Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Martinina šanca hneď v úvode

Sportnet|14. aug 2004 o 00:00

Moravcová na 100 m motýlik Holanďanku de Bruijnovú nikdy nezdolalaAmericko-austrálsky súboj by mal dominovať osemdňovému maratónu plaveckých súťaží, ktorý sa dnes začína v ústrednom aténskom komplexe. Američania pred štyrmi rokmi v Sydney doslova zmietli

Ostrým bojom o medaily predchádzali aj v Aténach družné rozhovory. Aj trojnásobná olympijská víťazka zo Sydney Holanďanka Inge de Bruijnová (vľavo) si počas tréningu v aténskom akvacentre mala čo povedať s nemeckou plaveckou hviezdou Franziskou van Almsickovou.

FOTO - TASR/AP

Moravcová na 100 m motýlik Holanďanku de Bruijnovú nikdy nezdolalaAmericko-austrálsky súboj by mal dominovať osemdňovému maratónu plaveckých súťaží, ktorý sa dnes začína v ústrednom aténskom komplexe. Američania pred štyrmi rokmi v Sydney doslova zmietli domáci tím, keď získali 33 medailí (z toho 14 zlatých). Z osemnástich austrálskych bolo len päť zlatých.

Hrdinami však boli dva holandské rýchliky. Pieter van den Hoogenband zlato na sto i dvesto kraul ozdobil svetovými rekordmi a Inge de Bruijnová vyhrala ešte o disciplínu viac. K 50 a 100 m voľný spôsob pridala najcennejší kov a svetový rekord na motýľkarskej stovke s náskokom 1,36 sekundy pred našou Martinou Moravcovou. Na týchto tratiach neprehrala už päť rokov.

Práve motýľkarskou stovkou začína dnes 199-násobná slovenská rekordérka účinkovanie v Aténach. Martina v nej občas spomenula zlaté ambície, no zdolať de Bruijnovú a líderku tohtoročných tabuliek Austrálčanku Petriu Thomasovú bude poriadna fuška. A medailu chce aj Poľka Otylia Jedrejczaková či Američanka Jenny Thompsonová.

Svet sa teší najmä na súboj ostatných s Američanom Michaelom Phelpsom, ktorý avizoval možný útok na rekordných sedem zlatých Marka Spitza z Mníchova 1972. Prvý krok musí urobiť už dnes na polohovej štvorstovke, čo by pre suverénneho lídra tohtoročných tabuliek nemal byť veľký problém.

Láka aj prsiarsky duel Američana Brendana Hansena s Japoncom Kosuke Kitadžimom. Na oboch tratiach patril svetový rekord 22-ročnému tokijskému majstrovi sveta Kitadžimovi, no Hansen mu ich pred mesiacom na americkej kvalifikácii v Long Beach vzal. Zajtra čaká oboch duel na stovke a texaský poľovník Hansen veľmi túži vyhrať. Aj preto, že v deň finále oslavuje 23. narodeniny.

Znakárske trate mužov by mali patriť ďalšiemu Američanovi Aaronovi Peirsolovi, krauliarske Phelpsovi alebo Thorpovi, ktorý v Sydney spolu s Hackettom a Susie O'Neillovou (už nesúťaží) zachraňoval austrálske plávanie. Thorpe má na dnešnej štvorstovke voľným spôsobom priam povinnosť vyhrať. Nebyť hrdinského gesta Craiga Stevensa, ktorý mu po pošmyknutí pred štartom národnej kvalifikácie prepustil miesto, nemohol by v nej plávať.

Ženy rovnako ambicióznu plavkyňu typu Phelpsa momentálne nemajú. Na dve individuálne zlaté môže podľa medailových prognóz týždenníka Sport Illustrated pomýšľať len nemecká krauliarka Hannah Stockbauerová (na 400 a 800 m) a Ukrajinka Jana Kločkovová, ktorá posledné dni prípravy strávila spolu s našou Moravcovou v slovinskom Koperi. V Sydney zmietla konkurenciu na oboch polohových tratiach. Bude prekvapením, ak sa jej to v Grécku nepodarí. V dnešnom finále tej dlhšej (na 400 m) je veľkou favoritkou.

RASTISLAV HRÍBIK

Plavecké medaily zo Sydney

  1. USA 14 8 11
  2. Austrália 5 9 4
  3. Holandsko 5 1 2

Súvisiace články