Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Matanin uzavrel športový program hier, diváci mu nedovolili vypustiť

TASR|30. aug 2004 o 09:15

Atény 30. augusta (TASR) - Posledným pretekárom, ktorý na Hrách XXVIII. olympiády prebehol cieľom a tým pádom vlastne uzavrel športový program hier v ...

Atény 30. augusta (TASR) - Posledným pretekárom, ktorý na Hrách XXVIII. olympiády prebehol cieľom a tým pádom vlastne uzavrel športový program hier v krajine ich zrodu, sa stal v nedeľu večer Slovák. Marcel Matanin s vypätím posledných síl prebehol záverečné metre prapôvodnej maratónskej trasy a v cieli zožal len o niečo menej potlesku a pozornosti novinárov a fotoreportérov ako medailisti.

Po príchode do cieľa padol na kolená asi rovnako ako prvý maratónec Filipides pred 2500 rokmi, ktorý po oznámení víťazstva nad Peržanmi zomrel. Matanin sa však už o chvíľu postavil a mával vďačnému publiku. "Hrozné, som strašne zničený, strašne ma všetko bolí, ale som rád, že som došiel až do cieľa. To bol môj hlavný cieľ, nemal som veľké oči na umiestnenie. Myslel som, že to bude trochu rýchlejšie, ale to teplo ma zničilo, aj keď som nezačal rýchlo. Vyšiel z toho taký čas ako vyšiel, ale ja som bežal s tým pocitom, že musím dôjsť do cieľa." Bez divákov lemujúcich celú trať by to asi nedokázal. "Mal som chuť ísť niekedy iba krokom. Mal som už toho naozaj plné zuby, ale tí ľudia ma nenechali a neustále ma burcovali a vďaka nim som vlastne až tu."

O tom, že 80. priečka je z vyše stočlenného štartového poľa posledná, sa 30-ročný rodák z Vranova dozvedel až po niekoľkých minútach v cieli. "Ja sa držím olympijských pravidiel, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa a pre mňa bola už veľká česť, že som bežal medzi toľkými hviezdami."

Začiatok pretekov bol podľa jeho predstáv, čomu nasvedčovali aj medzičasy. Keď sa však trať začala dvíhať do kopcov oddeľujúcich oba brehy Atického polostrova, ozvali sa problémy. Žalúdok vypovedal poslušnosť. "Po desiatom kilometri začínali kopce a mne tam prestalo pracovať pitie, začal som mať problémy so žalúdkom. Ale naozajstná kríza začala na polovici trate a odvtedy to bolo riadne trápenie."

Špecialista na beh do vrchu mal na svojom konte pred štartom len dva maratóny. "Bol to len môj tretí maratón v živote, ale asi najťažší. A dosť dlho teraz ani žiadny nepobežím. Určite však nebol posledný." Paradoxne však 80. miestom spravil Matanin najlepší výsledok slovenského bežca v samostatnej ére. Pred štyrmi rokmi v Sydney Róbert Štefko preteky nedokončil. Podarilo sa mu to až v Aténach, ale už v českom drese.

Súvisiace články