Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Matt pokazil slalomársku drámu

Najúspešnejšia účastníčka MS v Aare Švédka Anja Pärsonová ukazuje svojich päť medailí. Tri zlaté (super-G, zjazd, superkombinácia), striebro z tímovej súťaže a bronz zo slalomu. (Autor: REUTERS)
Rastislav Hríbik|Publikované 18. feb 2007 o 23:00

Dvadsaťsedemročný Tirolčan zachránil na poslednú chvíľu česť rakúskeho mužského zjazdového lyžovania.Už –už to vyzeralo, že alpská veľmoc odíde po deviatich rokoch domov bez mužského titulu.

AARE. Tak predsa len to Rakúšania zachránili. V piatok ich médiá doma posielali späť do lyžiarskych kurzov, no cez víkend vyhrali jej lyžiari vo švédskom Aare obe disciplíny. V sobotu sa medzi slalomovými bránkami zvŕtal najrýchlejšie 27-ročný vyučený tesár z Flirschu Mario Matt. Z očakávanej drámy vyrobil majster sveta z roku 2001 z domáceho St. Antonu nudnú záležitosť. Obe kolá vyhral takým suverénnym spôsobom, že sa súperi bili len o striebornú medailu. Na druhého Taliana Manfreda Mölgga získal neuveriteľných 1,81 sekundy.

Tretí najvyšší

Mattov odstup od konkurentov je tretí najväčší v histórii slalomov na svetových šam­pionátoch. Rekord drží Nór Stein­ Erikssen, ktorý v roku 1954 zvíťazil s náskokom 5,77 s.

Matt o zlate nepochyboval

„Bláznivý pocit, ja viem, ale už keď som pred šiestimi rokmi doma oslavoval titul majstra sveta v slalome, vedel som, že mám na to, aby som zvíťazil znovu. Nikdy som nepochyboval, že to môžem znovu dokázať, no zranenia a rôzne iné problémy mi návrat komplikovali,“ sebavedomo tvrdil po pretekoch víťaz piatich slalomov Svetového pohára.

Matt, ktorý na MS 2003 neštartoval pre zranenie a na turínskej olympiáde slalom nedokončil, zachránil česť rakúskeho mužského lyžovania. Pre alpskú veľmoc vybojoval jediné individuálne zlato. Rakúšania sa naposledy bez zlatej mužskej medaily vracali z MS v roku 1997 z talianskeho Sestriere. Matt odvrátil pohromu na poslednú chvíľu.

Víťazovi zložil v cieli poklonu i strieborný Talian Manfred Mölg. „Tentoraz na neho nestačil nikto. Som šťastný, že som bol najlepší zo zvyšku sveta,“ priznal taliansky slalomár.

Grange ukončil čakanie

Bronz si vyjazdil Jean-Baptiste Grange, čím ukončil šesťročné čakanie francúzskych mužov na prvú zjazdársku medailu z MS. Poslednú, bronz z obrovského slalomu na MS 2001, získal Frederic Covili. „Boli to dva šampionáty bez medaily, ale na olympiáde v Turíne vyhral Deneriaz zjazd. Také zlé to nebude. Je to pre mňa veľký doping, teraz si môžem klásť vyššie ciele,“ cituje Reuters Grangea.

Najbližšie MS zorganizuje o dva roky Val d'Isere. Ak Grangeovi vydrží forma, môže sa ukázať pred vlastným publikom. „Mám len 22, končiť sa nechystám,“ dodal.

Heimschild dvadsiaty

Boli to však zvláštne preteky. Trať nedokončilo 49 slalomárov. Aj vďaka nečakane veľkému výpadku pretekárov sa Slovák Ivan Heimschild mohol tešiť z konečného 20. miesta. Stačila mu strata 11,82 sekundy. Peter Lubellan s Jaroslavom Babušiakom vypadli.

„Povinnosť postúpiť do hlavnej súťaže slalomu chlapci zvládli. Tam to už bolo veľmi ťažké. Veľa zmien rytmu, zatvorené bránky. Ivanove umiestnenie je síce výborné, ale vzhľadom na odstup sa na to treba pozerať realisticky,“ uviedol pre TASR šéftréner slovenských zjazdárov Karol Král.

Miller zostal bez medaily

Do cieľa nedošiel ani Američan Bode Miller, čím zavŕšil totálne zbabraný šampionát. Bývalý víťaz Svetového pohára sa na stupne víťazov nedostal ani v jednej zo štyroch disciplín, v ktorých sa postavil na štart.


Fakty MS

Slalom mužov – sobota : 1. Matt 1:57,33, 2. Moelgg (Tal.) +1,81, 3. Grange (Fr.) +2,21, 4. Raich (Rak.) +2,24, 5. Pranger (Rak.) +2,49, 6. Janyk (Kan.) +2,65......20. Heimschild +11,82, Lubellan nedokončil 2. kolo, Babušiak (všetci SR) 1. kolo.

Slalom žien - piatok: 1. Záhrobská (ČR) 1:43,91 min (52,77 + 51,14), 2. Schildová (Rak.) +0,11, 3. Pärsonová (Švéd.) +0,16, 4. Jelušičová (Chorv.) +0,50, 5. Zettelová (Rak.) +0,82, 6. Bergmannová (Nem.) +0,90 ...13. Zuzulová (SR) +2,38.

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.