Štvrtok, 6. mája, 2021Meniny má Hermína

Masér sa dostal od michalovských hádzanárok až k Saganovi

Michalovčan Maroš Hlad. Osobný masér cyklistu Petra Sagana. (Autor: archív M. H.)
Sportnet|13. mar 2012 o 00:00

Bývalý cyklista, rodák z Michaloviec a dlhoročný masér, sa od začiatku tohto roka pohybuje medzi najlepšími cyklistami sveta.

Bývalý cyklista, ktorý je rodákom z Michaloviec a dlhoročným masérom, sa od začiatku tohto roka pohybuje medzi najlepšími cyklistami sveta.

MICHALOVCE. „Taká ponuka príde možno len raz za život,“ povedal 34-ročný masér Maroš Hlad po tom, čo mu jeden z najväčších talentov svetovej cyklistiky Peter Sagan ponúkol možnosť spolupráce.

Michalovský rodák sa na prelome rokov stal jeho osobným masérom. Ako sa k nemu dostal a kto vlastne Maroš Hlad je, si môžete prečítať práve teraz.

Konečná v Podbrezovej

Maroš Hlad sa v minulosti takisto ako Peter Sagan venoval cyklistike. S pretekaním začal v Michalovciach, odkiaľ po skončení juniorského veku odišiel na ZVS (základnú vojenskú službu) do Pezinka.

„Jazdil som za tamojšiu VTJ a potom krátko aj za Duklu Trenčín. Necelý rok som pôsobil aj vo VSŽ Košice, odkiaľ som odišiel do ŽP Šport Podbrezová, s ktorými som podpísal zmluvu,“ prezradil na úvod M. Hlad.

„Býval som však v Trenčíne, kde som sa spoznal s tamojšími pretekármi, mechanikmi, masérmi či trénermi. Kariéru som ukončil vo veku 22 rokov, pretože som nepadol do oka novému trénerovi Podbrezovej, ktorý so sebou dotiahol nových cyklistov a preto so mnou zo dňa na deň klub rozviazal zmluvu. Skúšal som si ešte hľadať nový klub, ale nepochodil som. Tak som odišiel za prácou do zahraničia, presnejšie do Izraela.“

Koniec kariéry ho mrzel ešte veľmi dlho. „Najviac mi bolo ľúto vtedy, keď som sa stretol s cyklistami, ktorí naďalej súťažne jazdili a ja už nie. A boli medzi nimi aj takí, ktorých som ja porážal. Dokonca v čase môjho konca sa tvorila reprezentácia do 23 rokov, tréner ma chcel povolať, ale ja som už nepretekal,“ hovoril.

Masírovať začal na vojne

K masírovaniu sa M. Hlad dostal ešte počas základnej vojenskej služby.

„Bolo to približne pred dvanástimi rokmi. Pritiahol ma k tomu na vojne Jozef Ivanko zo Zalužíc, ktorý je v súčasnosti osobným trénerom českej tenistky Petry Kvitovej, a ponúkol mi to, aby som si privyrobil. Ja som bol na športovej vojne, takže počas nej som si mohol urobiť rôzne masérske kurzy a školenia. Začalo ma to baviť a po vojne som kurzy dokončil,“ povedal nám o svojich masérskych začiatkoch.

Neskôr začal pracovať ako masér v Hoteli FIS na Štrbskom Plese, v slovenskej cyklistickej reprezentácii či v Dukle Trenčín.

V Michalovciach si otvoril spinningové centrum, kde bol zároveň aj trénerom. Potom sa dostal ženského hádzanárskeho družstva Iuventy Michalovce.

Do klubu ma pritiahol tréner Michal Lukačín, ktorý tím viedol v sezóne 2008/2009. Poznám sa s ním veľmi dlho, vedel, že som masérom a že vlastním spinningové centrum. Prišiel za mnou s tým, či nechcem externe pomáhať, pretože na vtedajšieho maséra Marka Jenčíka toho bolo veľa. Družstvo ku mne začalo chodiť aj na spinning. Keď Lukačín v Iuvente skončil, myslel som si, že to bude aj môj koniec. Marek Jenčík ma však stále volal, aby som mu pomáhal. V lete 2010 si našiel nové zamestnanie, takže v klube skončil,“ rozprával M. Hlad.

O jeho služby mali záujem aj ďalší tréneri Iuventy Dušan Daniš či Roman Lamač, a tak sa od sezóny 2010/2011 stal masérom ženského tímu.

Ponuka od Sagana

Počas pôsobenia v hádzanárskom klube sa mu začal Peter Sagan, profesionálny slovenský cyklista, začal ozývať s tým, či ho nepríde pomasírovať.

„Bolo to počas minulého leta, keď do Iuventy prišiel trénovať maďarský tréner József Vura. Často sme cestovali do Maďarska, ale podarilo sa mi vybaviť trojdňové voľno a odišiel som za Petrom Saganom. Masíroval som ho pred odchodom na preteky okolo Poľska, ktoré sa mu podarilo vyhrať. Po návrate sa mi teda opäť ozval, či ho nepomasírujem. Tak som za ním prišiel na dva dni. Tesne pred odchodom na Vueltu mi zavolal s tým, že chce, aby som mu robil osobného maséra. Vedel, že mám rodinu, tak mi dal týždeň na rozmyslenie,“ prezradil M. Hlad.

„Keď som to oznámil manželke, skoro odpadla. Nakoniec však prikývla a stal som sa nielen jeho masérom, ale aj ďalším z tímu.“

Hlad bol veľmi rád, že vedenie Iuventy Michalovce mu v odchode nebránilo.

„Klub patrí k špičke na Slovensku aj Česku a boli tam vytvorené výborné podmienky. Bol som tam veľmi spokojný a rád sa v budúcnosti do klubu vrátim. Iuvente mám čo vracať,“ dodal 34-ročný Michalovčan, s ktorým sa počas nedávnej krátkej zastávky v rodnom meste vedenie hádzanárskeho klubu pred zápasom s Olomoucom slávnostne rozlúčilo a na pamiatku mu darovalo dres Iuventy.

Prvý kontakt so Saganom

Hlad sa Petrom Saganom a jeho starším bratom Jurajom, ktorí sú rodákmi zo Žiliny, pozná už dlhé roky.

„Raz boli v Tatrách na sústredení slovenskej reprezentácie a ich masér Michal Škvarka ma požiadal, či by som ich nepomasíroval. Ja som súhlasil a hneď som sa s nimi zblížil. Odvtedy sme v kontakte. Ešte som s Petrom v roku 2010, keď prestupoval z trenčianskej Dukly do talianskeho tímu Liquigas Cannondale, vtipkoval, že ak mu stúpne sláva do hlavy, či sa mi vôbec odzdraví. Odvetil, že nech sa neobávam, že on taký nie je. A mal pravdu, stále zostal nohami na zemi, vôbec sa nezmenil. Je to také veľké dieťa. Avšak správa sa inak ako jeho rovesníci, tak dospelácky. Je to hlavne tým, že sa pohybuje v spoločnosti starších ľudí,“ rozprával o 22-ročnom P. Saganovi jeho masér.

„Rád sa zastaví pri fanúšikoch a porozpráva či odfotí sa s nimi. Ako som už hovoril, nezmenil sa.“

Premiéra na Tour de France

Hlad je takisto členom tímu Liquigas Cannondale.

„Je to taliansky tím a v kolektíve, ktorí tvoria maséri, mechanici či manažéri, ktorí sú zároveň aj trénermi, sú väčšinou Taliani. Pretekári však pochádzajú z rôznych krajín. Sú tu Američania, Poliaci, Slováci alebo Belgičan. Hovorí sa tu po taliansky. Saganovci už tento jazyk ovládajú veľmi dobre, takže mi pomáhajú v komunikácii s ostatnými,“ uviedol masér

Je nadšený z podmienok, aké v tíme sú: „Všade sa presúvame letecky, ubytovaní sme v 5- hviezdičkových hoteloch a všade okolo mňa sú špičkoví pretekári. Vedľa mňa sedeli také osobnosti ako Mark Cavendish, Andy Schleck, Ivan Basso či Vincenzo Nibali. A Peter Sagan patrí medzi nich. Je to niečo neskutočné.“

Sagana čaká v tomto roku premiéra na prestížnych pretekoch Tour de France.

„Lídrom nášho tímu bude spomínaný Nibali a Peter nasleduje hneď po ňom, takže bude bojovať o zelené tričko. Štartovať bude prvýkrát, uvidíme ako to zvládne,“ hovoril M. Hlad.

Prezradil, aké sú Saganove prednosti: „Výborne ovláda bicykel. Do kopca dokáže ísť na zadnom kolese a dokonca bez rúk. Rád zabáva ľudí, do cieľa raz išiel aj na zadnom kolese. Ďalšími jeho prednosťami sú dojazdy, zákruty či kratšie prudké kopce.“

Robota od rána do večera

So Saganom bol M. Hlad v polovici februára na pretekoch Tour de Oman a Tour de Qatar, ktoré trvali po sedem dní. Aká je náplň práce maséra?

„My s mechanikmi kmitáme od rána do večera. Väčšinou sme traja až piati maséri, podľa počtu pretekárov. Hneď od rána má jeden masér na starosti stravu, ďalší pitný režim. To všetko nechystáme len pre pretekárov, ale aj pre mechanikov či športových manažérov. Pred štartom pretekov ešte poumývame tímové autá, aby bolo dobre vidieť reklamy. Potom si rozdelíme prácu: jeden až dvaja idú s tímovým autobusom alebo kamiónom do cieľa pretekov, kde chystajú čisté osušky alebo zistia, kde sa vyhlasujú výsledky. Ďalší dvaja idú na bufet, kde podávajú jedlo a vodu, väčšinou je to niekde na kopci. Pretek skončí niekedy okolo piatej popoludní a večer masírujeme pretekárov. Nasleduje večera a neskoro večer konečne máme oddych, ktorý ja vypĺňam napríklad učením sa alebo prostredníctvom internetu komunikujem s rodinou a kamarátmi,“ uzavrel M. Hlad.

V týchto dňoch je v s tímom v Toskánsku na preteku Tirreno-Adriatico, kde sa P. Saganovi výborne darí a dokázal zvíťaziť vo štvrtej (najdlhšej) etape.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články