Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Matičov rozprávkový príbeh

Elegán. N. Matič s loptou na nohe a s hlavou hore. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 18. aug 2009 o 22:00

V polovici decembra 2006 skúšal novoutvorený klub MFK Košice, ktorý bol nováčikom v najvyššej súťaži, troch balkánskych hráčov - 20-ročného Kostu Bjedova, 25-ročného Ilju Miloševiča a 18-ročného Nemanju Matiča. Novinársku obec zaujali hlavne preto, že dov

tedy MFK nemal žiadneho cudzinca vo svojich radoch. Vtedy nik netušil, že o necelé tri roky najmladší z tejto trojice prestúpi do FC Chelsea.

Jedného Kozáka poznal, druhého spoznal

Matič prichádzal do Košíc poznajúc Kozáka ml., netušiac, že na východe Slovenska ho povedie jeho otec. Na štadióne belehradskej Marakany sledoval, ako Artmedia so skvelým Čobejom v bráne vyradila jeho Partizan v predkole Ligy majstrov. "Z toho zápasu som si zapamätal dlhovlasého stredopoliara Kozáka. Vtedy som netušil, že raz bude jeho otec mojím trénerom," zasmial sa Matič, keď poskytol jeden z prvých rozhovorov v Košiciach.

Špeciálna požiadavka: vysoký

"Po necelých dvoch dňoch sa v najlepšom svetle ukázal Matič. Či sa prebojujú do kádra áčka, je v tejto chvíli ťažké predpovedať. Určite však všetci traja nepatria medzi hráčov z kategórie veľkých prestupov," uviedol športový riaditeľ MFK Jozef Vukušič. To bolo pred Vianocami 2006. A J. Vukušič mal na mysli prestupy smerom do klubu. "Vtedy nikomu ani vo sne nenapadlo, že v lete 2009 pôjde Matič do Chelsei a už bude v kategórii veľkých prestupov," pousmial sa pri spomienke Jozef Vukušič. Išlo o neznámych hráčov a vtedy nik nemôže dopredu povedať, v akom svetle sa mladíci ukážu.

Športový riaditeľ MFK si dobre pamätá i na prvý kontakt, ako prišli k Matičovi. "Jeho vtedajší manažér Rakčevič sa nás pýtal, aké typy hráčov potrebujeme. V tom čase sme hľadali mladých a perspektívnych futbalistov. Mali sme i špeciálnu požiadavku: mali to byť vysokí hráči. Hľadali sme hrotového hráča a futbalistu do stredu zálohy." V prípade Bjedova i Matiča to nakoniec i vyšlo. Veď Nemanja meria 194 cm. "Bolo badateľné, že je v nich potenciál. Veď mali za sebou aj dobrú školu v Crvenej zvezde či Partizane. Bol tu dobrý predpoklad, že sa môžu uplatniť."

Typ hráča, ktorý Kozákovi zarezal

Napriek tomu, že Matič prišiel z treťoligového klubu Kolubara a kondične nebol na tom najlepšie, technika a elegancia sa nedala nevšimnúť. Ak niekedy tréner povie, že hľadáme iný typ hráča, lebo taký máme aj doma, tak Matič je presne ideálom, ktorý napĺňa tieto slová. Je vysoký, no pritom techniku má výbornú, hlavu má stále hore, elegantne sa pohybuje s loptou i bez nej. Trénerovi Kozákovi imponovali najmä jeho skvele načasované a presné prihrávky a hlavne, že bol ľavák. Čerešničkou na torte bola i jeho povaha. Otvorenosť, sebavedomosť a neuveriteľná viera vo svoje sily je pre balkánsky naturel príznačná. Naopak, pri niektorých zakríknutých slovenských hráčoch absentuje. A to je práve tá typológia hráča, ktorú Kozák na Slovensku márne hľadal a našiel ju v Srbsku. Navyše, Matič mal všetko, nielen typológiu a víťazného ducha. Je až neuveriteľné, že tomuto hráčovi nechýbalo nič, po čom tréner volal. Aj preto pár dní po vítaní roka 2007 mohol Ján Kozák povedať: "Tohto Srba sme skúšali po skončení jesennej časti, na svoj vek vie toho naozaj dosť. Je to perspektívny hráč, môže z neho niečo vyrásť." Košičanom imponovala ešte jedna skutočnosť: "Nemanja bol úplne iný ako ostatní chlapci z Balkánu. Bol veľmi komunikatívni, skvele zapadol do kolektívu, veľmi rýchlo sa naučil po slovensky, bol veľmi pracovitý, chcel na sebe robiť, videl šancu, že niekam to môže dotiahnuť, a nemal maniere balkánskych hráčov. V tom čase ani on sám nepredpokladal, že sa dostane do srbskej reprezentácie," spomína J. Vukušič. Nasledovala ponuka na štvorročnú zmluvu a pre Kozáka úloha, aby doplnil mozaiku v skladbe mužstva. Skvelé prihrávky Matiča treba čo najlepšie využiť. Riešenie sa našlo čoskoro. Za obranu súpera si za nich postupne začal nabiehať ďalší Kozákov tromf, ktorý prišiel z III. ligy - Ján Novák. O niekoľko mesiacov neskôr už spolupráca fungovala naplno a na jednotku.

Perspektívny pre Slovensko len krátko

Až tak, že "Maňa", ako ho všetci v Košiciach volajú, začal byť perspektívny čoraz viac. A nielen pre Košice. Po roku v Košiciach začali tomuto hráčovi vybavovať slovenské občianstvo. Jozef Vukušič bol v tom čase asistentom Jozefovi Barmošovi pri slovenskej dvadsaťjednotke a takýto špílmacher by sa do tohto tímu hodil ako soľ. V polovici augusta 2008 dostal Matič slovenský pas, čo bol určite príjemný darček k jeho 20. narodeninám. Na Slovensku zavládlo menšie nadšenie. Navyše, keď Matič jasne povedal na margo možného lanárenia zo strany Srbska: "Môžu ma lanáriť, ale ja už nechcem. Už som sa rozhodol. Chcem reprezentovať Slovensko." Odhodlanie dlho nevydržalo a nadšenie opadlo po tom, ako vysvitlo, že na kongrese FIFA v Austrálii prijali úzus, že hráč, ktorý zmení občianstvo, musí žiť v novej krajine päť rokov, aby ju mohol reprezentovať... Pre slovenskú 21-ku bol teda odpísaný.

Teraz nás tu rozbili

Prišiel ligový duel s Trnavou, ktorý žlto-modrí vyhrali 2:1, a vtedajší tréner Spartaka Vermezovič si išiel oči vyočiť z Matiča a už aj z Milinkoviča. Ihneď volal svojmu dobrému kamarátovi do Belehradu Krčmarevičovi, ktorý bol trénerom 21-ky Srbska. "V Košiciach máš dvoch výborných hráčov, prečo ich nezavoláš do reprezentácie a nenominuješ ich? Teraz nás tu rozbili," vyjadril sa Vermezovič. "Ešte predtým však u mňa zisťoval, či chcem reprezentovať Srbsko, lebo čítal v novinách, že po slovenskom občianstve už nepôjdem. Ja som mu vysvetľoval, že za Slovensko ešte nemôžem hrať tri roky. Tým pádom nebudem môcť nastúpiť ani za slovenskú 21-ku. Za srbskú 21-ku by som teda mohol hrať. Neskôr mi volal reprezentačný kouč, ktorý si zisťoval niektoré veci a povedal mi, že v budúcnosti môžem pokojne hrať za A-mužstvo Slovenska, ak bude záujem. Rozhodol som sa teda, že pôjdem na ten barážový dvojzápas," vysvetlil 'Maňa' Matič, ako vlastne Srbi prišli na to, že zrazu majú v Košiciach dvoch hráčov základnej zostavy na najdôležitejší dvojzápas roka. Viac sa však zabával z toho, že porazil mužstvo brankára Ivicu Kralja. Veď ako malý chlapec v Partizane zbieral za jeho bránou lopty...

Vyradili Dánov, vystrájali v Izraeli

Krčmarevič tak v polovici októbra oboch povolal na barážový dvojzápas proti Dánsku. Srbi vyhrali oba zápasy 1:0. V Aaalborgu košickí hráči len striedali, no o týždeň v odvete nastúpili v základnej zostave a Milinkovič strelil jediný gól. Srbi si vybojovali miestenku medzi najlepšiu osmičku na ME 21 do Švédska. Prišiel november a prípravný duel v Izraeli. Košické M&M nemohlo chýbať v nominácii. A keby len to, v Tel Avive doslova vystrájali. Srbi vyhrali 3:2, keď už v I. polčase strelil Matič dva góly a Milinkovič jeden! V Srbsku nechápali, ako si ich predtým vo vlasti nik nevšimol. Na Slovensku si Matič vypočul kritiku, za to, že slová o reprezentovaní Slovenska išli do vzduchu. Fanúšikovia však presné príčiny nepoznali. Navyše, Nemanja aj tak nemohol obliecť dres Slovenska 21. Mohol však reprezentovať A-tím Slovenska. Jeho štarty v srbskej 21-ke nemali vplyv na seniorskú repre. Jednoducho, za ktorú krajinu nastúpi v prvom zápase A-mužstva, už len tú bude môcť ďalej reprezentovať.

Antičova poistka

A Srbi nič neponechali na náhodu. Vediac, že Matič tak skoro nemôže nastúpiť za Slovensko, poistili sa do budúcnosti. Začiatkom decembra prišiel fax na MFK zo Srbského futbalového zväzu, kde si ho Radomir Antič vyžiadal na prípravný zápas proti Poľsku. Absolvoval celý duel, no nebola to víťazná premiéra, lebo Srbi prehrali 0:1. V tom čase už mal "Maňa" za sebou týždňovú skúšku v FC Middlesbrough a pozorovateľov z rôznych klubov pribúdalo na zápasoch MFK Košice. Vo februári 2009 na cyperskom turnaji, kde štartovalo i Slovensko, si zaknihoval druhý štart, keď nastúpil proti Cypru (2:0). A interes klubov narastal: Olympiakos, Panathinaikos, Paríž SG, Groningen, Dortmund, o Anglicku ani nehovoriac. Na turecké sústredenie za ním prišli manažéri Spartaka a CSKA Moskva.

Ani zlomenina neodradila veľkoklub

Už-už to vyzeralo, že Matič prestúpi v zime, no nakoniec zostal a fanúšikovia sa potešili. A aj funkcionári klubu. Veď sa všeobecne očakávala Matičova nominácia na ME 21 do Švédska. Ak by zažiaril, jeho cena na hráčskom trhu by sa vyšplhala ešte vyššie. Rodák zo Šabacu zahviezdil hneď v prvom zápase proti Taliansku (0:0), no zároveň aj dohral. Päť minút pred koncom mu Giovinco stúpol nešťastne na nohu. Priehlavková kosť povolila a pre Matiča sa šampionát skončil. O lukratívnom prestupe nemohlo byť ani reči. Nasledovala operácia v Barcelone a pokoj od futbalu na niekoľko týždňov.

V polovici júla však Matič šokoval, keď v rozhovore pre Korzár z ničoho nič z Belehradu oznámil: "FC Chelsea mi ponúkla zmluvu na štyri roky a ja som s ňou súhlasil." Pre malé Slovensko bombastická správa. Mesiac pokračovali rokovania a nakoniec prezident MFK Blažej Podolák mohol v pondelok povedať: "Podpísali sme zmluvu o prestupe. V minulých dňoch sme dostali oficiálnu ponuku za tohto hráča, ktorá bola vo výške 1,5 mil. eur. Nakoniec sa nám podarilo odstupné zvýšiť ešte o 250 000 eur. A podarilo sa nám ešte vyrokovať jednu vec: peniaze nedostaneme v splátkach, ale okamžite." A tu by sme príbeh neznámeho hráča, ktorý sa vytiahol v Košiciach, mohli ukončiť. Lenže končí sa len košická epizóda. Matičova kariéra pokračuje ďalej a košickí fanúšikovia ju budú podrobne sledovať.

Zaujalo nás

Bude brať pol milióna ročne

MFK Košice by mal dostať za Matiča 1,75 milióna eur (52 720 500 Sk). Za dva a pol roka pekne zúročil jeho cenu. Napriek tomu, že všeobecne sa tvrdí, že do Košíc prišiel ako neznámy hráč zadarmo, nie je to celkom pravda. "Teraz si už presne nepamätám, ale určite sme niečo vyplatili jeho materskému klubu. Išlo o 30, možno 50 000 eur," dodal Jozef Vukušič.

N. Matič podpísal s Chelsea štvoročnú zmluvu v hodnote 2 milióny eur, čo znamená, že každý rok mu na konto pribudne pol milióna eur (15 miliónov SK). Pravda, ide o základný plat, ku ktorému môžu pribudnúť prémie, odmeny a rôzne bonusy.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.