôsobiť aj v nadchádzajúcej sezóne v prestížnej Eurolige. Manažment klubu musel kvôli ekonomickej kríze účasť zvažovať, ale napokon sa pustil do rizika. Ani s výrazne nižším rozpočtom však nech

cú byť v súťaži do počtu.

KOŠICE. Šesťnásobného slovenského šampióna čaká veľmi zložitá sezóna. V uplynulých rokoch si totiž vybudoval vysoký kredit a nechcel by ho znižovať. Aj do športového života však vstúpila finančná kríza a sponzori sa zháňajú ťažšie.

Ťažké rozhodovanie

"Bolo veľmi ťažké rozhodovať sa, ale ešte to skúsime minimálne rok potiahnuť, prihlášku do Euroligy sme podali. Je to veľmi riskantné, lebo sa obávam, že toky peňazí do športu zastali. Každopádne, ideme do toho, je to záväzok nielen pre klub a mesto, ale aj pre celý slovenský basketbal," uviedol pre náš denník generálny manažér Maximy Broker Daniel Jendrichovský. Fanúšikovia sa teda môžu aj v budúcom ročníku tešiť na európsku klubovú súťaž číslo jeden. Predchádzajúce vyjadrenia však vyvolávajú otázniky, či nebudú Košice medzi špičkou len do počtu. "To určite nechceme. Ísť do súťaže a všetko prehrať by bolo to isté ako nejsť tam vôbec, ba ešte horšie, lebo ľudia by mávli rukou, načo sme zbytočne vyhodili peniaze na účasť. Chceme zabojovať o čo najlepšie umiestnenie, kríza sa totiž netýka len nás, ale s výnimkou štyroch-piatich miliardárskych klubov aj všetkých ostatných v Európe. Pre všetkých to bude ťažká sezóna."

Zrušenie súťaže nehrozí

Daniel Jendrichovský však neočakáva, že by basketbalovú Euroligu pre krízu mohol postihnúť podobný osud ako hokejovú Ligu majstrov, teda že by sa zrušila. "Nemyslím si to, je tu totiž veľký záujem hrať Euroligu. Vo väčšine európskych líg sú totiž jeden či dva kluby o triedu lepšie než ostatné, preto hrať len domácu súťaž by pre nich bolo málo, potrebujú európsku konfrontáciu. To je aj náš prípad v slovenskej lige." Jendrichovský však nevylučuje, že by prípadne mohlo dôjsť k zoštíhleniu počtu účastníkov.

Rozpočet 60-percentný

Generálny manažér Maximy Broker zatiaľ nepozná presnú výšku rozpočtu, s ktorým bude môcť disponovať, stále sa totiž pokúša získavať nových partnerov. "Deň odo dňa sa to mení. Už teraz však môžem povedať, že budeme radi, ak budeme mať aspoň 60 percent z minulého roka. Slovenské hráčky preto akceptovali nižšie kontrakty a ak budeme mať legionárky, tak zrejme len na kratšie obdobie, možno troch mesiacov, teda len na Euroligu."

Novou tvárou Kupčíková

Už počas majstrovstiev Európy prebiehali zákulisím správy, že novou ovečkou v košickom košiari bude reprezentantka Lucia Kupčíková z Ružomberka. "Okrem nej sa do Košíc vracia aj Luisa Michulková. S týmito hráčkami sme dohodnutí. Z vlaňajšieho kádra sme si udržali Hrickovú, Jurčenkovú, Čarnokú, Kováčovú a aj Jalčovú, s ktorou však ešte doťahujeme detaily. Takisto je u nás aj bývalá hráčka Viktorie Michaela Zentková, ktorá po dlhodobom hernom výpadku tri mesiace intenzívne pracovala s fyzioterapeutom a kondičným trénerom a zdá sa, že by mohla vydržať záťaž. To by mala byť kostra pre Euroligu, plus dve Američanky. Jedna z nich bude možno Lawlessová, ktorá by u nás mohla ostať celú sezónu."

Exodus legionárok

Z celej plejády legionárok, ktoré mal slovenský majster v tíme v minulej sezóne, teda ostane nanajvýš ak Erin Lawlessová. "O Cohenovú sme mali záujem, ale finančné dôvody nám nedovolili vyrovnať ponuku, ktorú dostala od Wisly Krakov. To isté platí aj pre Kraayeveldovú, ktorá odišla do USK Praha. Spencerová síce s nami má kontrakt aj na ďalší ročník, ale je veľký predpoklad, že si nájde iný klub a my jej brániť nebudeme."

Šalkauskeová na materskú

Hneď po zisku titulu však manažér klubu avizoval, že ponechať by si určite chcel litovskú pivotku Ivetu Šalkauskeovú. "Je to pravda, ale nevyjde to. Iveta je totiž opäť tehotná, a tak budúcu sezónu určite hrať basketbal nebude," vysvetlil Jendrichovský. Ako dodal, v realizačnom tíme by veľké zmeny nastať nemali a ťahať by to naďalej mala trénerská dvojica Štefan Svitek - Ján Krajňák, s ktorou prebiehajú rokovania.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.