Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Martikán čakal ťažšiu trať

Sportnet|13. aug 2008 o 00:00

Výbuch radosti zlatého Slováka prišiel neskôrSlovenský reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán zvíťazil včera na olympijských hrách v

Výbuch radosti zlatého Slováka prišiel neskôr

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán zvíťazil včera na olympijských hrách v Pekingu v pretekoch C1. Dvadsaťdeväťročný rodák z Liptovského Mikuláša si vybojoval najcennejší kov pod piatimi kruhmi po 12 rokoch, prvý raz triumfoval v Atlante v roku 1996.

PEKING. Odvtedy na každých hrách získal medailu (Atlanta 1996 - zlato, Sydney 2000 - striebro, Atény 2004 - striebro, Peking 2008 - zlato) a stal sa prvým štvornásobným medailistom v histórii olympijských vodnoslalomových súťaží.

Nevyhol sa drobným chybičkám

Šesťnásobný majster sveta, osemnásobný majster Európy a víťaz štyroch ročníkov Svetového pohára viedol už po semifinále, vo finále opäť dosiahol najrýchlejší čas, ktorým potvrdil svoju suverenitu. V oboch jazdách si pritom pripísal po dve trestné sekundy, v semifinále "ťukol" štvrtú, vo finále devätnástu bránku. Napriek tomu jeho jazdy boli doslova bravúrne. Excelentný prejazd protiprúdnej tretej bránky vo finále bol ukážkou skutočného majstrovstva. "V zlato uverím, až keď budem stáť na stupňoch víťazov. Po skúsenostiach z Atén si už na medailu radšej počkám. Je to však super pocit, že sa mi to podarilo. V oboch včerajších jazdách som urobil pár chybičiek. Boli to takmer podobné jazdy. Medzi semifinále a finále som sa snažil čo najviac sa sústrediť, premýšľať o tom, ako trať prejdem. Výbuch radosti ste tentoraz v cieli nevideli, radšej si ho nechám až na stupeň víťazov. V Aténach mi nepriniesla radosť po dojazde do cieľa šťastie, teraz som radšej čakal. Mohli postaviť aj ťažšiu trať, kombinácie bránok boli jednoduchšie, ako som čakal," tvrdil Michal

Večne náročný otec a tréner Jozef Martikán priznal, že po dotyku 19. bránky vo finále mu nebolo všetko jedno. "Trocha ma to prekvapilo a priznám sa, trochu mi zatrnulo. Na rad prišla veľmi rýchlo matematika, mali sme vypočítané, že ak by išiel rovnako ako prvú, dosiahol by čas 177,84. Musel ísť na tesno od bránok, bez toho sa už dnes nedá vyhrávať. Ja som mu pred finále už veľmi neradil, už dlhšie si jazdí podľa svojho. Po jeho prejazde cieľom som sa cítil veľmi dobre, ale po skúsenostiach z Atén som teraz radšej čakal. Tešiť som sa začal, až keď im vedúci výpravy vodných slalomárov Róbert Orokocký potvrdil, že zlato je definitívne. Michalova prvá jazda bola dobrá, urobil ťuk, za ktorý nemohol. Pri nájazde do štvorky mal dobre postavenú loď, ale dostal sa na vodu a špičkou sa dotkol bránky. V druhej jazde však bol dotyk zbytočný."

Striebro si v kanáli Šun-ji vybojoval Brit David Florence, v súčte časov zaostal za Martikánom o 1,96 s. Bronz patrí Robinovi Bellovi z Austrálie, ktorý mal čas o bezmála 4 sekundy pomalší ako Martikán. Senzáciou súťaže bolo vypadnutie obhajcu zlata zo Sydney 2000 a Atén 2004 Francúza Tonyho Estangueta už v semifinále. Michal Martikán získal prémiu 1 milión Sk, čo je v prepočte asi 33 194 eur.

Cibákovi sa nedarilo

Víťazom vodnoslalomárskej súťaže K1 mužov na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stal Nemec Alexander Grimm. Dvadsaťjedenročný (nar. 6. septembra 1986) majster sveta zo súťaže družstiev z minuloročného svetového šampionátu v brazílskom Foz do Iguassu bol po semifinále až na 4. mieste, ale s minimálnym odstupom za najlepšími. Vo finále však predviedol perfektnú jazdu bez jediného zaváhania a zaslúžene sa tešil z prvej veľkej individuálnej zlatej medaily. Striebro si v kanáli Šun-ji vybojoval favorizovaný Fabien Lefevre, ktorý v súčte časov zaostal o 1,60 s, bronz patrí najväčšiemu prekvapeniu súťaže Benjaminovi Boukpetimu, ktorý reprezentuje africké Togo. Ten dokonca po semifinále viedol, vo finále však išiel viac na istotu a klesol na tretí stupienok. Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Peter Cibák nepostúpil do finále, keď v semifinále dosiahol až 12. najrýchlejší čas, do bojov o medaily sa prebojovalo 10 najlepších kajakárov. O účasť vo finále ho pripravil dotyk bránky pádlom, za ktorý dostal dvojsekundovú penalizáciu. Za postupom zaostal o 0,56 s. "Po prechode cieľom som vedel, že skončím asi na jedenástom alebo dvanástom mieste. Na finále som potreboval čistú jazdu. Za mnou ešte štartovalo veľa kvalitných pretekárov, tak som tušil, že finále mi asi ujde. Ak by som išiel bez dotyku, bol by som spokojnejší. Ten ťuk na trinástej bránke ma bude mrzieť dlho," povedal v cieli sklamaný Cibák.

Súvisiace články