Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Martina Cibáka v Tampe motivujú aj rekordy

Sportnet|29. okt 2003 o 00:00

Tlač na floridskej Tampe zoširoka komentuje víťazné ťaženie tímu NHL Tampa Bay Lightning, ktorý vykročil do nového ročníka sériou šiestich víťazstiev za sebou. Ani v jednom zápase účastníka Juhovýchodnej divízie nechýbal v zostave rodák z Liptovského ...


Martin Cibák (vpravo) na archívnej snímke v súboji v zápase NHL. FOTO – TASR

Tlač na floridskej Tampe zoširoka komentuje víťazné ťaženie tímu NHL Tampa Bay Lightning, ktorý vykročil do nového ročníka sériou šiestich víťazstiev za sebou. Ani v jednom zápase účastníka Juhovýchodnej divízie nechýbal v zostave rodák z Liptovského Mikuláša Martin Cibák (23 r.).

„Noviny všade pretriasajú, že poslednou domácou výhrou nad Minnesotou sme prekonali klubový rekord, ktorý bol dovtedy päť víťazstiev v rade. Keďže teraz nás čaká séria piatich stretnutí za sebou doma (vo štvrtok San Jose, neskôr postupne Carolina, Washington, Los Angeles, Pittsburgh – pozn. red.) štatistici nás motivujú prekonaním absolútneho historického rekordu NHL vo víťazných nástupoch do sezóny. Drží ju Toronto, ktoré do ročníka 1993/94 vyštartovalo šnúrou desiatich výhier v kuse. Hýbe to celým klubom“, povedal M. Cibák, ktorý zatiaľ úspešne bojuje o zotrvanie v základnom kádri „bleskov“.

„Dôležité pre mňa bude udržať sa tridsať dní v mužstve. To je hranica, po ktorej na základe zmluvy hráčskej asociácie s NHL plynie, že sa môžem presťahovať z hotela a nájsť si apartmán v Tampe. Neznamená to ešte definitívu, že ostávam hore, no v prípade, že by ma potom poslali na farmu, klub by mi musel hradiť ubytovanie v hoteli počas pôsobenia na farme.“

V takom neželanom prípade by preňho bola situácia o to komplikovanejšia, že od tejto sezóny už farma Tampy nesídli v Springfielde, ale hráči sú rozdelení do Hershey (farma Colorada) a Hamiltonu (Montreal).

Syn predsedu Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivana Cibáka a bratranec reprezentačného kajakára Petra Cibáka hrá hokej v zámorí už siedmu sezónu. Pred dvoma rokmi odohral v Tampe 26 zápasov NHL, no celý minulý rok strávil na farme v Springfielde, kde pôsobil v AHL.

Martin sa zamýšľa, ako sa za dva roky z nenápadného klubu stáva aktuálna šťuka NHL. „Až na odchod českého útočníka Prospala do Anaheimu, ostalo mužstvo pokope a zbieralo skúsenosti. Jadro tvoria mladí hráči okolo ročníka narodenia 1980, čo reprezentuje talentovaný líder Vincent Lecavalier. Všetci majú zdravý hlad po úspechu, pracujeme ako tím. Ja hrávam v strede útoku medzi Švédom Modinom a Clymerom. Cítim sa medzi nimi dobre, no nastupujeme ako tretí útok v poradí. Na presilovky sa nedostaneme, inak by sme určite ľahšie získavali body a góly.“

Martin Cibák v šiestich zápasoch nazbieral zatiaľ tri body. Za gól strojcovi víťazstva v poslednom Stanley Cupe brankárovi Brodeurovi v stretnutí v New Jersey a dve asistencie. Okrem neho v Tampe nie je žiadny Slovák, najviac voľného času trávi s českým obrancom Kubinom, s ktorým má na cestách spoločnú hotelovú izbu.

„Takmer denne som v spojení s Petrom Sejnom, ktorého v Saint Louis prerobili na krídlo. Postihol nás teda presne opačný vývoj, ako keď sme spolu ako šesťroční začínali medzi žiakmi v Liptovskom Mikuláši. Ja som vždy korčuľoval na krídle, on v centri. Rád si spomínam na partiu v rodnom Mikuláši, s ktorou sme v roku 1998 bojovali o extraligovú záchranu s Dubnicou. Usmerňovali nás skúsení borci – Ilavský, Veselovský, Uram.“

Martin Cibák bol v tíme trénera Jána Filca, ktorý na svetovom šampionáte dvadsiatok vo Winnipegu 1999 získal bronzovú medailu. Spolu s Petrom Sejnom a brankárom Jánom Lašákom.

„Bola to skvelá partia. Rád si spomínam, ako sme vo voľnom čase hrávali karty s Petrom Sejnom. Dúfam, že obaja sa budeme ešte dlho zrážať na scéne NHL,“ dodal M. Cibák.

Súvisiace články