Matič je už slovenským občanom

Nemanja Matič (vpravo) z Košíc v súboji s Mariánom Čišovským z Artmedie Petržalka.
Nemanja Matič (vpravo) z Košíc v súboji s Mariánom Čišovským z Artmedie Petržalka. (Autor: ČTK)
Sportnet|21. aug 2008 o 00:00

Futbalový stredopoliar momentálne vedúceho tímu Corgoň ligy, Nemanja Matič, má v rukách všetky papiere k slovenskému občianstvu. Čaká len na pas. Reprezentovať však nemôže najbližšie tri roky.

KOŠICE. Zo srbského futbalistu Nemanju Matiča (nar. 1. 8. 1988) je už slovenský občan. Ľavák s prezývkou „Maňa“ v doterajšej kariére pôsobil v tímoch Obrenovac, Kolubara, Jedinstvo Ub, ale zahral si aj v Crvenej Zvezde Belehrad či Partizane Belehrad.

Najkrajší darček

„Stalo sa to pred týždňom. Dokonca po papiere som nemusel ísť do Bratislavy, vyzdvihol som si ich tu v Košiciach. Od podania žiadosti uplynuli asi dva mesiace. Rozprávalo sa o tom dlhšie, no odkedy sme na tom začali pracovať a zbierať dokumenty, uplynuli asi dva mesiace,“ povedal Nemanja Matič, ktorý dodatočne dostal darček k 20. narodeninám. „To je asi najkrajší darček, aký som mohol dostať. Teraz som už aj ja občanom Európskej únie. Už sa mi bude aj ľahšie cestovať.“

Verný Slovenskej republike

Pri udelení občianstva sa často uvádzajú rôzne podmienky, ktoré žiadateľ musí splniť pri udelení občianstva. „Nič ťažké odo mňa nechceli. Samozrejme, musel som dodať potrebnú dokumentáciu. Slová hymny som nemusel vedieť, ale musel som sľúbiť, že budem verný Slovenskej republike. Čo sa týka slovenčiny, boli prekvapení, ako ju dobre ovládam po roku a pol,“ usmial sa Matič, ktorý ešte nemá slovenský pas. Mal by ho dostať v najbližších týždňoch.

Košičania tak majú o jedného legionára menej. „Majú už len jedného, ale zato dobrého,“ smial sa Matič narážajúc na krajana Marka Milinkoviča.

Reprezentovať ešte nemôže

„Matič už má papiere v ruke, že je občanom Slovenskej republiky, chýba mu ešte pas. Čo sa týka reprezentovania Slovenska, to prichádza najskôr do úvahy o tri roky,“ povedal generálny riaditeľ MFK Jozef Vukušič.

Niekto si možno povie, prečo až o tri roky, prečo by prípadne nemohol už teraz reprezentovať Slovensko do 23 rokov. Veď taký zápasník David Musuľbes nás reprezentoval oveľa skôr. „Podľa nariadenia FIFA z kongresu v Austrálii, musí dotyčný hráč pôsobiť na území, odkiaľ dostal občianstvo, päť rokov. Matič je na Slovensku druhý rok.“

Aj Seye je Slovákom

Vybavenie občianstva pre Matiča bolo pomerne rýchle. „Mal na to aj nárok na základe osobitnej športovej činnosti. A v takých prípadoch postup prebieha o čosi plynulejšie,“ vysvetlil Vukušič. O občianstvo žiadal i dubnický útočník Mouhamadou Seye, ktorý pochádza zo Senegalu. „Je to rovnaký prípad ako Matič. Tiež má v ruke všetky papiere o tom, že je slovenský občan, ale tiež mu chýbajú rodný list a pas.“

V Košiciach zostal len jeden legionár v A-mužstve, Milinkovič. No pokojne sa môže stať, že aj on pôjde v stopách Matiča. „Momentálne situácia nie je taká, aby sme vybavovali občianstvo aj pre Milinkoviča, ale do budúcnosti uvažujeme aj nad touto eventualitou,“ dodal Vukušič.

Nachádzate sa tu: