Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Mauresmová si trikrát nevychutnala mečbal

Sportnet|Publikované 29. jan 2006 o 23:00

Nevieme, ako silno bolel v sobotu vo finále Australian Open belgickú tenistku Justine Hardennovú žalúdok. Vie to len ona sama. Ostáva iba veriť, že vzdala preto, lebo už nemohla ďalej hrať, a nie preto, že nedokázala stráviť prehru.

Francúzka Amélie Mauresmová získala v Melbourne prvý grandslamový titul, vo finále vyhrala nad Belgičankou Justine Heninovou-Hardennovou 6:1, 2:0 - skreč. FOTO - ČTK/AP

Nevieme, ako silno bolel v sobotu vo finále Australian Open belgickú tenistku Justine Hardennovú žalúdok. Vie to len ona sama. Ostáva iba veriť, že vzdala preto, lebo už nemohla ďalej hrať, a nie preto, že nedokázala stráviť prehru.

,,Už dva týždne ma trápi rameno a beriem utišujúce tabletky. Posledné dva dni som ich dávky zdvojnásobila a asi to citlivý žalúdok nezvládol. V živote som nemala také brušné bolesti," povedala porazená finalistka, víťazka ročníka 2004. Justine však po semifinále pred desiatkami novinárov a kamerami vyhlásila, že sa už dávno necítila zdravotne tak dobre a je fit na finále. Že by sa situácia za menej než 48 hodín tak otočila? Že by vo štvrtok zabudla, že ju dva týždne trápi rameno? Veľa odborníkov sa domnievalo, že zápas dohrať mala a vari aj tých pár gemov mohla.

,,Každý má právo si to myslieť," reagovala, ,,ale toto je moje zdravie, moje telo a ja musím rozhodnúť, čo mám robiť. Riskovala by som iné zranenia, nevedela som dýchať ani behať, nieto silno udrieť. Je mi jedno, čo ľudia hovoria." Diváci i súperka Amelie Mauresmová si však prvý set nič nevšimli a sledovali aj dlhé, tvrdé výmeny a behy. Ich výsledok bol taký, že Francúzka skoro nič nepokazila a zbierala bod za bodom. ,,Nič také som na nej nepozorovala. Dve minúty predtým, než zavolala lekára, sme mali neuveriteľnú výmenu s viac ako 30 údermi. Prekvapilo ma, keď ma zavolali k sieti a oznámili, že sa vzdala a vyhrala som turnaj," priznala víťazka.

Hardennová tvrdí, že už v noci pred stretnutím sa zobudila pre bolesti, vraj od začiatku vedela, že nemôže hrať naplno a napokon uznala aj súperkine kvality: ,,Nie je to jej chyba, Amelie si titul zaslúžila, bolo mi to ľúto, ale najskôr mi bolo ľúto seba, lebo som sa cítila nanič." Mauresmová hrala vo svojom prvom grandslamovom finále práve v Melbourne pred siedmimi rokmi proti Hingisovej. Presne tu, v Aréne Roda Lavera prvý raz prezradila, že je homosexuálka a prvý raz si od súperky vypočula, že je ,,polomuž". Hingisovej sa za tento výrok dostalo veľa piskotu v Paríži.

Mauresmová odštartovala kariéru psychicky labilnej hráčky, ktorá síce vyhrala 19 turnajov WTA, bola svetovou jednotkou, no nedokázala sa presadiť vo veľkej štvorke a zbabrala veľa sľubne rozohraných súbojov. Svoje prvenstvá začala zbierať v Bratislave roku 1999 a trvalo jej 32 grandslamových turnajov, kým jeden z nich vyhrala. Viac sa trápila iba povestná Jana Novotná - 45 turnajov. V Melbourne sa museli zľutovať nad osudom Amelie už aj nebesá a všetci svätí. Nedovolili jej zľaknúť sa úspechu a tri súperky odpratali skrečom. Krajíčková v 3. kole, Clijstersová v semifinále a Hardennová vo finále jej nedali šancu dvihnúť ruky nad hlavu po mečbale, Všetky sa vzdali ramenatej Francúzke žijúcej v Ženeve.

Vyše 15 000 divákov, ktorí platili vysoké vstupné, videlo len 52 minút odvaru a trápny koniec nerovného merania síl. Mauresmovej to však neprekážalo a dodala: ,,Čakala som dlho na tento úspech. Chcela som k Fed Cupu,19 turnajom a pozícii jednotky pridať konečne aj ten grandslamový. Bola som pripravená hrať v 40-stupňovom teple vonku alebo v chladnejšej hale a ochotná zomrieť na dvorci pre víťazstvo. Hrala by som aj v bolestiach až do konca. Nestarala som sa o pocity Justine, iba sa sústredila na svoju úlohu. Nebudem jej rozhodnutie komentovať."

Grandslamové finále žien, ktoré sa nedohrali

1902 - Majstrovstvá USA: Jonesová - Moorová (obe USA) 6:1, 1:0 - skreč

1921 - Majstrovstvá Francúzska: Lenglenová (Fr.) - Goldingová (Brit.) bez boja

1933 - Majstrovstvá USA: Jacobsová - Moodyová (obe USA) 8:6, 3:6, 3:0 - skreč

1965 - Majstrovstvá Austrálie: Smithová (AUS) - Buenová (Braz.) 5:7, 6:4, 5:2 - skreč

1966 - Majstrovstvá Austrálie: Smithová - Richeyová (USA) - bez boja

2006 - Majstrovstvá Austrálie: Mauresmová - Hardennová 6:0, 2:0 a 30:0 - skreč

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.