Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Martinko Joppa letel prvýkrát - na paralympiádu

Sportnet|17. mar 2006 o 00:00

Aj osemročný Martinko Joppa (na snímke s otcom) odsledoval včera na tribúne v Sestriere dve štvrté miesta slovenských paralympionikov v obrovskom slalome. A večer sa ponáhľal do Turína na hokejové semifinále Nemecko - Kanada.

FOTO

Tretiaka zo základnej školy v Kežmarku, ktorého začiatkom augusta zrazil opitý vodič s dvoma promile alkoholu v krvi a po náraze o múr pripravil o obe nohy, pozval do Talianska s finančnou pomocou nadácie SPP Slovenský paralympijský výbor. Martinko sa totiž ako bývalý hokejový brankár športu vzdať nechce. Keď nemôže hrať hokej so zdravými, skúsi to v ice sledge hokeji (na sánkach), v akom sa v Turíne bojuje o paralympijské medaily.

Sledge hokej v Kežmarku

"Už sme v Kežmarku ako prví na Slovensku založili hokej na sánkach. Je nás zatiaľ jedenásť, z toho dvaja vozičkári. Môžu ho hrať aj zdraví, len musia rovnako sedieť na sánkach. Aj ja som sa pridal," vysvetľoval Martin Joppa starší, zatiaľ čo sa jeho bledý syn vedľa neho chúlil do slovenskej vlajky prehodenej cez vetrovku. Kľukaté horské cestičky z Turína do Sestriere mu neurobili dobre. Ani malé lietadlo, ktoré ho dopravilo do metropoly Piemontu.

"Letel prvý raz v živote. Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo. Mailoval som na paralympijský výbor, či by nám nepomohli s registráciou sledge hokeja a oni sa nás opýtali, či sa nechceme prísť pozrieť na hokej do Turína. Vyzdvihol som ho z Národného rehabilitačného centra v Kováčovej a sme tu," vysvetľoval 35-ročný otec.

Bývalý zvárač a vojak z povolania už do práce nechodí. Stará sa o syna, z ktorého možno vyrastie úspešný paralympionik. Martinko už športuje. "V lete skúša lukostreľbu, v zime hrá hokej." Na paralympiáde vo Vancouveri 2010 ešte štartovať nemôže. Druhého mája oslávi 9. narodeniny, pravidlá Medzinárodného paralympijského výboru pripúšťajú štart až po pätnástke.

Bondra áno, Šatan nie

Veľký sen však Martinko živí v duši už teraz. "Viem si predstaviť, že raz budem hrať hokej na paralympiáde. Veď hokejisti sa mi páčia. Bondra, Pálffy, Demitra, Gáborík. Len Kapuš a Šatan sa mi nepáčia. Keď išiel Šatan do Slovana, robil sa veľkým pánom," vravel Martinko Joppa, ktorý sa s niektorými už stihol skamarátiť. Najmä s Jánom Lašákom a Michalom Handzušom, ktorý ho už stihol navštíviť v Kováčovej, kam dochádza Joppa od novembra minulého roku. Desiati hokejisti z NHL zasa prispeli Joppovcom sumou 200-tisíc Sk na auto, bez ktorého by bol ich život oveľa ťažší.

"Od Lašáka mám aj výstroj a dres z Pardubíc. A na Lotto cupe v Piešťanoch som získal aj hokejku od kanadského brankára Coreyho Hirscha," pochválil sa malý Martin. Žiackemu oddielu zdravých v HK VTJ Kežmarok v bránke bolestne chýba. "Dodnes nemajú brankára, v bránke sa striedajú všetci z poľa," prezradil nám.

Martinko sa domov vracia v sobotu ráno, od pondelka bude opäť v Kováčovej. "Na víkendy odchádzame domov, ale budeme tam jazdievať tak dlho, kým sa nenaučí chodiť. Protézy už má," vysvetlil Martin Joppa starší.

Súvisiace články