Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Martina Moravcová preventívne vianočné darčeky nakupovala už v Amerike

Sportnet|Publikované 20. dec 2002 o 23:00

Bratislava - Najviac prvenstiev v ankete o najlepšieho športovca Slovenska má stále plavkyňa Martina Moravcová. Tá v ankete zvíťazila v rokoch 1993,

1995, 1998, 2000 a 2001. Plavkyňa, ktorá má po tomto roku doma už 53 medailí z OH, ME a MS, si polepšila najprv na ME v dlhom bazéne v Berlíne (dve zlaté), potom na ME v krátkom bazéne v Riese (tri zlaté). Martina Moravcová má zatiaľ konte dve strieborné medaily z OH 2000 v Sydney, dve strieborné a jednu bronzovú z MS v dlhom bazéne, šesť zlatých, päť strieborných a tri bronzové, dve zlaté, sedem strieborných a jednu bronzovú z ME v dlhom bazéne, pätnásť zlatých, šesť strieborných a tri bronzové z ME v krátkom bazéne. V tomto roku vo Svetovom pohári zvíťazila v 16 pretekoch... Napriek bohatému celkovému i tohtoročnému výpočtu sa však vo svojej, podľa vlastných slov jednej z najlepších, sezóne musela uspokojiť s druhým anketovým miestom. Keď vo štvrtok dlho neprichádzala v časovom termíne medzi novinárov, mnohí si to spájali práve s tým. Ešte polhodinu pred začiatkom slávnostného programu meškala, jej otec Karol Moravec prezradila, že v čase plánovaného príchodu do Auparku doma pobiehala s natáčkami vo vlasoch...

*****

Zhodnotenie roka?

"Určite je to môj možno najúspešnejší rok. Viac vrcholných pretekov už ani nebolo, vyhrala som na všetkých významných podujatiach, doslova všetko, čo sa dalo. Dokonca som prekonala svetový rekord a som prvá pretekárka svetových tabuliek na 100 metrov motýlik."

Svetový rekord bol tým ďalším vo vašom veľkom výpočte. Viete vôbec, koľko svetových, európskych a slovenských rekordov máte za sebou?

"Tak táto matematická otázka mi nejde veľmi dobre. Ale skúsim, aspoň približne. A možno sa i trafím. Slovenských rekordov bolo 192, európskych 16 alebo 17, svetové tri."

Ku ankete. Chceli ste prísť, keď ste sa dozvedeli, že nie ste prvá?

"Určite. Nechcem sa na to pozerať tak, ako sa zvykne na Slovensku. Kto nestojí na stupni víťazov, neprišiel, lebo nie je spokojný."

Vaše pocity? Sklamaná?

"Nie, sklamaná nie som. Ťažko povedať. Nie som ani rozčarovaná... Ťažko byť sklamaný, toto je niečo, čo nie je v mojich rukách. Svoj pocit však neviem presne vyjadriť. Na prvom mieste je Peter Bondra, rozhodli o tom novinári, je to nemenné a dané. Hokejisti získali skvelý úspech, to je jasné. Ale či by tam mal byť práve Peter Bondra... Ja by som možno uprednostnila niekoho iného. Neviem, veď tam boli i iní, nie?"

Miro Šatan?

"No, ja neviem. Neviem, kto mal aké štatistiky... Ale keď Peter Bondra vyhral aj anketu o najlepšieho hokejistu. Hovorím, nepoznám všetky štatistiky, dúfam, že to nie je len preto, že vo finále strelil víťazný gól. Pretože za tým je celý tím, on by tú prácu sám nespravil. Na ten gól si sám neprihral a podobne. Ťažko však o tom polemizovať. Je dobré, že vyhrali ako tím. To hokejistom prajem. A že je Peťo Bondra prvý, keď sa na tom zhodli novinári, tak nech je."

Predsa ste však len jednu anketu vyhrali. V tomto roku prostredníctvom internetu hlasovala aj verejnosť, a na rozdiel od novinárov určila takéto poradie: 1. Moravcová, 2. Hantuchová, 3. Bondra.

"Som vďačná všetkým svojim priaznivcom. Dúfam, že sa na tom nepodieľala len moja rodina (smiech)."

Darčeky už máte nakúpené? Kto ich dostane najviac?

"U nás to bude určite môj mladší brat. Ten ich dostane najviac. Ja som darčeky nakúpila ešte v Amerike, vedela som, že akonáhle sa dostanem tu na kontinent, už nebude šanca."

Takže u Moravcových sú už Vianoce pripravené?

"Do ich začiatku to bude ešte riadny frmol. Nie je napečené, nie je upratané, ešte na to nebol čas, sme maximálne vyťažení. Strašne sa však teším. Z Ameriky priletí manžel, urobíme si maximálnu pohodu."

Na čo sa zvlášť tešíte?

"Na to, že si užijem domáce vianočné menu. V predchádzajúcich rokoch som trávila Štedrý večer na Réunione a tam je strava dosť otrasná. Taká kreolská, plno masti a kopec korenia. Ešte že sme si s maminou stále pribalili vanilkové rožky, tie nás zachraňovali (smiech). Ale teším sa i na vianočné rozprávky, ktoré poznám ešte z detstva a určite ich budú vysielať. Ale teším sa predovšetkým na rodinnú pohodu."

Na Štedrý večer ste doma, potom odlietate na Réunion. Môžete o tom povedať niečo viac?

"Idem tam tradične, už asi siedmy - ôsmykrát. Tento rok je výnimočný, že letíme až po Štedrom večeri. Niekedy sme odlietali už dva dni predtým. Takže Vianoce som trávila pod ozdobenými palmami, namiesta stromčeka, jedličky. Jeden z dôvodov, prečo môžeme ísť neskôr, je ten, že oni tam preteky posunuli, preložili to o deň dozadu. Asi preto, aby si európski pretekári počas sviatkov doma oddýchli. Na Réunione budem až do 9. januára, budem tam ešte trochu trénovať. U nás je s bazénmi bieda, najväčšia práve cez Nový rok, keď nič nefunguje, všetko je zavreté, zvlášť športoviská."

Silvester a Nový rok u vás?

"Bude to tradičné. Budeme na jednej nekonečne dlhej francúzskej večeri. Domáci to radi nakoniec naťahujú... Väčšinou je to v kolektíve športovcov, plavcov, hotelových hostí a personálu."

Prvého januára nebudete vstávať o piatej, ako to robíte počas roka...

"Určite nie. Ale s tréningom to bude. Ako stará známa dostanem kľúče od bazénu, hneď v prvý deň a môžem si ich nechať až do konca pobytu. Plávať teda môžem ísť kedykoľvek sa mi zachce. Ten bazén síce bude zavretý, ale ja môžem ísť plávať hoci o desiatej či jedenástej v noci."

Dávate si nejaké predsavzatie do roku 2003 v štýle, že chcete prekonať tento, tak úspešný rok?

"Záleží na tom, čo sezóna obnáša. Koľko je tam vrcholných pretekov. Budúci rok je záver Svetového pohára, ME v dlhom bazéne, na záver ME v krátkom bazéne. Je tam teda toho dosť. Z roka na rok je to ťažšie, aj moja konkurencia je stále tvrdšia, z roka na rok sa to vyrovnáva. Takže uvidíme, čo s tým urobím. Samozrejme, že mojou snahou bude, aby som sa udržala. Tak, aby som sa ďalší rok pokúsila o získanie olympijského zlata. To je jeden z mojich snov."

Zoltán Makai prekonal La Manche. Neláka vás to dosdiahnuť ako prvá Slovenka?

"Tak to určite nie. Ja by som tam zamrzla. Po druhé, ja neznášam plávať v mori, riekach, jazerách a rybníkoch, keď nevidím na dno, okolo je čierňava... To ja nemám rada. Ja som typický bazénový plavec. Keby som mohla, tak hádam plávam nad hladinou, s minimálnym ponorom."

Ešte poviete, že sa bojíte vody...

"(Smiech) Ááá, tak to samozrejme nie..."

Novoročné želanie pre vašich priaznivcov?

"Hlavne zdravíčko. Toho nikdy nie je dosť. A zvlášť v situácii nášho zdravotníctva, určite nie je žiadna výhra ochorieť tuná na Slovensku. Nech ste všetci zdraví."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.