Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Matiaško chce začať s novým trénerom

Sportnet|Publikované 27. apr 2006 o 22:00

Za kráľa biatlonovej stopy včera prvýkrát v dvanásťročnej histórii ankety vyhlásili MAREKA MATIAŠKA. O jeho prvenstve rozhodlo piate miesto na ZOH v Turíne vo vytrvalostných pretekoch. Marek zároveň prevzal ocenenie najpopulárnejší biatlonista.

Marek Matiaško s biatlonovou korunou na včerajšej slávnosti v Banskej Bystrici. FOTO - SITA

Za kráľa biatlonovej stopy včera prvýkrát v dvanásťročnej histórii ankety vyhlásili MAREKA MATIAŠKA. O jeho prvenstve rozhodlo piate miesto na ZOH v Turíne vo vytrvalostných pretekoch. Marek zároveň prevzal ocenenie najpopulárnejší biatlonista.

Po Paľovi Hurajtovi ste len druhý muž na biatlonovom tróne, dlhá bola cesta na výslnie?

,,Nebolo to prekvapujúce, aj keď som čakal dlhých dvanásť rokov."

Nemyslíte si, že to mohlo v Turíne dopadnúť aj lepšie?

,,Nemrzí ma tak uletená rana vo vytrvalostnom biatlone ako pokazený šprint, v ktorom som mal urobiť viac a prebojovať sa do stíhacích pretekov. Bežeckú a streleckú formu som mal veľmi dobrú, nefungovala mi psychika. Bol to môj najhorší olympijský deň."

Ako hodnotíte celú sezónu?

,,Určite ako najúspešnejšiu v kariére. Podobné bežecké výkony som predvádzal už predtým, teraz sa pridala streľba."

Od MS v Holmenkollene v roku 2000, kde ste skončili siedmy, ste na ďalší úspech čakali šesť rokov.

,,Za ten čas som vystriedal niekoľko trénerov, vypočul som si niekoľko názorov a veľakrát som sa pohádal. Asi som musel vydržať. Posilnilo ma to do ďalších sezón, v ktorých to, dúfam, bude už len lepšie."

Najväčší úspech ste dosiahli pod vedením Milana Gašperčíka, ako ďalej?

,,Všetko sme si vydebatovali. Tréningové zaťaženie mi neprekáža, nerozumieme si po ľudskej stránke. Chcem začať spoluprácu s Paľom Kobelom, mladým, vzdelaným a ambicióznym človekom. Stále dúfam, že toto nebola najúspešnejšia sezóna. Už nechcem, aby som počas zimy dosiahol iba jeden dobrý výsledok. Keď je forma, trvá minimálne päť týždňov a za ten čas sa môžem dostať do prvej desiatky aspoň päťkrát."

Zmenilo sa v Dukle niečo po úspechu na ZOH?

,,Prakticky nič, stále som rotmajster."

Na olympiáde ste mali číslo 21, stalo sa najobľúbenejším?

,,V sezóne som si odkladal štartové čísla a z desiatich bolo osem medzi 20 - 30. Viackrát sa objavila 21-ka, olympijskú som si odložil a nikomu ju nedám. Ostatné som rozdal."

S ocenením ste prevzali dva šeky. Od cestovnej kancelárie na dovolenku za 20-tisíc a 200-tisíc od SOV. Čo s nimi?

,,V Banskej Bystrici som jedenásť rokov a stále žijem v ubytovni Dukly. Nie je to zlé, prerobili nám byt, ale svoje je svoje. Chcem investovať do vlastného bytu. Vlani sme boli s priateľkou na dovolenke v Egypte, teraz plánujeme nejaký grécky ostrov."

Sanitra a Gašperčík končia v reprezentácii

BANSKÁ BYSTRICA - Slovenské reprezentácie v biatlone ostali po sezóne bez trénerov. Juraj Sanitra skončil pri ženách, Milan Gašperčík pri mužoch. ,,V minulosti ťahali voz úspechov ženy. V Turíne to nevyšlo, odklonilo sa od nás šťastie. Treba to chápať ako športový neúspech, ktorý nie je vždy priamo úmerný vynaloženému úsiliu. Odchod z postu trénera žien je moje osobné rozhodnutie, beriem to ako skutočnosť, ktorú prináša život. Odviedol som svoje, nehovorím, že som nemohol viac, ale treba dať šancu iným, aby si vyskúšali, že to nie je jednoduché. S dievčatami som bol na výslní dvanásť rokov. Úspechy s nimi a Paľom Hurajtom mi nikto nemôže zobrať," povedal Juraj Sanitra. V máji sa uskutočnia voľby v SZB, ktorého je Sanitra prezidentom. ,,Priznám sa, cítim sa prejedený funkciami v biatlone, ale to, či budem kandidovať na post prezidenta, nebudem teraz komentovať," dodal.

Milan Gašperčík trénoval okrem Mareka Matiaška aj Martinu Halinárovú, ktorí dosiahli najlepšie výsledky v sezóne - a predsa končí v reprezentácii. ,,Ostávam šéftrénerom v Dukle Banská Bystrica a vlastne ich budem mať stále na starosti. Štyri roky pri reprezentácii stačili. Raz ma vyhadzovali, potom potľapkávali. S odretými ušami som to dotiahol do úspešného konca a potrebujem niečo zmeniť," povedal M. Gašperčík. (mig)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.