Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Matejovci odchádzajú, ale bez Svjantekovej

Sportnet|Publikované 20. dec 2007 o 00:00

Pomôže roztržka úspešnému silovému trojboju? Na Slovensku to bude ojedinelý prípad dvoch športových asociácií, keď v tom istom športovovm odvetví

Pomôže roztržka úspešnému silovému trojboju?

Na Slovensku to bude ojedinelý prípad dvoch športových asociácií, keď v tom istom športovovm odvetví budú dve extraligy či národné šampionáty a reprezentácie. Schyľuje sa k tomu v silovom trojboji, kde sú aj dve svetové federácie. Slovenská asociácia kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKST) je v IPF, ktorá bola založená pred viac ako 40 rokmi.

Trpeli za názory a návrhy

Klub silového trojboja a kulturistiky Matej Bardejov vo svojej pätnásťročnej histórii získal deväť majstrovských titulov v extralige družstiev a v každoročných klubových hodnoteniach je u nás bezkonkurenčný. Má 65-percentné zastúpenie v reperezentáciách a jeho pretekári získali na vrcholných podujatiach 71 percent medailí. Silový trojboj a tlak na lavičke neláka do takej miery ako kulturistika či fitnes. Médiá takémuto spôsobu zvládnutia hmotnosti činiek venujú len pramálo pozornosti, veď nepatrí do programu olympijských hier. Ján Matej, prezident svojho klubu v Bardejove, už nevydržal odsúvanie na vedľajšiu koľaj zo strany Výkonného výboru SAKST: "Sme definitívne rozhodnutí, odchádzame do druhej svetovej federácie WPC. Boli sme diskriminovaní nielen pri finančnom zabezpečení klubu, kde vychovávame podstatnú časť reprezentácie, ale za naše názory a návrhy trpeli aj pretekári, ktorí neboli nominovaní na majstrovstvá sveta či Európy. Neodchádzame do slabšej federácie, kde chceme zažiariť, ako sa to mylne interpretuje. My už žiarime desať rokov. Nemôže nás prezident SAKST Michal Čapla trestať za to, že ho kritizujeme pre netransparentný tok peňazí a nakladanie s nimi. Boli sme oslovení prezidentom Slovenského zväzu kulturistiky, fitnes a body fitnes Arpádom Mesnerom, aby sme sa zaregistrovali do WPC. V klube sme mali schôdzu, nebolo treba veľa vysvetľovať, pretekári to poznajú.

Eva Svjanteková nepodpísala

V SAKST zo 116 registrovaných klubov je 75 aktívnych, vo vetve tlak a silový trojboj je ich 24. Pri neúčasti 'matejovcov' tohtoročný majstrovský titul v extralige získal ďalší klub z Bardejova Xawax PT, ktorý založili bývalí matejovci Pavol Varchola a Dana Matejová. Výraznou postavou z generácie tridsaťročných je Eva Svjanteková, viacnásobná rekordérka, majsterka sveta a Európy, ktorá sa rozhodla, že neopustí rady SAKST: "Neprestupujem. Zatiaľ zostávam v SAKST a hľadám nový klub. Najlepšie podmienky mi núkajú v Bánovciach nad Bebravou, kde by mi zabezpečili môj športový rast i účasť na súťažiach. Budem môcť štartovať na svetových hrách pod záštitou MOV."

Peter Uríček: "Matej zavádza a klame."

Ján Matej avizoval odchod jedenástich klubov nielen z východného Slovenska. O konkrétnej situácii sme sa inforomovali u generálneho sekretára SAKST v Bratislave Petra Uríčka: "Písomne sme dostali podklady na ukončenia členstva v našej asociácii od piatich klubov, čo je spolu 55 pretekárov - Matej Bardejov (26), MŠK Matej Stropkov (7), FK OTJ Jamník (13), KSTK KIM Svidník(3), ŠKP Sečovce(6). Ján Matej klame a zavádza a robí rozvratnú politiku. My sme vo svetovej federácii IPF, ktorá je v GISF a je to jediné združenie na svete, ktoré uznáva Medzinárodný olympijský výbor a Ministerstvo školstva SR. Je to nešvár v neolympijskom športe, ako trebárs vo fitnes či karate. My sme podpísali chartu o boji proti dopingu. Matejovci prestupujú do svetovej federácie WPC, ktorá nie je v GISF a nie sú tam dopingové kontroly. Môžu si tam robiť svetové rekordy. Škoda talentovaných dievčat Porubskú a Kostúrovú."

Súvisiace články