Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Martikán do semifinále z prvej, Cibák z 11. pozície

Sportnet|Publikované 11. aug 2008 o 22:00

Obaja slovenskí reprezentanti, ktorí v pondelok zasiahli do kvalifikačných bojov vo vodnoslalomárskom kanáli pekinského areálu Šun-ji Olympic

Rowing-Canoeing park na Hrách XXIX. olympiády, uspeli a postúpili do dnešného semifinále. Dokázali, že v tomto adrenalínovom športe patria slalomári spod Tatier k absolútnej svetovej elite.

PEKING. Kanoista Michal Martikán potvrdil svoju pozíciu svetovej jednotky a prvenstvom v kvalifikácii si vybojoval "právo" štartovať v semifinále ako posledný z dvanástich postupujúcich. Medzi kajakármi sa nestratil ani Peter Cibák. So štartovým číslom jedenásť predviedol dve vyrovnané jazdy, v oboch skončil jedenásty a z jedenástej pozície postúpil aj do dnešných hlavných pretekov. V pätnásťčlennom štartovom poli pôjde na trať ako piaty.

Cítil rezervy

Michal Martikán v kanáli, ktorý on sám označuje za najťažší umelý vodnoslalomársky kanál na svete, predviedol dve bezchybné jazdy bez jediného dotyku bránky. Už po prvej figuroval na prvej priečke, v druhej mu na udržanie pozície stačil tretí najrýchlejší čas. V druhom kvalifikačnom kole bol najrýchlejší David Florence reprezentujúci Veľkú Britániu. Dvadsaťdeväťročný Lipták tak potvrdil pozíciu svetového lídra a oprávnenosť najvyšších ambícií.

"Išlo sa mi celkom dobre, aj keď som ešte cítil rezervy. Treba si však uvedomiť, že nič z týchto jázd sa do semifinále nepočíta, tam sa opäť bude začínať od začiatku. Treba sa pripraviť na nové preteky s iným postavením bránok. Kanál mám najazdený, ale nemôžem povedať, že by ma nič neprekvapilo. Tá voda sa tu neustále mení. Dokonca ani dve jazdy neboli úplne rovnaké. Bolo treba okamžite reagovať na množstvo zmien," zhodnotil svoje vystúpenie trojnásobný olympijský medailista a pokračoval: "Teraz sa budem pripravovať na semifinále. Nebude na tom nič výnimočné, mimoriadne, bude to také isté ako na iné preteky," zakončil Michal Martikán. Jeho najväčší konkurent v boji o zlato, víťaz predchádzajúcich dvoch olympijských pretekov v Sydney 2000 a Aténach 2004 Francúz Tony Estanguet skončil v kvalifikácii šiesty, keď zajazdil v prvom kole ôsmy a v druhom šiesty čas. Semifinále je na programe v utorok o 9.00 h SELČ, osem najlepších v semifinále potom postúpi do priamych bojov o medaily, začiatok finále je naplánovaný na utorok 10.47 SELČ.

Bez penalizácie

Kajakár Peter Cibák rovnako v kvalifikácii zajazdil bez jediného dotyku bránky, a teda aj bez penalizácie. Časový rozdiel medzi jeho prvou a druhou jazdou bol 0,43 s. Víťazom kvalifikácie sa stal Slovinec Peter Kauzer, ktorý už v prvom kole predviedol skvelú jazdu a mal pred ostatnými výraznejší odstup. Aj keď záver druhej jazdy vypustil, v súčte časov mal pred druhým Francúzom Fabienom Lefevrom náskok viac ako jeden a pol sekundy. Tretí skončil Talian Daniele Molmenti. "Kategória kajakárov je vyrovnanejšia a nevyhli sa jej ani prekvapenia. Veď do semifinále sa nedostal napríklad výborný Švajčiar Michael Kurt, vypadol aj Američan Scott Parsons. Peter zajazdil dobre, na istotu. Aj my sme si uvedomili, že tých jedenástok dnes mal veľa, v semifinále by nás však jedenáste miesto nepotešilo. Všetci veríme, že to bude aspoň o stupienok lepšie," optimisticky uzavrel Róbert Orokocký. V utorok sa semifinále kajakárov v Šun-ji Olympic Rowing-Canoeing parku začína o 9.40 SELČ, desaťčlenné finále má začiatok naplánovaný na 11.17 SELČ.

Výsledky kvalifikácie - C1 (postúpilo 12 najlepších): 1. Michal Martikán (SR) 170,15 (0), 2. Jan Benzien (Nem.) 170,50 (0), 3. David Florence (V.Brit.) 171,63 (0).

Výsledky kvalifikácie - K1 muži (postúpilo 15 najlepších): 1. Peter Kauzer (Slovin.) 166,49 (0), 2. Fabien Lefevre (Fr.) 168,06 (0), 3. Daniele Molmenti (Tal.) 168,59 (0),... 11. Peter Cibák (SR) 172,95 (0).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.