Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Martina Suchá chce v budúcom roku do prvej päťdesiatky, potom pomaly vyššie

Sportnet|Publikované 5. dec 2002 o 23:00

Košice/ Nové Zámky - Slovenská tenistka Martina Suchá sa v ženskom profi kolotoči pohybuje od roka 1996. V tomto roku, sa dočkala prvého víťazstva na

turnaji WTA, podarilo sa jej to začiatkom roka, ktorý jej priniesol i 4.kolo na Australian Open, v Hobarte. Dvadsaťdvaročná hráčka, rodáčka z Nových Zámkov, sa stala i víťazkou Fed Cupu. Ako jediná prítomná členka (ostatné hráčky: Hantuchová, Husárová, Nagyová sú momentálne v zahraničí) preberala tento víkend spolu s nehrajúcim kapitánom Tomášom Malikom v bratislavskej Redute ocenenie pre tím roka. Úplne zaslúžene a samozrejme sa ním stal ten ženský fedcupový.

*****

V tomto roku ste dosiahli i pár pekných výsledkov. Štvté kolo na Australian Open, Hobart, Fed Cup...

"S týmto rokom som celkom spokojná. Vyhrala som svoj prvý turnaj, v Austrálii, v Hobarte, na Australian Open som dosiahla štvrté kolo. Akurát, že mi celkom podľa mojich predstáv nevyšla antuková sezóna. Mrzí ma i koniec roka, keď som kvôli zraneniu nemohla absolvovať halové turnaje."

Vaším posledným turnajom tak bol ten v thajskej

Pattayi. Tu ste mali i kus smoly, v 1. kole ste narazili na Widjajovú, neskoršiu víťazku.

"Bol to môj posledný turnaj. Ja som predtým turnaje nehrala. Leteli sme po Fed Cupe z Kanárskych ostrovov a hrala som hneď na druhý deň po prílete. Bolo to ťažké, hneď si takto zvyknúť, navyše po dlhom lete a proti dobrej súperke."

Keď už porovnávame. Čo si ceníte viac? Štvrté kolo na Australian Open či triumf v Hobarte. To štvrté kolo vám vynieslo 134 bodov, Hobart 114. V každom prípade, bol to základ vašich 555 tohtoročných bodov.

"Tie body, to ani presne neviem (smiech), ale môže byť. Turnajové víťazstvo sa cení vždy viac, vyhrať turnaj je vždy ťažké. Ale ťažko mi je to porovnať, byť na grandslame medzi poslednými šestnástimi... Je to u mňa zhruba narovnako."

Tento rok vám priniesol i pár zaujímavých skalpov. Dechyová v 2.kole Fed Cupu, Ruano Pascalová, Prattová, Svenssonová, Leon Garciová... Ktorý z nich bol najcennejší?

"Asi ten, ktorý som získala pri Dechyovej. Bol o to cennejší, že priniesol víťazstvo vo fedcupovom zápase. Hlavne to ma potešilo."

Veď to bol tretí, víťazný bod, proti Francúzkam.

"Aj preto."

Fed Cup. Vo finálovom turnaji, proti Taliankam v semifinále i Španielkam vo finále, ste už nedostali príležitosť. Nemrzelo?

"Určite by som rada nastúpila a hrala. Janette Husárová a Daniela Hantuchová dostali logicky prednosť, hrali veľmi dobre a v tímových súťažiach nejde o individuálne záležitosti. O to, kto nastúpi, má ísť tá, ktorá je najlepšie pripravená. Najdôležitejšie je, že sme uspeli ako tím."

Janette Husárová a Daniela Hantuchová. Na turnajoch ste sa stretli i so Slovenkami. Je to iné, ako keď hráte proti Ruskám, Francúzkam či Taliankam?

"Je to iné. Poznáme sa ako kamarátky. Ale samozrejme, na turnaji to berieme profesionálne. Pristupujeme ako ku každému inému zápasu, v tomto smere tam nie je rozdiel."

Veď ste i bojovali proti nim viac ako húževnato. Vo Wimbledone ste s Danielou Hantuchovou prehrali v trojestovej bitke (2:6, 6:4, 3:6), V Montreale ste zdolali Janette Husárovú (6:2, 6:2).

"(Smiech) Hráme naplno a snažíme sa vyhrať. Onojstranne. Je naozaj jedno, proti komu na turnaji hráte, princíp je ten istý."

Lezie vám na nervy, keď sa s jednou hráčkou stretnete v jednom roku viackrát? A stále prehráte? Príklad, Švajčiarka Patty Schnyderová.

"Tak to áno (smiech.) To bolo na trikrát. Dvakrát takmer po sebe. A už ma to i štvalo. Patty však v tomto roku hrala dobre. Je to nepríjemná hráčka, ľaváčka, s dosť nepríjemným štýlom hry. Hlavne v New Haven (6:2, 3:6, 3:6 - pozn. red.) to však bol veľmi dobrý zápas, pritom vyrovnaný, hral sa na tri sety, ale... Bolo to nepríjemné."

Rok čo rok sa rebríčkovo zlepšujete. V roku 1996 ste boli na 744. mieste, v ďalšom na 675. mieste, potom na 271. mieste,v roku 1999 na 140. mieste, v miléniovom roku na 109. mieste, v minulom na 66. mieste, teraz na 64. mieste.

"Teší ma, že sa rok čo rok zlepšujem. A že stále idem hore, aj keď pomalšie. Ale podstatné je, že sa zlepšujem. Pritom som trochu v tomto roku padla, najlepšie umiestnenie som mala okolo 40. miesta (37. miesto od 22. apríla do 12. mája - pozn. red.), kvôli zraneniu som nemohla hrať turnaje, takže mi nejaké body vypadli."

Plány, rebríčkové, do budúceho roka?

"Začiatkom roka budem dosť bodov obhajovať, ale chcem sa dostať vyššie a aj mojím cieľom je taký postupný krok. Najprv prvá päťdesiatka a potom ešte vyššie."

Na záver overovacia otázka. Zo stránky WTa Tour: obľúbenými autormi Martiny Suchej sú Erich Maria Remarque a W. Saroyan, obľúbené filmy Trainspotting a American Beauty, obľúbený seriál Simpsonovci.

"Tak to sedí."

Ako sa vlastne tieto "hobbies" dostávajú na stránky?

"Na tých turnajoch nám dávajú dotazníky, dopĺňajú ním potom player´s guide, prípadne nás aj vyzvú počas roka, že ak máme nejaké zmeny, nech to ohlásime."

Takže keď sa vám prestanú páčiť Simpsonovci, ohlásite to?

"(Smiech) Áno!"

Bilancia slovenských hráčok vo Fed Cupe (1994 -)

Karina Habšudová3918/98/4

Henrieta Nagyová2314/53/1

Radka Zrubáková146/22/4

Janette Husárová134/25/2

Daniela Hantuchová188/43/3

Katarína Studeníková52/10/2

Ľudmila Cervanová30/21/0

Denisa Krajčovičová10/01/0

Martina Suchá11/00/0

Legenda: meno a priezvisko, celkový počet

zápasov, víťazstvá/prehry v dvojhre, víťazstvá/prehry vo štvorhre.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.