Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Matič v Partizane za Kraljom zbieral lopty, teraz proti nemu hral

Sportnet|Publikované 21. sep 2008 o 22:00

Pred pár rokmi sa Nemanjovi Matičovi ani neprisnilo, že niekedy nastúpi reprezentačnému brankárovi bývalej Juhoslávie a Srbska Ivicovi Kraljovi. Ako

malý chlapec zbieral v Partizane Belehrad lopty za touto legendou, ktorá obliekala i dres FC Porta a PSV Eindhoven. V sobotu v Košiciach proti nej nastúpil a tešil sa z víťazstva.

KOŠICE. Jednoznačne najlepším hráčom na ihrisku v stretnutí 9. kola Corgoň ligy Košice - Trnava (2:1) bol Nemanja Matič. Srb s čerstvým slovenským občianstvom odohral parádny zápas. V I. polčase nepokazil azda ani jednu loptu. Spoluhráčom núkal jednu lepšiu prihrávku za druhou. A finálne kolmice boli pastvou pre oči. Novákovi prihrával efektne pätičkou na gól, o pár sekúnd ho vyzval do ešte väčšej šance. Onedlho do veľkej šanci prihrával i Kolbasovi.

- Dnes som zo seba vydal všetko, aby som hral dobre nielen ja, ale i celé mužstvo.

O zápase nakoniec rozhodol jedenástkový moment pred druhým gólom. Ako vyzerala situácia z vašej strany?

- Brankár vybehol na dlhú loptu, no ja som bol rýchlejší. Loptu som už mal na hlave, posunul som si ju a trnavský gólman ma rukami stiahol - čistá jedenástka.

V stretnutí nastúpili až piati Srbi. Na domácej strane popri vás aj Marko Milinkovič, na strane hostí Ivica Kralj, Nebojsa Jelenkovič a Borivoje Filipovič. Dochádzalo i k osobným súbojom medzi či faulom, no bez emócií so športovým podaním si rúk.

- Všetci traja sú to skúsení hráči. Dokonca, keď som bol malý, za Kraljom som zbieral lopty. Bolo to ešte v čase, keď chytal za Partizan Belehrad. Filipoviča poznám z II. srbskej ligy, sledoval som ho, je to vynikajúci útočník. S Jelenkovičom som ešte nemal osobnú skúsenosť. Videl som ho hrať proti Prešovu a tiež je to veľmi dobrý futbalista.

Kralj je ozajstnou legendou v Srbsku. Za reprezentáciu bývalej Juhoslávie, či neskôr Srbska a Čiernej Hory odohral 35-ročný gólman 41 zápasov. V Európe pôsobil vo zvučných kluboch ako je FC Porto či PSV Eindhoven. Naposledy pôsobil v FC Rostov. Najväčšiu časť kariéry však odohral v Partizane Belehrad. Bol čas na krátky rozhovor?

- S Kraljom som sa trochu rozprával pred zápasom i cez polčas, no nemali sme času na väčšiu debatu, aby som mu povedal, že som na zápasoch Partizána zbieral za jeho bránou lopty. Vravel som však, že ja som bol tiež niekedy v Partizane. Jasné, že si ma nepamätal, bol som ešte mladé ucho.

Pomysleli ste si niekedy, že proti nemu ešte nastúpite?

- Netušil som to. Mohol som si to len vo sne predstavovať... A už vôbec nie, že sa tak stane v Košiciach, v slovenskej lige. Predsa len bola a je to veľká osobnosť ešte bývalej Juhoslávie a neskôr i Srbska.

Ešte viac by svedčalo, keby ste mu strelili gól...

- Asi tak. Aj som nad tým pred zápasom rozmýšľal, aké by to bolo, streliť gól tejto legende. Bol by som veľmi šťastný. Úplne mi však stačí, že sme vyhrali.

Pri jednom momente, keď ste v súboji preskočili brankára Kralja, ste dlhý šprint dosť dlho rozdýchavali. Museli ste ísť do podrepu a dobre vám padlo ošetrovanie gólmana Spartaka. O chvíľu na to, po ďalšej akcii ste vedľa rozhodcu spadli na trávnik a vystrašili ste asi všetkých na štadióne. Čo sa stalo?

- Sám neviem, ale začal som mať problémy s dýchaním. Bolelo ma i brucho. Jeden čas to prerástlo až tak, že som sa 15-20 sekúnd nemohol vôbec nadýchnuť. Neviem si to vysvetliť, ešte som niečo také nezažil. Po zápase však už bolo všetko v poriadku, prešli aj bolesti brucha.

TOMÁŠ PETRO

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.